| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Temperatura nieznacznie powyżej normy. Opady nie będą częste

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Temperatura nieznacznie powyżej normy. Opady nie będą częste

Wraz z początkiem września rozpocznie jesień meteorologiczna, która w Polsce wstępnie zapowiada się przeciętnie, czyli normalnie, na ogół bez ekstremalnych zjawisk. Najnowsza pogoda długoterminowa na wrzesień 2021 dla Polski przewiduje miesiąc z temperaturą powyżej normy oraz z sumą opadów poniżej. Może więc zacząć się zaznaczać niedobór opadów i dość częsta w ostatnich latach jesienna posucha. Polska przez znaczny okres ma pozostawać na skraju układu wyżowego znad Skandynawii. Wyż ma blokować układy niżowe z frontami atmosferycznymi, dlatego opadów ma być mniej niż zwykle, aczkolwiek przelotne opady i burze nadal będą możliwe, ale z wyraźnym spadkiem ich częstotliwości. Prognoza pogody na wrzesień 2021 oparta na sezonowym modelu europejskim ECMWF i amerykańskim CFSv2 jest zgodna, bo obie prognozy aktualnie przewidują podobny trend. Europejska zapowiada temperaturę na poziomie 0,5-1 st. C. powyżej normy, a amerykańska jest zbliżona i przewiduje średnią temperaturę na poziomie 0,25-1 st. C. ponad normę klimatyczną dla września. Ponadto wrzesień ma być przeważnie miesiącem suchym, gdyż suma opadów w obu prognozach jest poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza temperatury i opadów w Polsce i Europie

To oznacza, że średnia temperatura w Polsce powinna przekraczać normę wieloletnią w skali całego miesiąca. Przykładowo, w Rzeszowie norma wynosi 13,5 st. C., czyli ostatecznie może wynieść 13,8-14,5 st. C. 

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza amerykańska CFSv2. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza amerykańska i europejska dla Polski

Generalnie obie prognozy sezonowe przewidują we wrześniu temperatury powyżej normy na obszarze od południowej Europy przez centrum kontynentu po Skandynawię.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, prognoza amerykańska i europejska

Wrzesień 2021 ma w Polsce przynieść mniej opadów niż zwykle. Taki trend widać aktualnie w obu prognozach, przy czym zdecydowanie większą ujemną anomalię widzi mniej stabilny model amerykański.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie, model amerykański

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza opadów i temperatury w Polsce i Europie

Przyczyną mniejszej sumy opadów ma być obecność układu wyżowego dominującego nad Skandynawią. Polska ma się znajdować na jego skraju. Taki układ baryczny może nam zapewnić umiarkowane temperatury o tej porze roku, mniej opadów i dość często pogodne dni, aczkolwiek pierwszych jesiennych mgieł i przejściowo chmur podinwersyjnych stratus nie można zupełnie wykluczyć.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Podsumowując, wrzesień w Polsce ma przynieść temperaturę nieznacznie powyżej normy. Prawdopodobieństwo tego trendu nie jest duże, bo sięga jedynie 40-50%. 

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021. Prawdopodobieństwo temperatury powyżej lub poniżej normy w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2021, prognozowany trend temperatury w Polsce i Europie

W najgorszym przypadku, wrzesień pod względem temperatury i opadów w Polsce będzie w skali kraju miesiącem w normie. O pogodzie na całą jesień dowiecie się więcej z prognozy amerykańskiej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!