| |
Zagrożenie!
Fatalna pogoda na lato 2021 dla Polski. Amerykanie przewidują częste burze, ulewy, temperatury poniżej normy i krótkie ograniczone fale upału

Fatalna pogoda na lato 2021 dla Polski. Amerykanie przewidują częste burze, ulewy, temperatury poniżej normy i krótkie ograniczone fale upału

Amerykanie opublikowali prognozę sezonową na lato 2021 dla Polski i Europy. Niestety, prognoza pogody nie napawa optymizmem. Jeśli wierzyć w przewidywania meteorologów z Accuweather, to lato będzie często wilgotne, burzowe z temperaturą w pobliżu lub poniżej normy. Po dość chłodnej zimie i wiośnie, zapewne nie takie mamy oczekiwania, jakie zapowiada pogoda na lato 2021. Wiele osób wyczekuje cieplejszej pogody w Europie, ale rzeczywistość może nas rozczarować, zwłaszcza w krajach nadbałtyckich. Sporo dni z upałem i ryzykiem suszy pojawi się na południu Europy, szczególnie od Portugalii i Hiszpanii po Włochy. Tutaj lato 2021 ma być często słoneczne i upalne. W Polsce w lecie również zdarzą się dni z upałem, ale raczej będą one nieliczne i często ograniczone, głównie do południowych regionów kraju. Trend prognozy długoterminowej nie wskazuje na długotrwałą falę upałów w środkowej Europie.

Pogoda na lato 2021 dla Polski i Europy według Amerykanów

Pogoda długoterminowa na lato 2021 dla Polski i Europy, fatalna prognoza pogody, częste ulewy, burze, niewiele dni z upałem

Chłodno, mokro w Skandynawii i krajach bałtyckich

Tor ośrodków niżowych z Wielkiej Brytanii do Norwegii i Szwecji może zablokować progresję cieplejszych warunków na północy Europy, a także spowoduje bardziej deszczowe lato w tej części kontynentu. Oczekuje się, że do sierpnia ten tor sztormowy będzie kontynuował marsz na północ północny wschód Europy, przynosząc okresy niespokojnej pogody do krajów bałtyckich, w tym do Polski i Białorusi, a także do zachodniej Rosji. Temperatury w Polsce będą bliskie lub niższe od normy wieloletniej.

Średnia temperatura w Polsce w lecie, dane wieloletnie 1981-201

Pogoda na lato 2021, prognoza pogody dla Polski, jaka będzie temperatura

Upał zwykle przenosi się do Europy Środkowej i zatrzymuje wokół wschodnich Niemiec, ale bardziej wilgotny wzór oczekiwany w Polsce i krajach bałtyckich może ograniczać wzrost temperatur.

Średnia suma opadów w lecie w Polsce, dane wieloletnie

Pogoda na lato 2021 dla Polski, prognoza amerykańska, jaka będzie temperatura, czy będzie często padać

Bardziej nasycona gleba może również pomóc w obniżeniu temperatury w miesiącach letnich, ponieważ energia słoneczna służy w tym przypadku do odparowywania wilgoci z gleby niż do ogrzewania powietrza. Temperatury maksymalne w lecie w Polsce, najczęściej będą się wahać w przedziale 21-26 stopni C.

Gorąca Hiszpania, Portugalia i Włochy

Główne ciepło tego lata w Europie, z północnej Afryki napłynie do Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i Włoch. Oczekuje się, że temperatury w południowo zachodniej i południowo środkowej Europie będą zbliżone do normalnych w miesiącach letnich. Oprócz upalnych temperatur oczekuje się, że opady będą niższe od normalnych, ponieważ trajektoria ośrodków niżowych w ciągu sezonu przesuną się daleko na północ od południowej Europy. Brak opadów może opóźnić uprawy, zwłaszcza w Hiszpanii.

