
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie się przeciągać. Antycyklon zablokuje termiczną zimę na dłużej
Pytacie, czy mroźna i śnieżna zima nasili się w Polsce, a może szybko wróci ocieplenie? Nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje jednoznacznie na trwalsze występowanie mrozu w nocy, który będzie się przeciągać. Będą także dni z całodobowym mrozem, ale przez blokadę antycyklonu na Atlantyku opadów śniegu pojawi się mniej. Większość dni do końca drugiej dekady stycznia będzie charakterystyczna dla termicznej zimy, miejscami przejściowo przedzimia.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 22 stycznia 2024
Początek nowego tygodnia będzie wyjątkowo zimny na północnym wschodzie kraju, z tendencją schodzenia głównej fali zimnego powietrza nad dzielnice południowe i południowo wschodnie. Miejscami temperatura szczególnie przy gruncie w nocy spadnie nawet do -28/-20 st. C., a temperatura odczuwalna może lokalnie wynieść nawet około -30 st. C. Również w dzień w wielu regionach należy się liczyć z utrzymaniem mrozu. Wyjątkiem będą głównie krańce północne i północno zachodnie nad samym morzem.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 13 stycznia 2024
Średnia temperatur będzie wyraźnie poniżej normy, co możemy zauważyć w prognozie anomalii na cały tydzień. Po 10 stycznia temperatury wzrosną na ogół w Polsce, ale nadal noce w wielu regionach będą przynosić mniejszy mróz. Będziemy mieć zarówno regiony z niewielką dodatnią temperaturą w dzień, jak również z niewielkim mrozem. Generalnie do 9-10 stycznia w całym kraju odczujemy silny podmuch termicznej zimy bo średnia temperatura dobowa może utrzymywać się w wielu regionach na poziomie nawet -16/-8 st. C.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 16 stycznia 2024
Sytuacja zacznie się zmieniać między 10-14 stycznia. Temperatury wówczas wzrosną, ale i tak mróz w nocy w wielu regionach nie ustąpi, a średnia temperatura w zależności od dnia i regionu będzie charakterystyczna dla przedzimia i zimy. Generalnie do końca drugiej dekady stycznia nie możemy liczyć na wyraźny wzrost temperatury w kierunku powrotu termicznej jesieni czy wiosny. Mało tego, między około 15-19 stycznia czeka nas prawdopodobnie kolejna fala silniejszego ochłodzenia szczególnie odczuwalnego we wschodniej i południowej Polsce spowodowana zaciągnięciem chłodnego powietrza przez niże ze wschodniej i północno wschodniej Europy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 13 stycznia 2024
Przyczyną obecnego trwalszego ochłodzenia w Polsce jest wcześniejsze rozbicie wiru polarnego wpływającego na zaburzenie wiru troposferycznego nazywanego prądem strumieniowym, a w konsekwencji powstanie antycyklonu, który zablokuje Atlantyk z wpływem cyrkulacji strefowej na pogodę w naszym kraju. Aktualnie na mapie synoptycznej Europy widzimy ośrodek wyżowy Hannelore nad Skandynawią, który w kolejnych dniach połączy się z wyżem Arbo w rejonie Wysp Brytyjskich ze wzrostem maksymalnym ciśnienia w centrum do około 1045-1047 hPa. Antycyklon ten klinem wpłynie na pogodę w Polsce powodując blokadę cyrkulacji zachodniej, ale również okresami przyniesie przejaśnienia i rozpogodzenia do czasu nadejścia kolejnych stref opadów.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 13 stycznia 2024
Z powodu sporego obszaru oddziaływania antycyklonu, w nowym tygodniu w Polsce będziemy mieć wyraźny okres z ujemną anomalią opadów. Po odsunięciu się obecnej strefy opadów śniegu z południowo wschodniej Polski, kolejnych opadów głównie śniegu spodziewamy się miejscami między 11-12 stycznia, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Następna strefa bardziej wydajnych opadów śniegu, początkowo miejscami deszczu pojawi się w Polsce między około 14-15 stycznia.
Model pogody na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 21 stycznia 2024
Omawiany trend pogodowy potwierdzają najnowsze wiązki numerycznych prognoz długoterminowych dla wybranych miast w Polsce. Jak widać, mróz szybko nie ustąpi z kraju szczególnie w przypadku nocy, ale w dzień wrócą okresami i miejscami dni z dodatnimi temperaturami.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Do połowy miesiąca licząc od 1 stycznia, średnia temperatura w Polsce będzie o około 1,3 st. C. poniżej normy wieloletniej. Większych zmian w pogodzie w kierunku znacznego ocieplenia spodziewamy się dopiero w trakcie trzeciej dekady stycznia po odblokowaniu cyrkulacji strefowej.
Źródło: DobraPogoda24.pl