| |
Zagrożenie!
Potężny upał wkroczy do Europy. Temperatura przebije 45 stopni. Wiemy, czy fala upałów sięgnie Polski

Potężny upał wkroczy do Europy. Temperatura przebije 45 stopni. Wiemy, czy fala upałów sięgnie Polski

Do tej pory w tym sezonie ekstremalne fale upałów omijały Europę, w tym Polskę, ale to się zmieni w ciągu najbliższego tygodnia w kilku regionach. Potężny upał nadciągnie z Bliskiego Wschodu i Afryki w głąb kontynentu. Najnowsze prognozy temperatur wskazują na przebicie progu 45 st. C., a lokalnie może być jeszcze więcej. To będzie nagłe wtargnięcie pierwszego poważnego letniego żaru na znacznym obszarze.

Fala upałów obejmie południowo wschodnie regiony Europy. Prognozowana temperatura, 8 czerwca 2024

Potężny upał wkroczy do Europy, będzie ponad 45 st. C. czerwiec 2024

W poprzednich dniach mówiliśmy o potężnym upale rozszerzającym zasięg z Indii przez Pakistan na Bliski Wschód, a obecnie to bardzo ciepłe powietrze także przez częściowo północno wschodnią Afrykę, od południowego wschodu będzie wkraczać w głąb Europy. Namiastkę tego ogromnego żaru mamy już w Turcji i na Cyprze, krajach historycznie związanych z naszym kontynentem. Ostatniej doby najwyższą temperaturę 44,8 st. C. zanotowano w tureckim mieście Antalya oraz 43,1 st. C. w Lefkoniko na Cyprze.

Prognozowany upał w południowo wschodniej Europie, 9 czerwca 2024

Piekielny upał wkroczy do Europy, temperatura przekroczy 45 st. C. czerwiec 2024

W następnych dniach bardzo ciepłe powietrze będzie napływać na północ obejmując kolejne regiony Europy. Pierwszej potężnej fali upałów spodziewamy się szczególnie, od południowych Włoch przez Grecję, Turcję, po kolejne regiony Bałkanów, w tym Bułgarię, Rumunię, Macedonię i Serbię.

Prognozowany upał w Europie, 10 czerwca 2024

Potężny upał nadciąga do Europy, temperatura 10 czerwca 2024

Początkowo w części kontynentalnej Europy, temperatury w południowo wschodnich regionach będą przeważnie przekraczać 31-36 st. C., ale wraz z początkiem drugiej dekady czerwca rozpocznie się apogeum tej fali upałów. Ekstremalnie wyglądają najnowsze prognozy szczególnie modelu GFS, który w sezonie letnim coraz lepiej wylicza w długich terminach trend pogodowy. Wiele na to wskazuje, że w przyszłym tygodniu szczególnie między Grecją, południowymi Włochami po zachodnią i północno zachodnią Turcję, częściowo Bułgarię i Rumunię oraz południowo zachodnią Rosją, będziemy mieć regiony z temperaturami maksymalnymi na poziomie do około 35-44 st. C.

Potężna fala upałów na południowym wschodzie Europy. Prognozowana temperatura, 11 czerwca 2024

Potężny upał będzie w Europie, temperatura 11 czerwca 2024

W trakcie drugiej dekady czerwca upał ma się jeszcze bardziej nasilić i lokalnie osiągnie nawet 45 st. C., a punktowo najbardziej skrajne prognozy wskazują około 47 st. C., zwłaszcza w rejonie Grecji, co oznaczałoby zbliżenie do rekordu temperatury absolutnej tego kraju wynoszącego 48 st. C., przez lata uważanego za rekord temperatury maksymalnej Europy.

Sprawdź także: Będą gwałtowne ulewy. W oberwaniu chmury spadnie 200 litrów wody

Prognozowany potężny upał w Europie, jaki może wystąpić w południowo wschodnich regionach między około 12-14 czerwca 2024

Potężna fala upałów wkroczy do Europy, temperatura 12 czerwca 2024

Zwróćmy uwagę, że zasięg potężnego upału ograniczy się do dzielnic południowo wschodnich kontynentu, a jeszcze niedawno skraj tego upału był prognozowany w południowo wschodniej Polsce. Ostatecznie nasz kraj znajdzie się w obszarze falującego frontu, a następnie przeważy wpływ chłodniejszego powietrza za nim. To oznacza, że pierwszej fali upałów nadal nie będzie i temperatury maksymalne w zależności od regionu i dnia będą się wahać w Polsce najczęściej w przedziale około 15-27 st. C. W czasie gdy południowo wschodnia Europa będzie się zmagać z ekstremalnymi temperaturami, miejscami nawet o 10 st. C. ponad normę i rosnącym ryzykiem pożarów, to nas czekają umiarkowane temperatury nadal z przelotnymi opadami i burzami.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!