| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na cały marzec 2021. Powiewy wiosny przeplatane epizodami ze śniegiem i mrozem

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2021. Powiewy wiosny przeplatane epizodami ze śniegiem i mrozem

Rozpoczął się marzec, który klimatycznie zaliczymy już do wiosny. Czy przyniesie wiele ciepłych i pogodnych dni, a może będzie deszczowy, chłodny i wietrzny z nawrotami zimy, opadami śniegu i mrozu? To pytanie zadaje wiele osób, bo nie ukrywa, że chciałaby już dłuższych okresów stabilnej pogody z przewagą wiosennych temperatur. Próbę odpowiedzi dostarcza pogoda długoterminowa na marzec 2021 dla Polski oparta na najnowszym wydaniu prognozy europejskiego i amerykańskiego modelu klimatycznego. Pogoda na cały marzec 2021 przewiduje zarówno ciepłe dni, chwilami bardziej deszczowe z silniejszym wiatrem, ale zdarzą się również nawroty zimowych akcentów z opadami śniegu i mrozu. Czeka nas więc mieszanka pogodowa zgodna z powiedzeniem w marcu jak w garncu.

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2021. Prognozowana anomalia temperatury do 8 marca 2021

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2021, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 8 marca 2021

Mimo, że początek marca mamy ciepły, to od 4-5 marca 2021 czeka nas ochłodzenie i powrót miejscami opadów śniegu, a także mrozu w nocy. Z tego powodu anomalia temperatury dla pierwszego tygodnia marca wychodzi na ogół w normie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 8, do 15 marca 2021

Pogoda długoterminowa na marzec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 9, do 15 marca 2021

W drugim tygodniu marca 2021 temperatura ma wyraźnie wzrosnąć, więc prognozowane ochłodzenie w drugiej połowie obecnego tygodnia nie będzie długotrwałe. Dostaniemy się jednak w obszar niskiego ciśnienia, dlatego pogoda będzie zmienna. Spodziewamy się napływu łagodnego ciepłego powietrza z zachodu i południowego zachodu, ale dni pogodniejsze będą przeplatane przejściem frontów atmosferycznych z opadami. Niewykluczone, że pojawią się lokalne pierwsze wiosenne burze, a także silniejsze porywy wiatru związane z przejściem niżu.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, od 8, do 15 marca 2021

Pogoda długoterminowa na marzec 2021, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, od 8, do 15 marca 2021

W trzecim tygodniu marca spodziewamy się kontynuowania pogody zmiennej. Pojawią się zarówno cieplejsze i chłodniejsze dni. Anomalia temperatury ma być przeważnie w normie, a anomalia opadów ma być powyżej normy. Może to świadczyć o dominacji cyrkulacji strefowej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 15, do 22 marca 2021

Pogoda długoterminowa marzec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 16, do 22 marca 2021

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, od 15, do 22 marca 2021

Pogoda na marzec 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, od 15, do 22 marca 2021

Aktualnie na czwarty tydzień marca jest prognozowane wyraźne ochłodzenie. Wskazywałoby to na prawdopodobieństwo nieco dłuższego napływu zimnego powietrza z północy. To z kolei mogłoby wskazywać na możliwość wystąpienia opadów śniegu i początkowo deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W nocy znowu byłby możliwy mróz. Jest to jednak jeszcze zbyt odległy termin, aby tę prognozę brać za pewne wskazanie. Aktualnie jednak jest sygnalizowany taki trend w 4 dekadzie marca. Sytuację będziemy monitorować.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 22, do 29 marca 2021

Pogoda długoterminowa na marzec 2021, czy wróci zima, prognoza temperatury, od 23, do 29 marca 2021

Trend prognoz długoterminowych możecie również śledzić na codziennie aktualizowanych wiązkach modelu Ensemble.

Z kolei amerykańska prognoza sezonowa NWS przewiduje również miesiąc marzec ze zmienną pogodą i okresami cieplejszymi przeplatanymi chłodniejszymi, ale z przewagą tych pierwszych. Z tego powodu marzec ostatecznie ma być miesiącem z temperaturą lekko powyżej normy.

Amerykańska prognoza długoterminowa na marzec 2021, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Amerykańska prognoza długoterminowa na marzec 2021 dla Polski i Europy

Pod względem opadów, marzec ma być miesiącem z sumą nieznacznie poniżej normy. To nieco inny scenariusz od modelu ECMWF, bo ten przewiduje miesiąc w normie, lub miejscami nieznacznie poniżej. Uwzględniając dwie prognozy można wysunąć wniosek, że opady powinny być przeważnie w pobliżu normy. Amerykańska prognoza długoterminowa na marzec 2021, prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie Powyższa prognoza to tylko trend, dlatego podane terminy są orientacyjne i mogą ulec przesunięciu. O szczegółach będziemy informować w prognozach bieżących.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!