| |
Zagrożenie!
Mróz wróci do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Sprawdzamy mapy temperatury

Mróz wróci do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Sprawdzamy mapy temperatury

Silna cyrkulacja strefowa, która w ostatnich dniach w Polsce przynosiła wichury, ale również wyższe temperatury osłabnie. Tor układów niżowych się zmieni, a Polska w drugiej połowie tygodnia dostanie się pod wpływ wyżu. Oznacza to stabilniejsze warunki pogodowe, ale również spadek temperatury w nocy. Wróci mróz do Polski i wystąpi na znacznym obszarze kraju. Temperatura miejscami będzie spadać do około -9/-3 stopni C., a na południu w rejonach podgórskich miejscami poniżej -10 stopni C. Sprawdźmy, kiedy i gdzie mróz w Polsce będzie największy oraz zobaczmy na mapach temperatury, kiedy ryzyko mrozu będzie znaczne.

Mróz wróci do Polski. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 28 lutego 2022 o poranku

Mróz wróci do Polski, temperatura spadnie poniżej -10 stopni w lutym 2022, dokładne mapy temperatury

Coraz niższe temperatury w nocy w Polsce są spodziewane już od 24 lutego. Wcześniej pojawi się jeszcze jeden epizod z wichurami. Znacznie chłodniej zrobi się pod koniec tego tygodnia, gdy dostaniemy się bezpośrednio pod wpływ wyżu. Napływ łagodnego powietrza związanego z silną cyrkulacją strefową wtedy ustanie. Liczne przejaśnienia i rozpogodzenia w nocy przy osiadającym powietrzu w wyżu, będą sprzyjać spadkom temperatury. Wysoka anomalia temperatury w Polsce obecnie przekraczająca o 4 stopnie normę wieloletnią dla tej pory roku zostanie nieco zredukowana.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 27 lutego 2022 nad ranem

Mróz w lutym 2022 wraca do Polski, temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Dokładna prognoza temperatury

Aktualne wyliczenia prognoz długoterminowych przewidują największe mróz na przełomie lutego i marca. Wówczas, jeśli pojawią się trwalsze rozpogodzenia, to temperatura na znacznym obszarze kraju spadnie do około -9/-3 st. C., a na południu w rejonach podgórskich poniżej -10 st. C. Niewykluczone, że dwucyfrowy mróz pojawi się wtedy lokalnie także na nizinach przy gruncie.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 28 lutego 2022 nad ranem

Mróz w Polsce, ujemne temperatury w lutym 2022, zimny przełom lutego i marca, prognoza temperatury 28 lutego 2022

Obecne wyliczenia numeryczne przewidują również mroźny początek marca. Oczywiście dodajmy, że prognoza temperatur ujemnych dotyczy tylko nocy, bo w dzień na przeważającym obszarze kraju temperatury będą nadal dodatnie.

Mroźny początek marca. Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2022

Dokładne mapy temperatury, mróz wraca do Polski, prognoza temperatury 1 marca 2022

Jak widać, każdy okres pogodowy ma swoje plusy i minusy. O ile silna cyrkulacja strefowa przynosi łagodne masy powietrza i dość wysokie temperatury, to występuje wtedy ryzyko częstych opadów i okresów z wichurami. Z kolei obecność wyżu o tej porze roku powoduje ryzyko powrotu mrozu szczególnie w nocy. Na specjalnej animacji z godzinową prognozą temperatury, możecie prześledzić zasięg mrozu w Europie, aż do początku marca.

Prognozowana temperatura w Polsce i Europie

Trend pogodowy, w tym nadchodzące mroźne noce doskonale również widać na wiązkach pogodowych dla wybranych lokalizacji w Polsce. Poniżej prezentujemy prognozy dla centrum kraju.

Prognozowane temperatury w Łodzi, od 22 lutego, do 3 marca 2022. Wykres: meteologix

Mroźne noce wracają do Polski, dokładne prognozy temperatury, od 22 lutego, do 1 marca 2022

Widać wyraźnie, że noce z ujemną temperaturą czekają nas szczególnie między 26 lutego i 1 marca 2022. Wzrost temperatury nastąpi z upływem marca, ale o tym więcej dowiecie się w kolejnych prognozach w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Emil

idealna pogoda na wymarzanie ozimin

22 luty 2022 - 22:07
Odpowiedz