| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na październik 2021. Poczujemy piękną złotą jesień w Polsce

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Poczujemy piękną złotą jesień w Polsce

Pytacie, jaka pogoda w październiku, czy będzie to miesiąc chłodny, kapryśny z częstymi opadami deszczu, a może często pogodny z temperaturą powyżej normy, czy spadnie śnieg na nizinach? Dysponujemy już najnowszą prognozą pogody według wyliczeń amerykańskiej i europejskiej prognozy sezonowej. Pogoda długoterminowa na październik 2021 podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi. Nie będzie to miesiąc chłodny i często deszczowy w Polsce. Suma opadów ma być poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na październik 2021, jaka będzie pogoda w Polsce

Temperatura w październiku 2021 powyżej normy. Krótkie okresy ochłodzenia

Zaczynają się stabilizować prognozy temperatury na kolejny miesiąc jesieni w Polsce. Wcześniejsze prognozy zapowiadały temperaturę w normie lub powyżej, aktualnie wyliczenia wskazują większe prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy. Bardzo optymistyczna jest najnowsza prognoza modelu amerykańskiego. Aktualnie przewiduje, że anomalia temperatury w październiku 2021 na obszarze Polski może o 1-2 st. C. być wyższa od normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Amerykańska prognoza anomalii temperatury

Pogoda długoterminowa na październik 2021, prognoza temperatury w Polsce

Co ciekawe, również aktualne wyliczenia modelu europejskiego ECMWF nie przewidują chłodnego października. Miesiąc ten będzie okresami z temperaturą powyżej normy, okresami w pobliżu. Potencjalne ochłodzenia będą krótkie. W ich takcie mogą się pojawić przymrozki, ale raczej nie będą to długotrwałe okresy. Według europejskiej prognozy, szczególnie ciepło zapowiada się okres między 4-10 października. Mimo, że jest to prognoza wstępna, to wskazuje na realne prawdopodobieństwo jeszcze dość wysokich temperatur mogących miejscami osiągać lub przekraczać 20 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, w okresie 4-10 października 2021. Prognoza ECMWF

Pogoda długoterminowa na październik 2021, prognoza pogody 4-10 października

W kolejnych tygodniach, temperatura ma być powyżej lub w pobliżu normy klimatycznej dla tego okresu. 

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, w okresie 11-17 października 2021

Pogoda na październik 2021, prognoza pogody 11-17 października

Pamiętajmy, że są to wstępne wyliczenia numeryczne i anomalia w podawanym okresie może ulec zmianie. Nie mniej wskazuje na długoterminowy trend, a ten długich okresów ochłodzenia z ujemna anomalią temperatury.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, w okresie 18-24 października 2021

Jaka pogoda będzie w październiku 2021, prognoza pogody dla Polski

Generalnie, w październiku czeka nas wiele dni z temperaturami, które powinny będą wyższe od normy wieloletniej. To oznacza, że przejściowo możemy jeszcze poczuć przedłużone babie lato, będą również okresy z powiewem pięknej złotej jesieni. Okresy chłodniejsze również się pojawią. Wówczas miejscami wystąpią przymrozki, ponadto wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, ale raczej głównie w górach i terenach podgórskich.

W październiku trwały układ wyżowy na wschodzie Europy

Przeglądając materiały prognostyczne musimy spojrzeć szerzej na możliwy dominujący układ baryczny, jaki będzie możliwy przez znaczną część października. Prognoza wskazuje, że Polska będzie się często znajdować w obszarze pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy i obszarem niżowym znad Atlantyku. Układ wyżowy my ma jednak mieć większy wpływ, co oznacza, że dni ze stabilną pogodą będzie więcej. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie to często zgniły wyż, z niskim zachmurzeniem warstwowym, czasami z mżawką i mgłami. Trzeba jednak brać pod uwagę, że co najmniej kilka takich dni wystąpi.

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Wstępnie prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Jaka pogodę przyniesie październik 2021 w Polsce, prognoza ciśnienia

Suma opadów w październiku 2021 w Polsce raczej poniżej normy

Prawdopodobny silniejszy wpływ wyżu na warunki pogodowe w Polsce sprawi, że dni z opadami będzie znacznie mniej niż zwykle. Oczywiście opady będą się zdarzać, gdyż fronty atmosferyczne będą się wdzierać w obszar wyżowy, jednak będą to na ogół opady słabe i umiarkowane, a przez to nie powinny przynosić dużych sum opadów. Nadal mogą się zdarzyć nieliczne burze.

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Wstępnie prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na październik 2021, prognoza opadów w Polsce

Podsumowując, przed nami październik z temperaturą powyżej normy. Okresy ochłodzenia z przymrozkami będą raczej krótkie. Znaczną część października zapowiada się ze stabilną pogodą, aczkolwiek nie możemy wykluczyć okresu dominacji zgniłego wyżu. Dni z opadami ma być mniej niż zwykle. Jeszcze poczujemy powiew babiego lata i okres pięknej polskiej złotej jesieni. Pamiętajmy, że prognoza ma charakter orientacyjny. Jest obarczona niepewnością i może ulec znacznej zmianie. O wszystkim, będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!