| |
Zagrożenie!
Do Polski dotarło ochłodzenie. Czy długo potrwa?

Do Polski dotarło ochłodzenie. Czy długo potrwa?

Dziś 06.06 o poranku po wielu tygodniach z powietrzem ciepłym i dusznym wreszcie można poczuć różnicę. Oddychamy rześkim i niezwykle czystym powietrzem. Z trajektorii wstecznej wynika, że napłynęło ono za frontem chłodnym znad Grenlandii przez północny Atlantyk, Morze Norweskie i  Północne oraz Bałtyk aż dotarło do Polski.

Poniżej trajektoria wsteczna masy powietrza oraz pomiar z czujnika jakości powietrza na naszej stacji w Rzeszowie

Jakość powietrza trajektoria wsteczna

Temperatura na północy i północnym-wschodzie kraju spadła nad ranem do zaledwie 2-5 st. C. (wczoraj 05.06 na tym obszarze notowano min. 11-16 st. C). Również na południu kraju odczuwamy spadek temperatury, aczkolwiek jest on znacznie mniejszy. Na naszej stacji temperatura minimalna o godz. 06:08 osiągnęła 11.3 st. C.

W ciągu dnia temperatura ponownie wzrośnie, ale już nie możemy liczyć na temperatury przekraczające 24-28 st. C., tak jak to miało miejsce w miniony wtorek 05.06 w południowej połowie kraju. Spodziewamy się od około 15 st. na Suwalszczyźnie, 17-19 st. C. w głębi kraju, do 20-22 st. C. miejscami na południu i zachodzie, lokalnie 23 st. C. na krańcach zachodnich Ziemi Lubuskiej.

Stabilną pogodę zapewnia nam wyż YOUENN z centrum nad południowym Bałtykiem. Taka aura utrzyma się również jutro 07.06, aczkolwiek temperatura maksymalna ponownie zacznie w skali kraju rosnąć.

Prognozowany układ baryczny o godz. 13:00, 6 czerwca br.

Mapa synoptyczna Polska

Adwekcja orzeźwiającego powietrza nie potrwa długo. Od 8 czerwca ponownie wrócimy do ciepłej, wilgotnej i dusznej masy. Zrobi się gorąco, a przez to wzrośnie w ciągu dnia prawdopodobieństwo rozwijania się miejscami przelotnych opadów pochodzenia burzowego, zwłaszcza w tym dniu w południowej części kraju. Kolejne dni, co najmniej do 13-14 czerwca przyniosą typowo letnią pogodę w Polsce. Spodziewamy się wysokiej temperatury, chwil ze Słońcem oraz miejscami wystąpienia burz, które mogą być silne z ulewnymi opadami deszczu i lokalnie gradu w towarzystwie niebezpiecznych podmuchów wiatru. Już teraz zalecamy, ale śledzić nasze prognozy z ostrzeżeniami na bieżąco.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!