| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na maj 2021. Cieplej, opadów i burz nie zabraknie. Krótkie okresy ochłodzenia

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Cieplej, opadów i burz nie zabraknie. Krótkie okresy ochłodzenia

Nasi czytelnicy mają już dość przeciągającego się ochłodzenia, bo zamiast cieszyć się ciepłą wiosną, to nadal niestabilna pogoda ogranicza naszą aktywność zawodową i wypoczynkową na świeżym powietrzu. Jesteśmy bardzo rozczarowani kwietniem, dlatego z nadzieją patrzymy na maj. Czy ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny przyniesie przełom w pogodzie i powrócą stałe wyższe temperatury i możemy liczyć na wybuch wiosny? Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski została opracowana na podstawie aktualnych wyliczeń amerykańskiej i europejskich prognozy sezonowej. Pamiętajmy, że jest to tylko jeden z możliwych scenariuszy pogodowych, obliczonych według obecnie dostępnych danych wejściowych. Generalnie prognoza pogody na maj jest rozbieżna, gdyż obie wskazują miesiąc cieplejszy, bez spektakularnych wielu dni bardzo gorących, ale dominacja warunków atmosferycznych pozostaje niewiadoma, bo model amerykański przewiduje aktualnie dość często niestabilną pogodę z uwagi na przechodzące fronty atmosferyczne związane z atlantyckimi niżami, a europejska prognoza zapowiada mniejszy wpływ Atlantyku.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021, amerykańska prognoza pogody dla Polski 

Okresów wyżowych będzie niewiele, ponadto mogą się zdarzyć dni zdecydowanie chłodniejsze, w tym z niewykluczonym opadem śniegu i deszczu ze śniegiem. Powinny być to jednak tylko krótkotrwałe incydenty. Na ogół przez większą część maja, temperatury powinny oscylować w pobliżu normy klimatycznej lub nieznacznie powyżej.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza temperatury, opadów i ciśnienia w Polsce i Europie

Prognoza anomalii ciśnienia wskazuje na ujemny trend, a to może wskazywać na przewagę wpływu Atlantyku na warunki pogodowe w Polsce. Fronty atmosferyczne z opadami deszczu i czasami burzami, będą możliwe dość często. Może nas więc czekać pogoda wiosenna przerywana przelotnymi opadami i wahaniami temperatury, bo mogą się zdarzyć zarówno ciepłe uderzenia z południa i południowego zachodu, jak również chłodniejsze strzały powietrza z północnego zachodu, w zależności od dominującego układu barycznego w danym terminie.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, prognoza Amerykanów

Z uwagi na możliwy wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w Europie, maj nie powinien być miesiącem suchym. Spodziewana jest anomalia opadów przeważnie w normie lub miejscami powyżej. 

Europejska długoterminowa prognoza pogody ECMWF na maj 2021

Z kolei model europejski zapowiada mniej opadów i częściej stabilną pogodę, ale wydaje się to mało prawdopodobne, gdyż statystycznie w maju okresy stabilizacji w pogodzie zdarzają się niezwykle rzadko, byłby to wręcz fenomen. Model ECMWF przewiduje w maju 40-60% prawdopodobieństwo anomalii temperatury powyżej normy klimatycznej. Bardzo ciepło ma być na południu Europy, od Portugalii i Hiszpanii przez Włochy po Bałkany. W Polsce temperatura w skali całego miesiąca powinna być powyżej normy, ale raczej bez dużej dodatniej anomalii. Prawdopodobnie nieznacznie przekroczy normę, a to oznacza, że będą się zdarzać nie tylko ciepłe dni, ale również krótkie okresy chłodniejsze. Nie zabraknie również dni w normie.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza prawdopodobieństwa anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021, jakie będą temperatury, czy będzie ciepła wiosna w Polsce

To co różni prognozę europejską od amerykańskiej, to 40-50% prawdopodobieństwo ciśnienia powyżej normy na zachodzie Europy. Może to oznaczać mniejszy bezpośredni wpływ Atlantyku na warunki pogodowe.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza prawdopodobieństwa anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Dni stabilnych i pogodnych w takim przypadku byłoby więcej, a przez to suma opadów na zachodzie i południowym zachodzie Europy byłaby niższa, a w Polsce w normie lub nieznacznie poniżej. W takim przypadku możemy liczyć na pogodę umiarkowaną, bo zarówno będą się zdarzać cieplejsze okresy przeplatane chłodniejszymi, ale ulew charakterystycznych dla maja będzie niewiele lub nie wystąpią.

Pogoda długoterminowa na maj 2021. Prognoza prawdopodobieństwa anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski i Europy, czy będzie dużo opadów

Reasumując, w maju 2021 będzie cieplej, ale warunki atmosferyczne zmienne. Okresy pogodne i chłodniejsze będą się przeplatać, aczkolwiek tych ostatnich ma być niewiele. Mimo zawirować, wreszcie poczujemy wiosny, gdy ruszy w pełni wegetacja.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!