Pogoda na lato 2021, długoterminowa prognoza pogody dla Polski, amerykańska

Wilgotny początek lata w Wielkiej Brytanii

Ponieważ Wielka Brytania i Irlandia czekają na nadejście typowych letnich temperatur, okresy niestabilnej pogody utrzymają się w regionie przynajmniej do początku lata. Podczas gdy deszczowa pogoda będzie się utrzymywać w Irlandii, Szkocji i północnej Anglii co najmniej do czerwca i lipca. W pozostałej części lata opady będą poniżej normy. Ostatni miesiąc znalazł się w pierwszej piątce najbardziej suchych kwietniów w całej południowej Anglii i ten trend może się utrzymywać do końca maja. Trend ten może utrzymywać się w różnych częściach Wielkiej Brytanii w okresie letnim, co może powodować problemy wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego. W niektórych częściach południowej Anglii mogą wystąpić trudne warunki do uprawy, podobnie jak we Francji i Niemczech.

Ciepło rozszerzy się nad Europę Środkową

Tor niżów w sezonie letnim w całej Europie, będzie nadal przesuwał się na północ, a bardziej suche warunki w tym czasie pojawią się w środkowej i południowo wschodniej części kontynentu. W miarę przesuwania się toru sztormowego na północ, ciepło będzie się rozprzestrzeniać również z Hiszpanii i Włoch do południowej Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Niemiec, południowej Polski, Ukrainy i krajów bałkańskich. Jednak ekspansja cieplejszej pogody nie będzie stała na tych obszarach. „Na zachodzie i na wschodzie może panować upał, ale nigdy w tym samym czasie” - przewiduje starszy meteorolog AccuWeather, Tyler Roys. „Rzadko zdarza się, aby upał był tak powszechny. Jest bardziej prawdopodobne, że ciepło będzie pojawiać się falami” - dodał.

Pogoda w lecie w Polsce. Średnia wieloletnia usłonecznienia

Pogoda długoterminowa na lato 2021 dla Polski i Europy, prognoza amerykańska

Rozprzestrzenianie się cieplejszej pogody będzie stopniowe, a im dalej od źródła ciepła, tym dłużej zajmie przekroczenie progu normalnej temperatury. Przewiduje się, że upały w Paryżu i Berlinie zostaną opóźnione do końca lipca i sierpnia. Może to być trzecie z rzędu lato z opadami poniżej normy we Francji, Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii. To oznacza, ze mogą pojawić się problemy z uprawami letnimi, w tym z pszenicą i kukurydzą we Francji i Niemczech. Podczas gdy gorące i suche warunki mogą nieco utrwalić się na zachodzie i południu Europy do drugiej połowy lata, to pogoda nie wyeliminuje ryzyka silnych burz w centrum kontynentu.

Sprawdzalność amerykańskiej prognozy pogody jest różna. Zdarzają się lata, gdy trend pogody jest imponująco dobry, ale bywa również, że prognoza zupełnie się nie sprawdza. Ostatnia prognoza na wiosnę sprawdziła się częściowo. Dobrze wypadła w przypadku zachodniej Europy i zachodniej Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
danglan

Jasne ledwo się sprawdza na 3 dni do przodu , amerykanie to w ogóle wiedzą gdzie leży Polska?

13 maj 2021 - 12:58
Odpowiedz
fjrifhjfofudhf

Amerykańce nawet nie potrafią sprawdzić pogody dla własnego kraju co dopiero dla Europy i Polski.

13 maj 2021 - 13:29
Odpowiedz
Jkk

Banda durniów. Kto im wierzy?? Kiedyś zapowiadali zimę stulecia w Polsce i co. Sami się skompromitowali już kilka razy

13 maj 2021 - 13:36
Odpowiedz
Marek

Najważniejsze że PO leci na łeb i zbliża się już do 10 procent poparcia

15 maj 2021 - 08:00
Odpowiedz
Jack102

TYŻ PRAWDA ;)

18 maj 2021 - 09:30
Odpowiedz