| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał, czy nagłe ochłodzenie w czerwcu? Prognozy temperatur są wyraźne

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał, czy nagłe ochłodzenie w czerwcu? Prognozy temperatur są wyraźne

Za nami gorący tydzień z pierwszym lokalnym upałem w Polsce. Pytacie, czy najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca całej pierwszej dekady czerwca również przyniesie letnie temperatury, a może czeka nas duże ochłodzenie z częstymi opadami deszczu i burzami? Prognozy temperatur, jak również ukształtowania układu barycznego są wyraźne i wskazują jednolity trend pogodowy.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce do 10 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, najnowsza prognoza temperatury w Polsce do 10 czerwca 2024

Nie ma już wątpliwości, że kończący się maj w Polsce zapisze się jako miesiąc bardzo ciepły i to mimo występowania mrozu w nocy w jego pierwszej połowie. Średnia temperatura w skali kraju ma być o około 2,8 st. C. powyżej normy wieloletniej, a tym samym kontynuujemy całą serię nieprzerwanych miesięcy ciepłych. Ostatecznie mimo niepewności, bo temperatur na pograniczu, w miniony piątek zanotowaliśmy również pierwszy upał w kraju. Temperatura sięgnęła 30,5 st. C. w Puławach. Upał pojawił się dwa tygodnie wcześniej w porównaniu do zeszłego roku.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres nowego tygodnia do 1 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 1 czerwca 2024

W nowym tygodniu również czeka nas kontynuacja ciepłych i gorących dni, lokalnie z szansą również na zbliżenie się do 30 st. C. Najczęściej najwyższe temperatury będziemy notować we wschodnich i nietypowo północno wschodnich regionach kraju, a najniższe na zachodzie i krańcach północno zachodnich. Zazwyczaj jest odwrotnie, ale to będzie wynikać ze specyfiki położenia i zasięgu obszaru niżowego i wyżowego z adwekcją powietrza nad Europą. Podział na wyraźnie cieplejszą wschodnią połowę kraju i nieco chłodniejszą zachodnią przeciągnie się także na początek czerwca.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres nowego tygodnia do 1 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa, prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 1 czerwca 2024

W nowym tygodniu ponownie niemal codziennie, w różnych regionach kraju w ciągu dnia będą się rozwijać przelotne opady deszczu i burze z gradem oraz silnym wiatrem. Zjawiska konwekcyjne będą nadal rozproszone, a to oznacza, że nie wszędzie popada. Będziemy mieć miejsca z oberwaniem chmur prowadzącym do zalań i podtopień, jak również gradobić, ale także regiony, gdzie nadal będzie odczuwalna susza. W pierwszej połowie tygodnia częściej przelotnie popada i zagrzmi w regionach zachodnich, dlatego tam widnieje dodatnia anomalia opadów, a na pozostałym obszarze opadów będzie mniej niż wynika z normy, poza punktowymi i lokalnymi ulewami pochodzenia burzowego.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 8 czerwca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 8 czerwca 2024

Przed nami więc kontynuacja pogody typowej dla letnich warunków atmosferycznych o czym świadczyć będą nie tylko temperatury maksymalne, ale również jej średnie wartości dobowe, które będą się wahać na poziomie około 16-22 st. C., a już od wartości powyżej 15 st. C. mówimy o lecie termicznym.

Sprawdź również: Pogoda na lato 2024 dla Polski

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 8 czerwca 2024

Przełom maja i czerwca przyniesie w Polsce kontynuację termicznego lata z wyraźnie najwyższymi temperatura najczęściej w północo wschodniej połowie kraju. Okresy ze słońcem będą przeplatane miejscami rozproszonymi przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Miejscami mogą wystąpić nawałnice, ale ich zasięg będzie nadal mocno ograniczonymi. Temperatury lokalnie ponownie zbliżą się do progu upału, czyli 30 st. C., mimo to, pierwszej fali upałów, czyli co najmniej 3 dni pod rząd z temperaturą 30 st. C. i więcej w naszym kraju jeszcze nie oczekujemy, o ile prognozy znacznie się nie zmienią w okresie powyżej 10 dni.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!