Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż ustąpi i przejdą wichury. Prognozy są klarowne do października
Kończący się tydzień przyniósł zanikające ulewy na południu Polski, a następnie wkroczył wyż z nadal letnimi temperaturami. Pytacie, czy najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku października przewiduje kontynuację stabilnej aury, a może wrócą ulewy i przejdą wichury w czasie ruszenia cyrkulacji strefowej? Prognozy są klarowne i nie budzą wątpliwości. W najbliższym tygodniu pojawią się zmiany.
Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce do 7 października 2024
W ostatnich dniach nadal w wielu regionach kraju notujemy wysokie temperatury, miejscami przekraczające 24-27 st. C. W nowym tygodniu obszar ciepłych mas powietrza wraz ze słabnięciem wyżu będzie spychany z zachodu na wschód, dlatego ciepło utrzyma się najdłużej w dzielnicach wschodnich i północno wschodnich. Ochłodzenie w całej Polsce odczujemy w trakcie drugiej połowy tygodnia, zwłaszcza w okolicach kolejnego weekendu, gdy temperatury już nigdzie nie osiągną 20 st. C., a miejscami będzie znacznie mniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 30 września 2024
Większe ochłodzenie pojawi się więc dopiero pod koniec września i miejscami na początku października. Wówczas średnia temperatura dobowa w całej Polsce spadnie, co będzie mieć także odbicie w anomalii temperatury na początku drugiego miesiąca meteorologicznej jesieni. Ochłodzenie będzie jednak za słabe by zmienić ocenę całego września, który w Polsce zapisze się ostatecznie jako bardzo ciepły z anomalią średniej temperatury w skali kraju o około 3,5 st. C. powyżej normy. Nowy tydzień przyniesie zmiany w polu barycznym. Wyż pilnujący stabilne warunki atmosferyczne ustąpi, co oznacza, że będą dni, gdy miejscami przejdą strefy frontowe z opadami. Ponadto spodziewamy się wystąpienia wichury między około 26-27 września. Zasięg najsilniejszego wiatru przedstawimy w prognozach bieżących.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów
Omawiany trend pogodowy doskonale widać na wiązkach prognoz długoterminowych wyrażonych w prognozie prawdopodobieństwa zakresu temperatury na górnym wykresie i opadów na dolnym zakresie. Z prognoz wynika, że wpływ wyżu utrzyma się do 23 września, a pierwsza strefa frontowa z zachodu na wschód niosąca miejscami opady deszczu przejdzie między 24-25 września. W kolejnych dniach tygodnia popada przelotnie i miejscami w różnych regionach kraju. Wyjątkiem będzie 26 września, gdy przy podejściu niżu większy obszar opadów obejmie szczególnie dzielnice północno zachodnie. Sumy opadów w ujęciu całego tygodnia nie będą jednak wyjątkowo duże.
Sprawdź: Przejdą pierwsze jesienne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Przed nami więc tydzień, który przyniesie zmiany. Miejscami przy podejściu niżu i przejściu frontów pojawią się opady deszczu. Ponadto w trakcie drugiej połowy tygodnia odczujemy ochłodzenie, które poprzedzą wichury. Większego spadku temperatur z wartościami poniżej 10 st. C. w skali całej Polski w perspektywie najbliższych dwóch tygodni jeszcze raczej nie będzie.
Źródło: DobraPogoda24.pl