| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: Wraca ciepła jesień. Do kiedy potrwa?

Prognoza pogody na 16 dni: Wraca ciepła jesień. Do kiedy potrwa?

Trzeba przyznać, że nasz portal w poprzedniej prognozie długoterminowej, jako jeden z nielicznych w kraju nie przewidywał utrzymania się ochłodzenia z kontynuacją na przełomie października i listopada. „Ciepło już nie wróci do Polski” - straszono w tytułach w ubiegłą niedzielę 21.10. Ciekawe co dziś ta sama redakcja napisze :) ?

Tymczasem wróćmy do faktów. Trend naszej poprzedniej prognozy okaże się prawidłowy, bowiem faktycznie czeka nas większe ocieplenie, aczkolwiek przyznajemy w ubiegłą niedzielę 21.10 podjęliśmy duże ryzyko prognostyczne.

Dziś 28.10 nad krajem zalega ułożony z północnego-zachodu na północny-wschód ciepły front atmosferyczny. W wielu regionach będą możliwe opady deszczu (szczególnie na obszarze od Lubelszczyzny przez Mazowsze i centrum po Ziemie Lubuską i Dolny Śląsk - dane radarowe on-line), ale wraz z powolnym przesuwaniem się frontu na północ, z południa rozpocznie się adwekcja ciepłego powietrza.

Prognozowany układ baryczny o godz. 13:00, 28 października br.

Mapa synoptyczna 28 października 2018

Najpierw dotrze ono nad południowo-wschodnie krańce Podkarpacia, gdzie temperatura może wzrosnąć do około 15-17 st. C. W poniedziałek 29.10 ciepłe powietrze powędruje w głąb południowo-wschodnich dzielnic kraju. Tymczasem na północy Polski będą rejony z temperaturą nieprzekraczającą 4-6 st. C. Czeka nas zatem spory kontrast termiczny.

pogoda długoterminowa na 16 dni listopad

Pierwszym ciepłym dniem w całym kraju będzie wtorek 30.10, gdy temperatura na przeważającym obszarze wzrośnie do 18-23 st. C!

Prognozowana anomalia temperatury we wtorek 30 października br.

Prognoza anomalia temperatury jesień

Optymistycznie wyglądają również prognozy na 1 listopada, gdy tłumnie w całym kraju będziemy odwiedzać groby bliskich. W tym dniu nie spodziewamy się opadów, a na termometrach zanotujemy maksymalnie do około 13-22 st. C. (najniższa w dzielnicach północnych, a najwyższa w województwach południowych).

Z kolei 2 listopada może się zaznaczyć spory kontrast termiczny między cieplejszym południowym-wschodem, a chłodniejszym północnym-zachodem kraju. Ma mieć to związek z przemieszczaniem się strefy opadów nad dzielnicami zachodnimi i północno-zachodnimi Polski. Niewykluczona jest jednak korekta trajektorii obszaru opadów, dlatego prognoza temperatury dla poszczególnych regionów może się zmienić.

Prognoza Pogody ciepła jesień listopad

W kolejnych dniach, co najmniej do 8 listopada spodziewamy się utrzymania sporej dodatniej anomalii temperatur (najwyższe przeważnie w dzielnicach południowych i południowo-wschodnich).


Komentarze
Sebek

„Ciepło już nie wróci do Polski” Taki nagłówek widniał w TVN Meteo na ich długoterminowej prognozie, ja już nie mówię o polityce, ale nawet w pogodzie są nie realni

28 październik 2018 - 13:09
Odpowiedz
Lucas wawa

Niesłuszne jest wiązanie dużego ciepła o tej porze roku głównie z wyżami (jeżeli ktoś tak sugeruje). Tymczasem te przyczyniają się do tego tylko pośrednio (zwłaszcza te ze E Europy) blokując niże na W kontynentu i nie dopuszczając do ich dalszej wędrówki na E. Przed zatokami niżowymi na SW/W/NW Europy (patrząc od E) powstają najlepsze warunki do adwekcji największego ciepła ze strefy (pod)zwrotnikowej. Czyli tak naprawdę największe ocieplenia o tej porze roku przynoszą ciepłe wycinki niżów, a nie wyże. Jednakże w sprzyjających okolicznościach fronty (z W) nie muszą psuć nam pogody, a przez co nawet przy bliskości niżów możemy mieć bardzo ciepło i (przynajmniej okresowo) dość pogodnie.

28 październik 2018 - 18:06
Odpowiedz