| |
Zagrożenie!
Wir polarny rozpada się na dwa wiry. Przyniesie potężny mróz i śnieżyce. Wpłynie na pogodę w Polsce

Wir polarny rozpada się na dwa wiry. Przyniesie potężny mróz i śnieżyce. Wpłynie na pogodę w Polsce

W poprzednich prognozach zapowiadaliśmy, że na początku stycznia dojdzie do gwałtownego ocieplenia stratosferycznego, a w konsekwencji osłabnie lub rozpadnie się wir polarny. Zjawisko to właśnie jest notowane na wysokości stratosfery, gdzie temperatura miejscami wzrosła o około 70-80 st. C. W konsekwencji ta sytuacja wpłynie na niższy sprzężony wir troposferyczny nazywany prądem strumieniowym. Jego położenie umożliwi wtargnięcie mroźnej i śnieżnej zimy w rejon Polski w kolejnych dniach stycznia.

Ocieplenie stratosfery rozbija wir polarny na dwa wiry. Prognoza położenia wirów, 4 stycznia 2024

Wir polarny rozpada się na dwa wiry, przyniesie potężny mróz i śnieżyce do Europy i Polski w styczniu 2024

Najczęściej właśnie w styczniu dochodzi do silnego ocieplenia w stratosferze i nie inaczej jest w tym roku. Jest to zjawisko przekazania ciepła z troposfery do wyższych warstw atmosfery. Aktualne prognozy wskazują na wzrost temperatury nawet o blisko 80 st. C. na wysokości izobarycznej 10 hPa na której znajduje się wir polarny. W rejonach bez ocieplenia temperatura w wirze polarnym spada dalej nawet do -90/-80 st. C., a tymczasem na drugiej połowie wiru w ociepleniu stratosferycznym temperatura wzrasta do około -8 st. C. Różnica jest więc kolosalna.

Gwałtowne ocieplenie stratosferyczne rozbije wir polarny na dwie części, 5 stycznia 2024

Gwałtowne ocieplenie stratosfery rozbija wir polarny, prognoza 5 stycznia 2024

O potencjalne ocieplenia świadczy szczególnie wysoka anomalia temperatury, która jest wskaźnikiem odchylenia wobec normy. Temperatura szczególnie na Biegunie Północnym na wysokości stratosfery jest nawet o ponad 50 st. C. wyższa od średniej wieloletniej. Ocieplenie jest więc niezwykle silne i spowoduje rozbicie wiru na dwa mniejsze wiry.

Prognozowana anomalia temperatury w wirze polarnym, 4 stycznia 2024

Wir polarny rozpadnie się na dwa wiry, będzie potężny mróz i śnieżyce w Europie i Polsce, prognoza 4 stycznia 2024

Jeden wir w obszarze bez ocieplenia stratosferycznego będzie wyraźnie silniejszy od drugiego z odwróconym kierunkiem wirowania. Po rozpoczęciu zmian w wirze polarnym, które zostały zainicjowane na przełomie grudnia i stycznia, w terminie od 1, do 5 tygodni rośnie ryzyko uderzenia mroźnej i śnieżnej zimy miejscami na północnej półkuli Ziemi. Aktualnie mamy już pierwsze regiony w Europie ze śnieżycami i mrozem poniżej -40 st. C., zwłaszcza między Skandynawią i Rosją.

Prognoza położenia dwóch wirów polarnych, 5 stycznia 2024

Ocieplenie stratosfery rozbija wir polany, wróci zima ze śniegiem i mrozem do Polski i Europy, prognoza 5 stycznia 2024

Ma to związek ze sprzężonym niższym wirem w troposferze nazywanym prądem strumieniowym. Wir ten znacznie osłabł i stał się bardziej chaotyczny z dużymi zakolami. W ten sposób powietrze arktyczne będzie mieć możliwość zejścia z wysokich szerokości geograficznych do Europy, w tym także w rejon Polski w dalszej części stycznia. Z tego powodu wcześniej ustała cyrkulacja zachodnia atmosfery związana z aktywnością Atlantyku, a w konsekwencji notujemy już ujemną fazę NAO.

Prognoza położenia wiru troposferycznego, 9 stycznia 2024

Wir polarny słabnie i rozpada się, wpłynie na pogodę w Polsce, 9 stycznia 2024

Jak możemy się przekonać, oś prądu strumieniowego na przełomie pierwszej i drugiej dekady stycznia znajdzie się nad i pod Polską. W ten sposób wcześniej dojdzie do adwekcji arktycznego powietrza i jego okresowego przyblokowania w rejonie naszego kraju. Wróci więc całodobowy mróz, ponadto w czasie wymiany mas powietrza przejdą śnieżyce w rejonie frontów.

Prognoza wiru polarnego, 19 stycznia 2024

Prognoza wiru polarnego 19 stycznia 2024

Co ciekawe aktualne gwałtowne ocieplenie stratosferyczne doprowadzi do rozbicia wiru polarnego na dwa mniejsze wiry, ale nie będzie to zupełne jego rozbicie i zaniknięcie. Wiele wskazuje na to, że wir w dalszej części stycznia zdoła się ponownie odbudować i wzmocnić. Wówczas wrócimy do pogody cieplejszej związanej z ruszeniem cyrkulacji strefowej, ale także z ryzykiem kolejnych wichur. Znacznego ocieplenia możemy wstępnie oczekiwać około 3 dekady stycznia. Przed nastaniem wiosny dojdzie w kolejnych tygodniach tym razem do całkowitego rozbicia wiru polarnego, a to oznacza, że do podmuchów zimy jeszcze nie raz będziemy wracać między okresami cieplejszymi.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!