| |
Zagrożenie!
Gwałtowne ulewy zaleją drogi. Spadnie 140 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaskoczą kierowców

Gwałtowne ulewy zaleją drogi. Spadnie 140 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaskoczą kierowców

Utrzymująca się od wielu dni blokada cyklonalna w Polsce powoduje na ogół brak deszczu, ale to nie oznacza, że w całej Europie nie pada. W kolejnych dniach nowe ulewy przejdą przez zachodnią i południowo zachodnią Europę. Płytkie niże ze stacjonarnymi frontami przyniosą oberwanie chmury z burzami. W ich rejonie może spaść nawet 140 litrów wody na m2 ziemi i więcej. Wystąpią powodzie błyskawiczne zalewające drogi.

Prognozowany zasięg ulewy w Europie, 7 września 2024

Gwaltowne ulewy zaleją drogi w zachodniej Europie we wrześniu 2024, spadnie 140 litrów wody na m2 ziemi, będą powodzie błyskawiczne z oberwaniem chmury

Sytuacja baryczna nad Europą zaczyna się nieco komplikować. Na wschodzie kontynentu mamy ogromny układ blokady cyklonalnej powodowanej przez rozległy wyż, a na zachodzie pole obniżonego ciśnienia w którym będą się rozwijać płytkie niże w strefie falujących i miejscami stacjonarnych frontów atmosferycznych. Z powodu blokady, strefy opadowe będą wolno się przemieszczać, a miejscami będą mieć charakter stacjonarny w regionach zachodniej i południowo zachodniej Europy o czym przekonali się w ostatnich dniach szczególnie mieszkańcy częściowo Hiszpanii, miejscami Francji, Włoch, Chorwacji po Bośnię i Hercegowinę, gdzie doszło do licznych zalań i podtopień nie tylko dróg, ale także domów.

Prognozowany zasięg ulewy w Europie, 8 września 2024

Gwałtowne ulewy zaleją drogi na zachodzie Europy we wrześniu 2024, będą powodzie błyskawiczne

W najbliższą sobotę ulewy prognozujemy miejscami szczególnie we Francji w rejonie oddziaływania niżu Yonca ze strefami frontowymi, ale będą one mieć zasięg rozproszony bo związany z burzami. Sytuacja zacznie się komplikować kolejnej doby, gdy na zafalowaniu frontowym rozwinie się bardzo wydajny w opady niż genueński i przyniesie szczególnie do wtorku ogromne ulewy między szczególnie Włochami, Krajami Alpejskimi po Niemcy i częściowo zachodnie Bałkany. Na tym obszarze w wielu regionach opady będą mieć charakter okresami stacjonarny, gdyż front będzie mieć problemy aby przesuwać się na wschód w głąb Europy z powodu blokady wyżowej.

Prognoza zasięgu ulewy w Europie, 9 września 2024

Gwałtowne ulewy przyniosą powodzie błyskawiczne na zachodzie Europy we wrześniu 2024

W przyszłym tygodniu ulewy po upałach sięgną miejscami również w rejon Polski, ale za nim do tego dojdzie, to wcześniej ogromne sumy opadów zanotujemy miejscami szczególnie na obszarze, od Francji i Włoch przez pas wschodnich i południowych regionów Niemiec, Krajów Alpejskich, w tym Szwajcarii i zachodniej połowy Austrii po lokalnie zachodnie Bałkany. Dużo deszczu w tych dniach spadnie również na południu Skandynawii. Będą regiony, gdzie sumy opadów sięgną 50-140 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie do końca pierwszej dekady września może spaść nawet 200 litrów wody, na co wskazują niektóre wyliczenia prognoz numerycznych.

Sprawdź: Jest najnowsza pogoda do końca września. Po upale pierwszy mróz? Prognozy nie mają wątpliwości

Prognozowane ulewy i sumy opadów w Europie do 11 września 2024

Gwałtowne ulewy zaleją drogi na zachodzie Europy, sumy opadów wrzesień 2024

We wskazanych regionach Europy w najbliższych dniach miejcie na uwadze ryzyko wystąpienia ulewy powodującej podtopienia, ale także zalania dróg i domów. Niektóre odcinki mogą być tymczasowo nieprzejezdne. Dojdzie również do nagłego wzrostu poziomu wody w strumieniach i mniejszych rzekach, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Niewykluczone, że niektóre z nich mogą wylać. Jeszcze większe ulewy szczególnie między rejonem Alp i Bałkanów są prognozowane w trakcie drugiej dekady września, przy czym ich zasięg może się jeszcze zmienić. Wiele wskazuje na to, że jesień przyniesie sporo opadów w wielu regionach Europy, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego z powodu wyjątkowo wysokiej temperatury wody powierzchniowej. W takich warunkach przy adwekcji chłodnego powietrza będzie dochodzić do cyklogenezy, czyli powstawania bardzo wydajnych w opady ośrodków niżowych. Całkiem prawdopodobne, że niektóre z nich z ulewami i śnieżycami dotrą nad Polskę w kolejnych miesiącach jesieni i zimy.

Zobacz: Ochłodzenie nagle usunie upał. Temperatura spadnie o 12 stopni. Fala upałów ustąpi w tym dniu

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!