| |
Zagrożenie!
Powstaje cyklon Willy. Będą wichury i śnieżyce w Polsce. Wiatr osiągnie 100 km/h za frontem

Powstaje cyklon Willy. Będą wichury i śnieżyce w Polsce. Wiatr osiągnie 100 km/h za frontem

Na zdjęciach satelitarnych i bieżących mapach synoptycznych w Europie nadal sytuacja atmosferyczna jest bardzo dynamiczna. Powstanie wtórny cyklon Willy, który ponownie w Polsce przyniesie zagrożenie ze strony silnego wiatru.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na nizinach, jakie mogą wystąpić w czasie przejścia cyklonu Willy 20-21 lutego 2023. Model GFS

Cyklon Willy przyniesie wichury i śnieżyce w Polsce, prognoza wiatru 20-21 lutego 2023

W wielu regionach wichury osiągną do około 60-100 km/h, ponadto na północnym wschodzie przed opadami deszczu przejdzie śnieżyca na ciepłym froncie. Żywioł uderzy między poniedziałkiem i wtorkiem 20/21.02. Cyklon Willy, który przejdzie w rejonie Polski będzie niżem wtórnym, dlatego na mapie synoptycznej jest oznaczony jako II.

Wtórny cyklon nad Skandynawią

Aktualnie Willy znajduje się nad Atlantykiem w pobliżu południowego wybrzeża Islandii i zmierza nad Skandynawię. Nad tym półwyspem powstanie drugi ośrodek niskiego ciśnienia z obszaru pola niżowego związanego z cyklonem głównym i w ten sposób pogodę w Polsce bezpośrednio zmieni niż wtórny - cyklon oznaczony jako Willy II.

Prognozowane położenie cyklonu Willy w Europie o godzinie 13:00, 20 lutego 2023

Cyklon Willy zmieni pogodę, będą wichury i śnieżyce w Polsce, prognoza ciśnienia i frontu 20 lutego 2023

Z Willym będzie związany front ciepły i chłodny. Przed uderzeniem wichury na ciepłym froncie pojawią się w Polsce opady deszczu oraz początkowo śniegu, szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju. Miejscami, zwłaszcza między Warmią, Mazurami, Podlasiem, wschodnim i północnym Mazowszem po północną Lubelszczyznę mogą wrócić na chwilę zimowe klimaty, bo krajobrazy znowu będą się zabielać, a nawet powstanie miejscami kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.

Prognozowany zasięg frontu z opadami śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 20 lutego 2023

Cyklon Willy przyniesie śnieżyce i wichury w Polsce, prognoza opadów śniegu 20 lutego 2023

Akcenty zimowe nie potrwają jednak długo, bo za śnieżycą napłynie łagodniejsze powietrze i śnieg przejdzie w deszcz. Pokrywa śnieżna, która miejscami powstanie zacznie szybko topnieć. Na drogach zrobi się bardzo ślisko.

Prognozowany chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce w czasie przejścia frontu związanego z cyklonem Willy, 20 lutego 2023

Cyklon sprowadzi śnieżyce i wichury do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej 20 lutego 2023

Po przejściu frontu ciepłego i przesunięciu się cyklonu Willy nad Kraje Nadbałtyckie zacznie rosnąć gradient ciśnienia na obszarze Polski i tym samym od północnego zachodu w głąb kraju będzie się przesuwać kolejna wichura. Prędkość wiatru w skali całego kraju będzie jednak mniejsza niż podczas cyklonu Ulf.

Początek wichury i prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 20 lutego 2023

Nadciąga cyklon Willy, będzie wichura w Polsce, prognoza wiatru 20 lutego 2023

Spodziewamy się maksymalnie do około 60-100 km/h, przy czym ponownie najsilniej powieje na wybrzeżu. Miejscami w górach, zwłaszcza na Śnieżce i w wysokich Tatrach porywy wiatru będą znacznie silniejsze. Z pewnością meteorolodzy wydadzą kolejne alerty, tym razem pierwszego i drugiego stopnia, raczej bez najwyższego trzeciego. Wiatr lokalnie może spowodować szkody, w tym łamać gałęzie i słabsze drzewa, a w konsekwencji mogą wystąpić kolejne przerwy w dostawie prądu. Nie powinna być to jednak aż taka skala, jak przy cyklonie Ulf, gdy bez prądu było ponad 200 tysięcy odbiorców.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru około godziny 19:00, 20 lutego 2023

Prognoza wichury w Polsce, przejdzie cyklon Willy, 20-21 lutego 2023

Centrum niżu wtórnego nocą z poniedziałku na wtorek 20/21.02 będzie nad Łotwą i w kolejnych godzinach będzie się przemieszczać w rejonie pogranicza z Litwą, Białorusią i Rosją. W tym czasie okresami nadal będzie powodować silny wiatr w Polsce. Różnica ciśnienia między krańcami północno wschodniej i południowo zachodniej Polski może osiągnąć około 24 hPa. Powstawanie, przemieszczenie i wypełnianie omawianego niżu możecie bezpośrednio obserwować na najnowszych zdjęciach satelitarnych w podczerwieni. Aktualnie doskonale widać kłębowisko chmur między Islandią i Skandynawia, które będzie się przesuwać na południowy wschód w głąb Europy w rejonie Polski.

Prognozowane położenie cyklonu Willy o godzinie 01:00, 21 lutego 2023

Niż wtórny i cyklon Willy przyniesie wichury i śnieżyce w Polsce, prognoza ciśnienia 21 lutego 2023

We wtorek 21.02 w ciągu dnia wichury w Polsce będą szczególnie odczuwalne we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju, które znajdą się na zachodnich obrzeżach wypełniającego się niżu. Wiatr miejscami może w porywach osiągać do 60-90 km/h, ale pod wieczór zacznie słabnąć.

Prognoza zasięgu wichury i porywów wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 21 lutego 2023

Wichury w Polsce, przejdzie cyklon Willy, prognoza wiatru 21 lutego 2023

Po przejściu cyklonu Willy zagrożenie silnym wiatrem w Polsce poza lokalnymi wyjątkami na pewien okres ustąpi. Kolejnej wichury do końca lutego nie widać, ale o tym wkrótce będziemy informować w zapowiedzi trendu pogody długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!