| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce tylko w górach oraz w kalendarzu

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima w Polsce tylko w górach oraz w kalendarzu

Przed nami 3 dekada stycznia i kolejny tydzień ferii. Czy pogoda długoterminowa na 16 dni daje szansę na zagoszczenie zimy w Polsce, czy nadal czeka nas łagodna pogoda w statystycznie najchłodniejszym i najbardziej śnieżnym okresie wieloletnim?

Gdyby się oprzeć na danych klimatycznych, to właśnie przełom stycznia i lutego jest okresem w Polsce, gdy śnieg i niska temperatura obejmuje największy obszar kraju. Niestety, wygląda na to, że w tym roku prawdziwa zima w kolejnych dniach również do nas nie zawita.

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce, czy będzie zima, styczeń, luty 2020

Mimo, że dziś 19.01 miejscami popada śnieg na południu kraju, to na dłuższe utrzymanie pokrywy śnieżnej z wyjątkiem wysokich gór nadal nie ma szans.

Pogoda długoterminowa na 16 dni, śnieg, zima, Polska, gdzie popada, temperatura

W nowym tygodniu będzie kontynuowany okres niewielkich, wręcz symbolicznych opadów. Prognoza do 26 stycznia przewiduje, że popada tylko miejscami, nieco więcej w górach.

Prognozowana suma opadów do 26 stycznia. Model GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, opady deszcz, śnieg

Prognozowana suma opadów do 26 stycznia. Model ECMWF

Pogoda na 16 dni dla Polski, opady deszcz śnieg

Będą również regiony, gdzie praktycznie w ogóle nie popada, bo Polska pozostanie pomiędzy układami niżowymi znad Arktyki, a układem wyżowym rozciągającym się od południowej Anglii przez Alpy po Bałkany. Ten ostatni będzie mieć dominujący wpływ na warunki pogodowe w naszym kraju.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia w najbliższych 10 dniach

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski, ciśnienie prognoza

Oznacza to nadal łagodną pogodę. Niewielkie przymrozki w nocy, symboliczną sumę opadów, brak śniegu na nizinach, temperatury powyżej normy, początkowo słaby wiatr i zwiększone zanieczyszczenie powietrza ze względu na warunki smogowe.

Prognozowana anomalia temperatury za okres najbliższych 10 dni

Pogoda na 16 dni, prognoza temperatura anomalia

Od 21 stycznia to się zmieni, bo zwiększy się gradient baryczny nad krajem, a tym samym prędkość wiatru. Dzięki temu coraz częściej zaczną się pojawiać przejaśnienia i rozpogodzenia. Sytuacja bardziej zmienna z nieco większą szansą na opady, a także znacznymi wahaniami temperatury czeka nas w następnych tygodniu sięgającym przełomu stycznia i lutego, ale o tym więcej w kolejnej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!