
Silny mróz sięgnie z północy. Temperatura spadnie do -30 stopni. Będzie fala siarczystej zimy
Za przechodzącym niżem niosącym miejscami śnieg w Polsce, z północy zostanie zaciągnięte zimne powietrze arktyczne, które w najbliższych dniach osiądzie w wyżu. Miejscami w Europie w pobliżu naszego regionu temperatura spadnie do -30 st. C. Będziemy mieć zatem nawrót siarczystej zimy. Mróz najbardziej ściśnie na północy i północnym wschodzie kontynentu, gdzie będzie wyjątkowo zimno.
Prognozowany mróz napływający do Europy na wysokości 1,5 km, 16 lutego 2025
Na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec wyż Finja z centrum rozciągającym się od Skandynawii po centrum, częściowo południe, zachód i wschód kontynentu. Początek drugiej połowy lutego przyniesie główną adwekcję chłodnego powietrza do tych regionów kontynentu. Przy nocnych i porannych rozpogodzeniach będą najlepsze warunki do wystąpienia siarczystego mrozu, tylko miejscami przerywanego przez płytkie niże z opadami śniegu.
Prognozowany mróz w środkowej Europie, 17 lutego 2025
Fala siarczystej zimy wdzierająca się z północy w głąb Europy, w tym w rejon Polski pojawi się szczególnie między 15-20 lutego, choć mróz nocami będzie nawracał i utrzymywał się znacznie dłużej. W tych dniach temperatura miejscami na północy i północnym wschodzie kontynentu, zwłaszcza w rejonie rozpogodzeń spadnie według najnowszych prognoz modelu GEM i ECMWF poniżej -35/-25 st. C. Miejscami w rejonie Polski, zwłaszcza na północ i północny wschód od naszych granic zanotujemy poniżej -30/-20 st. C. z uwzględnieniem także pomiarów przy gruncie.
Prognozowany mróz w Europie, 18 lutego 2025
W wielu regionach Europy w podanym okresie będziemy mieć najzimniejsze dni w tym sezonie zimowym. Kluczowym czynnikiem decydującym o ostatecznej temperaturze minimalnej będzie wielkość zachmurzenia. Szczególnego spadku temperatur spodziewamy się w rejonie rozpogodzeń przy słabym wietrze, gdy w zjawisku radiacji ciepło zgromadzone przy gruncie ucieknie w przestrzeń troposfery, a przy gruncie, zwłaszcza w dolinach będzie osiadać ciężkie i zimne powietrze arktyczne, miejscami także o cechach kontynentalnych. O skali ochłodzenia świadczy szczególnie prognozowana anomalia temperatury minimalnej, która w wielu regionach Europy w podanych dniach będzie miejscami nawet o 8-17 st. C. poniżej normy, a to nie zdarza się często.
Prognozowany mróz i anomalia temperatury w Europie, 20 lutego 2025
Wyjątkowo silnego mrozu doświadczymy także w Polsce. W wielu regionach temperatura miejscami spadnie do około -25/-10 st. C., zwłaszcza jeśli uwzględnimy także pomiary temperatur przy gruncie. W ciągu dnia będziemy mieć również regiony, gdzie mróz nie ustąpi i zanotujemy okres ujemnych temperatur przez całą dobę. W takich warunkach trzeba się liczyć z ryzykiem rozładowania słabych akumulatorów i unieruchomienia samochodów w drodze do pracy. Silny mróz utrzyma się przez kilka dni, po czym w trakcie ostatniej dekady lutego zmieni się cyrkulacja powietrza i pojawi się ocieplenie. Jego zakres podamy w najnowszej pogodzie długoterminowej.
Zobacz: Będzie całodobowy mróz. Nasili się termiczna zima w tych dniach
Źródło: DobraPogoda24.pl