| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Śnieg, mróz i burze śnieżne w prognozach. Wczesna ciepła wiosna niepewna

Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Śnieg, mróz i burze śnieżne w prognozach. Wczesna ciepła wiosna niepewna

Wraz z początkiem marca rozpoczyna się wiosna meteorologiczna, ale czy faktycznie czeka nas jej mocny ciepły i wczesny powiew, a może wręcz przeciwnie będzie często wracał mróz, śnieg i przejdą burze śnieżne. Wątpliwości rozwiewa najnowsza pogoda długoterminowa na marzec 2023, która wskazuje wyraźny trend i niestety są to fatalne prognozy dla osób czekających na szybkie nastanie ciepłej wiosny.

Prognozowane średnie ciśnienie w marcu 2023 na obszarze Polski i Europy

Pogoda długoterminowa na marzec 2023, śnieg, mróz i burze śnieżne w prognozach, nastanie ciepłej wiosny w Polsce niepewne

Po ekstremalnie ciepłym styczniu i ciepłym lutym z pewnością większość z nas marzy o nastaniu pięknej pogody z rozkręcającą się wiosną w marcu, ale tak łatwo nie będzie, gdyż zima w epizodach będzie wracać. Z pewnością jeszcze nie raz zobaczymy padający śnieg i krupę śnieżną, a mróz, zwłaszcza w nocy będzie częstym zjawiskiem, choć na ogół nie będą to bardzo duże spadki temperatur. Wszystko przez zmiany w układzie barycznym i ogólnym zmianie wzorca pogodowego.

Ujemny indeks Oscylacji Północnoatlantyckiej w marcu i możliwy wpływ rozbicia wiru polarnego

Prognoza średniego ciśnienia wskazuje, że Polska ma się w marcu na ogół znajdować w polu obniżonego ciśnienia rozciągającego się od Rosji po południową Europę, tylko okresami z wpływem obszaru wyżowego znad Atlantyku. Ocean po dużej aktywności w lutym ma znacznie przystopować, a to oznacza, że indeks NAO przejdzie na wartości ujemne. W takiej sytuacji jego wpływ na pogodę w Polsce znacznie spadnie.

Prognozowana anomalia temperatury w marcu 2023 w Polsce i Europie

Pogoda na marzec 2023, wczesnej ciepłej wiosny nie będzie, w prognozach mróz, śnieg i burze śnieżne, przewidywana temperatura

Przy takim rozkładzie układów barycznych możliwy będzie co jakiś czas spływ chłodniejszego powietrza z północy i północnego wschodu, gdyż Atlantyk w środkowej i wschodniej Europie nie będzie na ogół wstanie blokować możliwych nurkujących cyklonów schodzących z północy na południowy wschód w głąb Europy. Niże te kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą zaciągać chłodne masy powietrza. W tej sytuacji okresy znacznego ocieplenia w marcu w Polsce będą rzadsze i krótkie. Na ogół mają przeważać okresy z temperaturą w normie lub poniżej. Ostatecznie cały miesiąc może przynieść średnią temperaturę poniżej normy lub co najwyżej miejscami w normie klimatycznej.

Fatalna prognoza anomalii temperatury w Polsce w marcu 2023. Wyliczenia modelu ECMWF, wizualizacja IMGW

Marzec 2023 w Polsce może być chłodny, wczesna i ciepła wiosna jest niepewna

Ostatnie wyliczenia europejskiego modelu ECMWF są wręcz fatalne, bo przez większą część marca średnia temperatura ma być o 1-3 st. C. poniżej normy termicznej, a ta waha się w Polsce w tym miesiącu, od 0,6 st. C. w Zakopanem, 2,4 st. C. w Lublinie, 3,1 st. C. w Łodzi, do 4,4 st. C. w Słubicach i Legnicy. Model europejski jest więc obecnie znacznie chłodniejszy od amerykańskiego z prognozą temperatury za cały miesiąc. W takiej sytuacji rychłego i szybkiego nastania trwalszej i cieplejszej wiosny nie możemy oczekiwać.

Zimny początek wiosny meteorologicznej w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres do 5 marca 2023

Zimny początek wiosny meteorologicznej, będzie śnieg i mróz w Polsce, prognoza anomalii temperatury do 5 marca 2023

Nie bez znaczenia będzie również rozbicie wiru polarnego, do którego ostatecznie dojdzie w marcu. W terminie od 1, do 5 tygodni później na ogół w 75% przypadków następuje atak zimy w niektórych regionach północnej półkuli Ziemi. Adwekcje zimnego powietrza z północy przynoszą nie tylko wyraźny spadek temperatury, ale także ponownie opady śniegu, które przez pewien okres mają szansę się utrzymać. Niewykluczone, że taka sytuacja pojawi się również w części Europy. 

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie w marcu 2023

Wczesna wiosna w marcu 2023 w Polsce niepewna, będzie jeszcze mróz i śnieg, prognoza opadów, temperatury i ciśnienia

Uśredniając dane z kilku wiodących modeli należy przyjąć, że marzec 2023 w Polsce może być miesiącem z temperaturą poniżej normy lub co najwyżej miejscami w normie. Będą jeszcze zdarzać się okresy ze śniegiem i częstym mrozem, zwłaszcza w nocy, choć nie wyjątkowo dużym. Okresy wyraźnie cieplejsze będą przeważnie nietrwałe i krótkie. Możliwe są trwalsze adwekcje chłodnego powietrza z północy. Suma opadów ma być przeważnie w normie. Szybkiego nadejścia wczesnej wiosny raczej nie będzie. Miejmy jednak nadzieję, że prognozy złagodnieją.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

A ja mam nadzieję, że prognozy jeszcze się schłodzą. Marzec to nie jest czas na wiosnę.

24 luty 2023 - 14:57
Odpowiedz