| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Temperatura powyżej normy, dłuższe okresy bez opadów

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Temperatura powyżej normy, dłuższe okresy bez opadów

Czy kwiecień 2021 przyniesie ciepłą wiosnę w Polsce, a może będzie zimno z częstymi opadami i możliwymi przymrozkami? Odpowiedź poszukamy w amerykańskiej i europejskiej prognozie sezonowej, z której możemy odczytać trend, jaki przyniesie pogoda długoterminowa na kwiecień 2021 dla Polski. Z prognozy wynika, że czeka nas wiele pogodnych dni z temperaturą powyżej normy, ale i okresy chłodniejsze również się zdarzą. Prawdopodobnie opadów będzie mniej niż wynika to z normy klimatycznej dla kwietnia. Ma to być spowodowane przez dłuższą obecność wyżu na Atlantyku, który będzie blokował klasyczną cyrkulację zachodnią. Z tego powodu będą możliwe chłodniejsze strzały powietrza z północy i północnego wschodu, ale mogą się również zdarzyć napływy ciepła z południa, z tym, że tych ostatnich ma być więcej.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, amerykański model CFS

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021, prognoza pogody dla Polski, jaki będzie kwiecień pod względem pogody

Brak często przechodzących frontów atmosferycznych i przewaga pogody wyżowej sprawi, że suma opadów ma być przeważnie poniżej normy lub miejscami w jej pobliżu.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, amerykański model CFS

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021, prognoza opadów i temperatury w Polsce i Europie

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, pogoda na kwiecień 2021

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Z kolei aktualna europejska prognoza sezonowa modelu ECMWF na kwiecień, również zapowiada okresy cieplejsze przeplatane chłodniejszymi, ale nawet wtedy średnia temperatura obniży się przeważnie do normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 5 kwietnia 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski i Europy, prognoza pogody do 5 kwietnia 2021

Na tę chwilę szczególnie ciepło zapowiada się pierwszy pełny tydzień kwietnia. Wówczas temperatura o kilka stopni ma przekraczać normę wieloletnią.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, okres 6-12 kwietnia 2021

Pogoda długoterminowa, pogoda w Polsce i Europie, od 6, do 12 kwietnia 2021

W połowie kwietnia temperatura ma spaść, ale nie na tyle by mówić o znacznym ochłodzeniu, bo temperatura ma być w pobliżu normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, okres 13-19 kwietnia 2021

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021, prognoza pogody od 13, do 19 kwietnia 2021 w Polsce i Europie

Reasumując, aktualnie kwiecień 2021 w Polsce zapowiada się z temperaturą powyżej normy, aczkolwiek okresy chłodniejsze również się zdarzą, niewykluczone, że nawet z przymrozkami. Dni pogodnych i bez opadów ma być jednak sporo, bo zapowiada dłuższy okres z dominacją wyżu. Opadów, w tym przelotnych burz ma być mniej niż zwykle. Może to być dobry miesiąc dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, pozyskujących energię elektryczną ze Słońca. Pamiętajmy, że ze względu na odległy termin, jest to obecnie najbardziej prawdopodobny trend warunków pogodowych w kwietniu i mogą się zdarzyć przesunięcia termiczne dla poszczególnych tygodni. Sytuacja może się jeszcze znacznie zmienić w miarę napływu nowych danych prognostycznych.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!