| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów uderzy w Polsce. Niestety, będą silne burze i nawałnice

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów uderzy w Polsce. Niestety, będą silne burze i nawałnice

Lato meteorologiczne w Polsce zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, będzie kontynuować trend wielu ciepłych, gorących i okresami upalnych dni. Po ciepłym czerwcu, również lipiec będzie wyraźnie z anomalią temperatury powyżej normy, zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Przed nami kolejna fala upałów, ale również niestety ryzyko miejscami silnych burz z gradem i porywistym wiatrem. Miejscami musimy się liczyć z wystąpieniem kolejnych niszczących nawałnic. Niewykluczone, że zejdzie kolejna trąba powietrzna. Spodziewamy się również tropikalnych nocy, gdy temperatura miejscami nie spadnie poniżej 20 stopni C. To będzie trudny okres szczególnie dla ludzi starszych. Już teraz warto zrobić zapas wody i lodów, aby łatwiej nam było znieść kolejne uderzenie upału. Coraz wyższych temperatur spodziewamy się już od poniedziałku 5 lipca. Pierwszym dniem drugiej fali upałów w Polsce, będzie wtorek 6 lipca, gdy temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C., zwłaszcza od Kujaw przez centrum po Opolszczyznę, Dolny Śląsk i Ziemie Lubuską.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 4, do 19 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Polski, od 4, do 19 lipca 2021, fala upałów

Upalny okres czeka nas szczególnie między 7-9 lipca, gdy temperatura miejscami osiągnie 32-37 st. C. Lokalnie niemiecki model ICON wskazuje 8 lipca nawet 38 st. C., ale będziemy to jeszcze weryfikować. Kolejna fala upałów oczywiście przełoży się na wzrost anomalii temperatury, która w dłuższym okresie o co najmniej 3-4 st. C. będzie wyższa od normy wieloletniej. W poszczególnych upalnych dniach, anomalia będzie znacznie wyższa.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 4 - 14 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 14 lipca 2021

Polska w kolejnych dniach, będzie się znajdować w obszarze pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy i Atlantyku, a polem obniżonego ciśnienia rozciągającego się od Skandynawii przez środkową Europę po południową Europę.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres 4 - 14 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowane ciśnienie w Polsce i Europie, od 4, do 14 lipca 2021

Taki układ baryczny, będzie sprzyjać adwekcji ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza do Polski. To oznacza, że możemy liczyć zarówno na dni słoneczne, gorące i chwilami upalne, ale również przerywane miejscami przez silne burze, z większym gradem, nawalnym deszczem i niszczącym wiatrem.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 9 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce, do 9 lipca 2021, fala upałów, silne burze

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 lipca 2021

Falę gorących i upalnych dni, ale także czasami burzowych, doskonale obrazują prognozy długoterminowe modelu Ensemble, wskazujący za pomocą wiązek na prawdopodobieństwo temperatury i opadów.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, do 18 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza pogody dla Warszawy, do 17-18-19 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza pogody do 18 lipca 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania, prognoza pogody do 18 lipca 2021

Podsumowując, przed nami druga w tym sezonie fala upałów. Upał już od wtorku 06.07 ponownie zacznie gościć na coraz większym obszarze kraju. Temperatura powierzchni gruntu ponownie przekroczy 50 st. C., a to oznacza, że woda, która zalega miejscami, zwłaszcza na wschodzie i północy kraju po ostatnich opadach bardzo szybko odparuje. Niestety, czekają nas nie tylko słoneczne dni z wysoką temperatura, ale również z przerywnikiem z silnymi burzami. Zjawiska miejscami mogą być niebezpieczne, dlatego zalecamy śledzenie codziennej prognozy pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!