| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na jesień 2021. Brytyjczycy zapowiadają wczesne silne przymrozki w Polsce

Pogoda długoterminowa na jesień 2021. Brytyjczycy zapowiadają wczesne silne przymrozki w Polsce

1 września rozpoczyna się meteorologiczna jesień w Polsce. Każdego roku przed nastaniem nowej pory roku, długoterminowe centra prognozowe m.in. amerykańskie i brytyjskie wydają najnowszą prognozę na dany okres. Pogoda długoterminowa na jesień 2021 ma przedstawić trend, czyli jaki będzie przeważać charakter pogodowy. To ogólny zarys procesów atmosferycznych, w tym wskazanie na przewagę pogody wyżowej, deszczowej, ciepłej lub chłodnej. Jedną z tego typu prognoz opublikował brytyjski ośrodek w Reading w Wielkiej Brytanii. Pogoda na jesień 2021 dla Europy przewiduje sporo pochmurnych i deszczowych dni dla Skandynawii, Estonii, zachodniej Rosji i Wielkiej Brytanii. Chłodno na tym obszarze zapowiada się wrzesień, ale listopad ma być stosunkowo ciepły. Co ciekawe, Brytyjczycy przewidują silne uderzenie wczesnych przymrozków w środkowej Europie, w tym w Polsce w październiku, co ma być związane z napływem zimnego powietrza i utrzymywaniem się wyżu z suchą pogodą. Niewykluczone, że to ochłodzenie przedłuży się na początek listopada.

Pogoda długoterminowa na jesień 2021 dla Polski i Europy

Pogoda długoterminowa na jesień 2021, prognoza brytyjska dla Polski i Europy, wczesne silne przymrozki w październiku

 

Jesień 2021 w Polsce. Ciepły wrzesień i listopad. Wczesne silne przymrozki w październiku

Zanim nadejdzie chłodny październik, to wrzesień po chłodnym sierpniu ma być stosunkowo ciepłym miesiącem w Polsce. Brytyjczycy przewidują, że jeszcze wrócą gorące dni, czyli z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 25 st. C.

Średnia temperatura jesienią w Polsce. Dane: IMGW

Pogoda długoterminowa na jesień 2021, temperatura w Polsce i Europie

Ciepło w Polsce zapowiada się również listopad, z temperaturą powyżej normy klimatycznej. Wyjątkiem ma być jednak październik, który ma przynieść silniejszy podmuch zimnego powietrza z możliwymi większymi przymrozkami.

Średnia suma opadów jesienią w Polsce. Dane: IMGW

Pogoda długoterminowa na jesień 2021, prognoza temperatury i opadów w Polsce i Europie, prognoza brytyjska

Suma opadów za cały okres jesieni w Polsce ma być w normie lub poniżej. Niewykluczony jest dłuższy okres posuchy.

Jesień 2021 w Europie

Bardzo gorąca i sucha jesień 2021 zapowiada się nad Morzem Śródziemnym. Z kolei we Francji, Islandii oraz na południu Wielkiej Brytanii prognoza wskazuje na warunki neutralne, czyli prognoza nie wskazuje na istotne anomalie temperatury i opadów deszczu w porównaniu do przeciętnych danych wieloletnich na tym obszarze. Pamiętajmy, że prognozy sezonowe i długoterminowe, nie są takie same, jak codzienne prognozy pogody, które publikujemy na bieżąco. Prognozy sezonowe dostarczają jedynie informacji na temat podstawowych trendów w procesach synoptycznych, nie pokazują jak pogoda zmieni się codziennie podczas jesieni, ale wskazują najbardziej prawdopodobne warunki pogodowe dla najbliższych 3 miesięcy. Wcześniej prognozę długoterminową na jesień 2021 opublikowali Amerykanie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!