Oberwanie chmury przyniosą niże. W ulewach spadnie 140 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaleją domy i drogi
Pod koniec tygodnia w Polsce pojawi się upał, który będzie wypychany przez front chłodny z ulewami i burzami. Opady będą związane z niżem, który przyniesie jeszcze większe nawalne opady na północy Europy, gdzie miejscami w rejonach oberwania chmury w najbliższych dniach spadnie nawet 140 litrów wody na m2 ziemi. Możliwe są powodzie błyskawiczne zalewające domy i drogi.
Prognoza zasięgu rozproszonych ulew na północy Europy o godzinie 14:00, 5 lipca 2024
Lato do tej pory na zachodzie i północy Europy nie rozpieszcza pod względem temperatur. Upał jest zjawiskiem rzadkim, a opadów przy przechodzących niżach nie brakuje. Miejscami pojawiają się zalania i podtopienia, które w najbliższych dniach dotkną szczególnie rejonów północnych kontynentu, zwłaszcza między Skandynawią i częściowo Rosją. Przechodzące niże ze strefami frontowymi, a także miejscami w rejonach burz przyniosą znacznie więcej opadów niż wynika z normy klimatycznej dla tej pory roku.
Prognoza zasięgu ulewy na północy Europy w rejonie południowej Skandynawii, 6 lipca 2024
W ostatnich dniach ulewy powodujące powodzie błyskawiczne dotknęły szczególnie miejscami obszar Rumunii, ponadto Włoch i Szwajcarii, a obecnie największe opady przeniosą się na północ Europy, gdzie wraz z kierunkiem przepływu powietrza w prądzie strumieniowym będą kierowane niże atlantyckie z ulewnymi opadami. Ich wędrówka będzie spowolniona przez układ wyżowy znad Rosji, dodatkowo będą się tworzyć płytkie niże wtórne z których również miejscami mocniej popada.
Prognoza zasięgu ulewy w rejonie północnej Europy, 7 lipca 2024
Trzeba przyznać, że warunki atmosferyczne w kolejnych dniach nie będą rozpieszczać w północnych regionach Europy w Skandynawii. Temperatury będą dalekie od gorącego i upalnego lata, ponadto przechodzące niże często przyniosą opady i silniejsze porywy wiatru. Zamiast lata, aura będzie przypominać zaawansowaną jesień. Sporo deszczu spadnie na obszarze między Danią, po południową Szwecję i Norwegię. Na strefach frontowych z burzami w chwiejnym powietrzu, ulewy wystąpią także między Białorusią i Rosją. Na wskazanym obszarze sumy opadów do końca pierwszej dekady lipca osiągną do około 50-140 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie modele numeryczne wskazują nawet 160 litrów.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni do połowy lipca 2024
Prognozowane sumy opadów w północnej Europie do 10 lipca 2024
W takich warunkach należy się spodziewać w wymienionych regionach Europy nie tylko miejscami zalań i podtopień, ale także ryzyka lokalnej powodzi błyskawicznej zalewającej drogi i domy. Lokalnie w południowej Skandynawii może również dojść do osunięcia ziemi. W Polsce w omawianym okresie przy wymianie masy powietrza również na frontach miejscami pojawią się ulewy, ale ich zasięg będzie znacznie mniejszy. Sumy opadów także będą dość duże, jednak o skali lokalnej, ponadto będziemy wracać do dni gorących i upalnych.
Zobacz też: Nadciągnie piekielny upał. Temperatura przekroczy 35 stopni w Polsce
Źródło: DobraPogoda24.pl