
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie śnieg i chwyci mróz? W prognozach spore zmiany
Kończy się bardzo ciepła i wiosenna pierwsza dekada marca. Pytacie, czy aktualna pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje kontynuację łagodnej aury, a może wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy wskazują na chwilowe ochłodzenie, ale okresów cieplejszych będzie znacznie więcej, choć zdarzą się spore kontrasty termiczne w Polsce. Wreszcie w wielu regionach pojawią się potrzebne opady.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 24 marca 2025
Najnowsze prognozy wskazują na utrzymanie dość wysokich temperatur w Polsce do około 14 marca, aczkolwiek już na początku nowego tygodnia ochłodzenie będzie podchodzić do północnych regionów i nieco w głąb kraju na południe, ale zasięg adwekcji chłodnego powietrza będzie ograniczony. Na przeważającym obszarze Polski, co najmniej w całej południowo wschodniej połowie kraju będzie cieplej niż zwykle przez większość nowego tygodnia na poziomie często temperatury maksymalnej do 10-18 st. C., początkowo miejscami nawet wyższej. Z tego powodu kolejny tydzień marca nadal zapisze się z wyraźną dodatnią anomalią średniej temperatury i pierwsza połowa miesiąca w skali kraju będzie o co najmniej 2,3 st. C. powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 16 marca 2025
Dopiero w okolicach kolejnego weekendu oraz początku następnego tygodnia pojawi się ochłodzenie, które odczujemy w całej Polsce. Wówczas napłynie z północy znacznie chłodniejsza masa powietrza, w której pojawi się bardziej powszechny mróz i to nie tylko przy gruncie, zwłaszcza nocami i poranku w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Ochłodzenie nie będzie jednak długie bo ograniczy się do zaledwie kilku dni. Będzie na tyle słabe, że w perspektywie tygodnia nie spowoduje wystąpienia ujemnej anomalii temperatury i marzec nadal będzie zgodny z prognozami sezonowymi wskazującymi ciepły pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury minimalnej podczas ochłodzenia w Europie w rejonie Polski, 17 marca 2025
W nowym tygodniu wreszcie pojawią się okresami bardzo potrzebne opady w czasie przełamania wyżu. Spodziewamy się miejscami opadów w wielu regionach szczególnie między 12-13 marca oraz 14-15 marca przy przejściu dwóch ośrodków niżowych. Na ogół będą przeważać opady deszczu, ale miejscami przy wymianie masy powietrza na froncie mogą wystąpić również opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe będą również pierwsze wiosenne burze. Miejscami, głównie na południu w rejonach podgórskich okresami wystąpi wiatr o sile wichury. Z uwagi na dodatnie temperatury w dzień, nie będzie powrotu zimy, gdyż możliwości utworzenia pokrywy śnieżnej na nizinach są minimalne. Pozostałe dni tygodnia tylko lokalnie mogą przynieść słabe i przelotne opady. Między ich strefami będą również okresy ze słońcem.
Sprawdź: Dwa niże przełamią wyż. Spadnie śnieg i deszcz. Wiemy, co dalej z pogodą w marcu
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 25 marca 2025
Przed nami więc zmiany w pogodzie w nadchodzącym tygodniu bo wreszcie w kilku falach miejscami przelotnie popada, ponadto pod koniec tygodnia w całej Polsce odczujemy ochłodzenie, ale nie będzie długotrwałe. Wcześniej wyraźnie chłodniej zrobi się na północy kraju. Przy przejściu niżów z opadami spodziewamy się także znacznego kontrastu temperatury między obszarem z opadami i bez opadów. Prognozy bieżące wskażą, kiedy i gdzie dokładnie popada w kolejnych dniach. Mimo przewidywanych zmian, kolejne tygodnie marca nadal mają być cieplejsze niż zwykle, mimo krótkich okresów ochłodzenia, co będzie potwierdzeniem prognozy sezonowej.
Źródło: DobraPogoda24.pl
Tych opadów wciąż mało.