| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. Wiatr łamie drzewa i zrywa balustrady. Potężny kontrast temperatury na froncie

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. Wiatr łamie drzewa i zrywa balustrady. Potężny kontrast temperatury na froncie

Przez Polskę przechodzi cyklon wtórny Kilia z chłodnym frontem atmosferycznym oddzielającym cieplejszą masę powietrza zalegającą na południu kraju, od chłodniejszego na północnym zachodzie. Na froncie pojawiły się gwałtowne burze z ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Sporym zagrożeniem jest również wiatr, który powoduje szkody. Wichury łamią drzewa, a nawet zrywają balustrady balkonów i uszkadzają dachy. Nocą front odsunie się z kraju, ale rozproszone opady i komórki burzowe wrócą w niedzielę.

Burze z silnym wiatrem powodują szkody w Polsce

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę, wiatr powoduje szkody, łamie drzewa i zrywa balustrady balkonów, front chłodny z cyklonem do 24 marca 2024

Burze w drugiej połowie dnia i wieczorem rozwinęły się na froncie w kilku regionach. Najpierw pojawiły się lokalnie na Dolnym Śląsku, a później także w województwie opolskim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim i obecnie zmierzają nad Podlasie, gdzie powinny zaniknąć. Lokalne burze rozwinęły się także w województwie zachodniopomorskim. Co ciekawe, przy wymianie mas powietrza w Polsce o godzinie 13:00 zanotowano potężny kontrast temperatury sięgający aż 17 st. C. Najcieplej było w okolicach Cieszyna w województwie śląskim, gdzie temperatura zbliżyła się do 21 st. C., a najchłodniej w tym czasie było w województwie zachodniopomorskim, gdzie notowano blisko 4 st. C.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 19:15, 23 marca 2024

Burze przechodzą przez Polskę, skutki cyklonu Kilia z chłodnym frontem, wiatr powoduje szkody 23-24 marca 2024

Przechodzący układ wielokomórkowy burz przez Polskę jest dość aktywny elektrycznie, ponadto w jego rejonie pada intensywnie deszcz, a lokalnie może wystąpić również niewielki grad. Sporym zagrożeniem jest wiatr, który szczególnie silny okazał się w południowych regionach kraju, w tym w Małopolsce. Wiatr spowodował szkody szczególnie w rejonie Krakowa, gdzie miejscami w porywach przekraczał 90 km/h. Z tego powodu drzewo opadło na samochody na osiedlu Kazimierzowskim, doszło również do niebezpiecznego zerwania balustrady balkonu. Wiatr zrywa również liczne banery.

Skutki wichury przy przejściu frontu w Krakowie na Prokocimiu, 23 marca 2024

Służby mają również sporo pracy przy usuwaniu powalonych drzew w innych regionach kraju, ponadto zabezpieczają uszkodzone dachy, zwłaszcza w Małopolsce. Nadal mocno wieje szczególnie w południowej części Wielkopolski, na Opolszczyźnie oraz wschodniej części Dolnego Śląska, lokalnie do 70-80 km/h. Dochodzi także do przerw w dostawie energii elektrycznej.

Front odsunie się z Polski w nocy. Prognoza zasięgu opadów o godzinie 01:00, 24 marca 2024

Silne burze powodują szkody wiatrowe w Polsce, gdzie jest burza do 24 marca 2024

W kolejnych godzinach, nocą warunki pogodowe nad Polską zaczną się uspokajać, wraz z odsunięciem frontu na wschód. Zanikające opady wystąpią, głównie w dzielnicach wschodnich i południowo wschodnich kraju, w górach dodatkowo między Tatrami i Bieszczadami popada również śnieg.

Czytaj także: Nadciągnie fala ciepła. W prognozach 24 stopnie

Prognoza chwiejności atmosfery, w której miejscami rozwiną się rozproszone burze w Polsce, 24 marca 2024

Prognoza burz w Polsce 24 marca 2024, gdzie jest burza

W niedzielę w ciągu dnia, w chłodniejszym i niestabilnym powietrzu rozwiną się w Polsce rozproszone i dość liczne przelotne opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej. Lokalnie mogą wystąpić także burze, głównie we wschodniej połowie kraju, ale zjawiska będą słabsze.

Sprawdź także: Śnieżyce przyniosą podmuch zimy. Będą burze śnieżne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!