Pogoda na lato 2021. Co mówią prognozy długoterminowe, lipiec czy sierpień wybrać na urlop?
Przed nami lato 2021, meteorologicznie i klimatycznie obejmujące miesiące czerwiec, lipiec i sierpień. Pytacie, czy po kapryśnej i chłodnej wiośnie jest możliwy zdecydowanie cieplejszy okres i mniej deszczowy, z bardziej stabilnymi warunkami atmosferycznymi i który miesiąc wybrać na wakacyjny urlop? Analiza najnowszej amerykańskiej i europejskiej prognozy sezonowej pozwoli nam poznać prawdopodobny trend. Pogoda długoterminowa na lato 2021 dla Polski i Europy uwzględnia wyliczenia modelu CFS i ECMWF. Co ciekawe, obie wersje prognozy są obecnie zbliżone, a to może wskazywać, że prognoza pogody na lato 2021 ma większe niż zwykle prawdopodobieństwo sprawdzenia. Z prognozy nasuwa się kilka wniosków. Temperatura i opady na ogół mają być w pobliżu normy, z lokalnymi odchylenia powyżej lub poniżej normy klimatycznej. Dni upalnych, będzie zdecydowanie mniej. Potencjalne okresy z temperaturą 30 st. C. i więcej, na ogół będą krótkotrwałe i ograniczone pod względem zasięgu. Pocieszeniem będzie fakt możliwych dłuższych okresów pogodnych, z wyraźną sumą opadów poniżej normy. Burz ma być mniej niż zwykle, ale te które wystąpią, mogą być miejscami silne, z nawalnym deszczem, silnym wiatrem i gradem. Kilka superkomórek burzowych może wygenerować tornado. Generalnie, trend pogodowy wskazuje na normalne polskie lato, bez długotrwałych ekstremalnych upałów oraz nadmiernych opadów. Dni ze stabilniejszą pogodą ma być więcej niż zwykle. Temperatury maksymalne, najczęściej będą się wahać w przedziale 20-28 st. C.
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres czerwiec-lipiec-sierpień
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie, za okres czerwiec-lipiec-sierpień
Wstępna prognoza na czerwiec 2021, zapowiada miesiąc z sumą opadów poniżej normy i temperaturą w jej pobliżu. Główny sezon urlopy czeka nas w lipcu i sierpniu. Nasuwa się pytanie, który miesiąc wybrać na urlop, czy lepiej w górach, a może nad morzem? Prognoza sezonowa wskazuje obecnie, że lipiec ma być miesiącem nieznacznie cieplejszym, zwłaszcza na południu Polski, gdzie temperatura nieznacznie przekroczy normę. Z kolei pod względem opadów, ma być to miesiąc z sumą opadów poniżej normy, zwłaszcza na południu kraju lub w pobliżu normy.
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii temperatury w lipcu, w Polsce i Europie
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii temperatury w sierpniu, w Polsce i Europie
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii temperatury w sierpniu, w Polsce i Europie
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii opadów w sierpniu, w Polsce i Europie
Można więc uznać, że spośród letnich miesięcy, to właśnie lipiec, będzie stosunkowo najcieplejszy, z najlepszą pogodą na urlop, aczkolwiek dni z bardziej kapryśną pogodą również mogą się zdarzyć. W sierpniu ma być nieznacznie chłodniej, ale nie przewiduje się anomalii opadów powyżej normy, a to oznacza, że dni z stabilną pogodą niezbędną do udanego urlopu również nie zabraknie.
Pogoda na lato 2021, prognoza europejska ECMWF
Na uwagę zwraca również podobny fakt aktualnej prognozy sezonowej na lato, europejskiego modelu ECMWF. Według niego, lato 2021 w Polsce ma być z temperaturą na ogół w pobliżu normy, aczkolwiek lipiec ma być wyraźnie cieplejszy na południu kraju. W sierpniu temperatura ma oscylować w pobliżu normy.
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w Polsce i Europie w lipcu
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w Polsce i Europie w sierpniu
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii opadów w lipcu w Polsce i Europie, model ECMWF
Pogoda długoterminowa na lato 2021. Prognoza anomalii opadów w sierpniu w Polsce i Europie, model ECMWF
Reasumując, lato 2021 w Polsce, od czerwca do sierpnia (te 3 miesiące to tzw. lato meteorologiczne z danymi wliczanymi w klimatyczny okres lata), ma być przeważnie z temperaturą w pobliżu normy, z lokalnymi odchyleniami powyżej lub poniżej. Nieco cieplejsze lato jest spodziewane w lipcu, głównie na południu kraju. Suma opadów ma oscylować w pobliżu lub poniżej normy. Zapowiada się więc lato normalne bez bardzo długich i ekstremalnych okresów z upałem. Dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. ma być wyraźnie mniej, w porównaniu do minionych ostatnich wakacji. Suma opadów ma być poniżej lub w pobliżu normy. Dni pogodnych nie będzie więc brakować, aczkolwiek przechodzące burze mogą być miejscami silne. Na ogół burz powinno być jednak mniej niż zwykle. Pogoda na lato wyraźnie wskazuje, że najczęściej najcieplej, będzie na południu i południowym zachodzie Europy, zwłaszcza na obszarze, od Portugalii przez Hiszpanię po Włochy i czasami Grecję. Pamiętajmy, że obecny trend długoterminowy na lato jest wyliczony o aktualne dane wyjściowe, które w tej chwili przypadają na wyraźnie chłodniejszy okres synoptyczny. Niewykluczone, że trend ulegnie zmianie, niemniej przedstawioną prognozę należy traktować tylko poglądowo, jako aktualnie najbardziej możliwy scenariusz. Przedstawiona prognoza jest względnie podobna do przewidywań amerykańskich meteorologów na lato 2021, zwłaszcza pod względem termicznym. Wyraźna różnica występuje pod względem opadów.
DobraPogoda24.pl
Szkoda, że moich spragnionych burz będzie mało. Po prostu dno i patola, że nic nie będzie. Wolę więcej deszczu niż czekać na burze bo i tak ominą Mnie.