| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Upał i chłodny okres w Polsce. Silne burze, opady poniżej normy

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Upał i chłodny okres w Polsce. Silne burze, opady poniżej normy

Wraz z początkiem meteorologicznego lata, pora sprawdzić szczegółową prognozę pogody na czerwiec 2021 dla Polski. Pytacie, czy będzie upał, a może nadal będą dominować chłodne dni nawiązujące do kapryśnej wiosny. Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 opracowana na podstawie amerykańskiego i europejskiego modelu sezonowego potwierdza wcześniejszy trend. Prognoza wskazuje, że nie będzie to aż tak chłodny miesiąc, jak miniony maj i kwiecień. Anomalia temperatury na koniec czerwca powinna być zbliżona do normy lub lekko powyżej. Z kolei suma opadów ma być wyraźnie poniżej normy klimatycznej. W poszczególnych tygodniach, będą się zdarzać okresy wyraźnie ciepłe, wręcz gorące, ale bez szans na długotrwały upał. Możliwe są również okresy chłodniejsze, gdy ponownie temperatura będzie wyraźnie poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, czy będzie upał w Polsce, prognozowana temperatura w Europie

Z uwagi na prognozowaną przewagę słabogradientowego obszaru barycznego, możemy liczyć na wiele dni z umiarkowaną temperaturą i mniejszą zmienność warunków pogodowych.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Amerykańska prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, czy będzie upał

Mimo, ze prognoza zapowiada mniejszą sumę opadów, to lokalnie w rejonie nielicznych silnych burz, opady mogą być ulewne, z uwagi na słaby przepływ powietrza, a co za idzie wolno przemieszczające się burze.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza sumy i anomalii opadów w Polsce i Europie

Tegoroczny czerwiec w Polsce pod względem temperatury, będzie urozmaicony. Początkowo anomalia, będzie ujemna, ale od 4 czerwca, do około 12 czerwca, temperatura wzrośnie i pojawi się dodatnia anomalia. Na termometrach w tym terminie, miejscami zanotujemy maksymalnie około 24-29 st. C. - czyli pojawią się gorące dni. Upał (=> 30 st. C.) prawdopodobnie nie wystąpi.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 7, do 14 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, od 8, do 15 czerwca 2021

Z upływem 2 dekady czerwca, temperatura ponownie spadnie. Do kraju napłynie chłodniejsza masa powietrza. Na mapy pogodowe wrócą ujemne anomalie temperatury - krótko mówiąc, znowu będzie chłodniej niż powinno być o tej porze roku. Wskazują na to obie prognozy długoterminowe.

Możliwe ochłodzenie w ciągu 2 dekady czerwca 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 15 - 22 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, upał, możliwe ochłodzenie i silne burze w Polsce

Na możliwe ponowne ochłodzenie w 2 dekadzie czerwca, wskazuje również europejski model ECMWF.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 14 - 20 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, jaka będzie temperatura, czy pojawi się upał w Polsce, jakie będą burze

Znowu cieplej powinno być w 3 dekadzie czerwca. Jeśli aktualna prognoza długoterminowa nie ulegnie zmienia, to właśnie w jej trakcie ponownie wrócą gorące dni, a miejscami będzie również możliwy upał, który może się przeciągnąć na początek lipca 2021.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 22 - 28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec, prognoza temperatury i opadów w Polsce i Europie, kiedy będzie upał i gorące dni

Pamiętajmy, że prognozę długoterminową trudną przewidzieć, a wskazane terminy poszczególnych anomalii mogą ulec przesunięciom. Prognoza sezonowa ma tylko na celu zarysowanie ogólnego trendu pogodowego. Z prognozy wynika, że czerwiec 2021 w Polsce, będzie miesiącem z temperaturą w pobliżu normy lub miejscami lekko powyżej. Zdarzą się zarówno okresy cieplejsze i chłodniejsze, ale bez bardzo wysokich temperatur z wielodniowym upałem. Suma opadów ma być poniżej normy, aczkolwiek lokalnie, będą możliwe silne i nieliczne burze z ulewami. Ich zasięg, będzie jednak ograniczony.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!