| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: chwilami burzowo i deszczowo, ale bez większego ochłodzenia

Prognoza pogody na 16 dni: chwilami burzowo i deszczowo, ale bez większego ochłodzenia

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec będzie kolejnym miesiącem z temperaturą znacznie powyżej normy. Po jednodniowym ochłodzeniu, jakie dotarło do Polski w minioną środę 06.06, powróciliśmy do wysokich temperatur, miejscami osiągającymi lub przekraczającymi barierę upału =>30 st. C.

Dziś 10.06 ponownie upału spodziewamy się w sporej części kraju, ale po południu i wieczorem zaczną się rozwijać burze, zwłaszcza na zachodzie i południowym-zachodzie Polski (mapa prawdopodobieństwa).

Burze lato

W kolejnych dniach nowego tygodnia częstsze opady i burze będą się pojawiać w centrum, na południu, wschodzie i południowym-wschodzie kraju, co będzie mieć związek z podchodzeniem płytkich ośrodków niżowych. Taka sytuacja zaznaczy się co najmniej do 15 czerwca.

Pogoda długoterminowa prognoza

Wstępne prognozy numeryczne wskazują, że w tym czasie spadnie miejscami nawet 20-70 mm wody. Przejściowo na tym obszarze temperatura będzie niższa, zwłaszcza w rejonie zalegania stref opadów.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 15 czerwca br. Model ECMWF

Prognoza sumy opadów

Po 15 czerwca spodziewamy się ponownego większego ocieplenia z apogeum przypadającym na około 3 dekadę miesiąca.


Komentarze
Ben Wwa

Czyżby miał nastąpić u nas trzeci z rzędu miesiąc rekordowo/skrajnie ciepły? W Warszawie, średnia temperatura 1-ej dekady trwającego czerwca wynosi 20,3°C. Do pobicia historycznego rekordu ciepła dla tego miesiąca (zakładając, że cały czerwiec będzie miał taką wartość), brakuje więc tutaj około 1 stopnia. Jeśli powyższa prognoza portalu DP24 się sprawdzi, to szansa na pokonanie tego progu będzie duża, chyba że na sam koniec miesiąca nastąpi jakieś znaczne ochłodzenie. >>> Osobiście wątpię, aby obecny czerwiec miał się okazać skrajnie ciepłym, w 2-giej jego połowie spodziewam się przynajmniej kilku dni z temperaturą niższą od normalnej. Oczywiście nie musi tak być, bo ocieplenie klimatyczne wiele zmienia. >>> Dodam jeszcze, że według moich obliczeń, tegoroczny maj był w Warszawie drugi w rankingu najcieplejszych w dziejach obserwacji tutejszej pogody.

11 czerwiec 2018 - 09:18
Odpowiedz
Lucas wawa

@Ben Wwa Wiele będzie zależało od skali i trwałości ocieplenia prognozowanego na 2. połowę tygodnia (w praktyce gorąco-upalnej fali). Bo po przejściowym "zawahaniu się" modele jakby znowu nie wykluczały co najmniej kilku dni z Tmax nieco poniżej/powyżej 30°C (Tmin ponownie coraz częściej bliżej 20°C). No i niewiadomą jest końcówka miesiąca, choć w obecnej sytuacji można zaryzykować, że bardziej prawdopodobna jest opcja anomalnie/ekstremalnie/rekordowo ciepłego czerwca, niż aby był on chłodniejszy od opcji bardzo ciepłego miesiąca.

12 czerwiec 2018 - 09:41
Odpowiedz