| |
Zagrożenie!
 Biała tęcza pojawiła się w Polsce. Ten fenomen pogodowy nie zdarza się często. Mamy zdjęcia

Biała tęcza pojawiła się w Polsce. Ten fenomen pogodowy nie zdarza się często. Mamy zdjęcia

Pogoda to nie tylko prognozowanie warunków atmosferycznych, ale również obserwowanie i badanie zjawisk meteorologicznych i optycznych. Kolejny ciekawy przykład otrzymaliśmy z Polski, a konkretnie z rejonu miejscowości Kunów w województwie świętokrzyskim. 17 maja 2021 powstała Biała tęcza. - Kiedy przebudziłem się przed piątą, spojrzałem przez okno, wszystko spowite było mgłą. Niewiele się zastanawiając zerwałem się z łóżka i pojechałem w miejsce, gdzie była szansa że mgła nie będzie taka gęsta i nie myliłem się - napisał Tomasz Nasiadek - autor zdjęć. „Biała tęcza”, to w zasadzie podobne zjawisko do klasycznej tęczy wielokolorowej, ale w tym przypadku powstaje nieco inaczej.

Biała tęcza w Polsce. Rejon miejscowości Kunów, godzina 06:30, 17 maja 2021

Biała tęcza w Polsce, jak powstaje, zdjęcia, niezwykłe zjawisko pogodowe, maj 2021

Jak powstaje biała tęcza?

Główna różnica, to powstawanie białej tęczy na niewielkich kroplach mgły. Z tego powodu dominuje kolor biały, bo tęcza powstaje, gdy światło w wyniku dyfrakcji ugina się przez krople mgły, znacznie mniejsze od kropel deszczu, gdy powstaje klasyczna tęcza. Aby powstała biała tęcza, promienie słoneczne muszą pod kątem 30-40 stopni podświetlić mgłę, występującą naprzeciw słońca. Z tego powodu na powierzchni ziemi, białą tęczę można zaobserwować zazwyczaj o poranku lub wieczorem.

Biała tęcza w Polsce, 17 maja 2021

Pogoda, niezwykłe zjawisko, biała tęcza w Polsce, zdjęcia, maj 2021

W ciągu dnia takie zjawisko możemy również dostrzec, ale będąc nad mgłą np. na wieży lub w samolocie. Dość często, tęcza powstająca na mgle nie jest idealnie biała, gdyż widoczne są również inne odcienie. Wszystko zależy od wielkości kropel, z której jest zbudowana mgła. Im krople mniejsze, tym przeważa kolor biały. W typowej wielobarwnej tęczy, promienie słoneczne są załamywane i rozproszone na dużych kroplach wody w atmosferze. Przeważa wtedy kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.

Biała tęcza w Polsce została uchwycona na zdjęciach, 17 maja 2021

Pogoda, biała tęcza, jak powstaje, czym się różni od wielokolorowej tęczy, zdjęcia

Gdy promień światła wpadnie do obszaru spadających kropel wody, zostaje załamany i rozszczepiony na siedem składowych kolorów. To rozszczepienie promieniowania słonecznego, następuje z powodu różnych kątów zginania się promieniowania. W związku z tym, każdy kolor przechodzący przez pryzmat wygina się pod różnymi kątami, w stosunku do padającej wiązki, co powoduje powstanie spektrum kolorów.

Zachęcamy do obserwacji nieba, nie tylko w czasie wakacyjnego urlopu. Jest spora szansa, że dostrzeżecie nietuzinkowe zjawiska meteorologiczne i optyczne, takie jak np. ostatnio chmurę w kształcie "tulipana". Najciekawsze prosimy o nadsyłanie na nasz redakcyjny adres. Z pewnością znajdą miejsce w kolejnych artykułach.

DobraPogoda24.pl, Tomasz Nasiadek - Fotografia


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!