| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Temperatury i opady w Polsce zaskoczą. Możliwy trwalszy antycyklon?

Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Temperatury i opady w Polsce zaskoczą. Możliwy trwalszy antycyklon?

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny, będzie ciepły z temperaturą znacznie ponad normę - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na marzec 2022 dla Polski. Podtrzymujemy więc nasze wcześniejsze prognozy. Ryzyko wichur będzie znacznie mniejsze, gdyż ma się utrzymywać trwalszy układ wyżowy nad znaczną częścią Europy. Z tego powodu przechodzące układy niżowe z frontami atmosferycznymi nad Polską mają być rzadsze, a co za tym idzie suma opadów może być mniejsza od normy wieloletniej. Za to będzie więcej pogodnych dni, choć mogą się zdarzyć okresy z napływem chłodniejszego powietrza, opadami mieszanymi oraz przymrozkami w nocy, ale takich dni nie powinno być wiele. Sprawdźmy najnowsze mapy pogodowe ze szczegółami prognozy na marzec.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Prognoza anomalii ciśnienia

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 dla Polski. Prognoza temperatury, opadów i ciśnienia w Europie

Z prognozy amerykańskiej opartej na modelu CFSv2 wynika, że nad środkową, zachodnią i południową Europą ma dominować przez znaczną część miesiąca antycyklon, czyli układ wyżowy zmieniający obszar swojego centrum. Dodatnia anomalia ciśnienia jest wyraźna na znacznym obszarze kraju. Z tego powodu możemy oczekiwać, że warunki pogodowe przez znaczną część marca, będą dość stabilne z temperaturami w dzień coraz częściej na poziomie co najmniej 8-20 st. C., aczkolwiek będą również okresy chłodniejsze z przymrozkami, zwłaszcza na południu szczególnie w rejonach podgórskich i nie tylko.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na marzec 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Po ciepłym styczniu i lutym, marzec w Polsce również ma być więc ciepłym miesiącem. Anomalia temperatury według aktualnych wyliczeń ma o co najmniej 1,5-3 st. C. być wyższa od normy klimatycznej. Ciepły marzec potwierdza również prognoza europejskiego modelu ECMWF, ale w tym przypadku dodatnia anomalia temperatury jest nieco niższa na poziomie 1,5-2 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w marcu 2022 na obszarze Europy

Pogoda długoterminowa na marzec 2022, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, model ECMWF

Trwalszy układ wyżowy ma niwelować ryzyko przechodzenia częstych układów niżowych z frontami atmosferycznymi nad Polską. Z tego powodu może się pojawić ryzyko sumy opadów poniżej normy. Początek wiosny po mokrym lutym może mieć więc bardziej suchy, co z jednej strony umożliwi wjechanie cięższym sprzętem w pole, ale z drugiej strony może być niepokojący, jeśli ten trend utrzyma się w pozostałej części wiosny.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na marzec 2022, prognoza sumy i anomalii opadów w Polsce i Europie

Z kolei model ECMWF aktualnie prognozuje normę opadów inaczej, bo w normie wieloletniej, ale pamiętajmy, że prognozy opadów w przypadku prognoz sezonowych, to najsłabszy element w tego typu trendach długoterminowych. Pewny wydaje się jednak trend temperatury, gdyż jest również potwierdzany w prognozie anomalii i adwekcji powietrza na niezakłóconym poziomie 1,5 km nad gruntem. Doskonale oddaje on charakterystykę przewagi adwekcji powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii powietrza na wysokości 1,5 km nad Europą, marzec 2022

Pogoda długoterminowa na marzec 2022, mapy temperatury, opadów i ciśnienia dla Polski i Europy

Podsumowując, przed nami marzec 2022 z temperaturą powyżej normy klimatycznej. Dni pogodnych i stabilnych ma być znacznie więcej od okresów z opadami i napływem chłodniejszego powietrza. Przymrozki w nocy, a także czasami opady mieszane mogą się zdarzać, ale tych okresów ma być niewiele. Dni z temperaturami na poziomie 8-20 stopni C. ma być więcej w ujęciu całego miesiąca. Niewykluczona jest suma opadów poniżej normy, co może być zapowiedzią suchego początku wiosny. Prognozy na marzec będziemy jeszcze weryfikować na podstawie najnowszych prognoz na początku miesiąca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!