
Biała tęcza pojawiła się w Polsce. Ten fenomen pogodowy nie zdarza się często. Mamy zdjęcia
Pogoda to nie tylko prognozowanie warunków atmosferycznych, ale również obserwowanie i badanie zjawisk meteorologicznych i optycznych. Kolejny ciekawy przykład otrzymaliśmy z Polski, a konkretnie z rejonu miejscowości Kunów w województwie świętokrzyskim. 17 maja 2021 powstała Biała tęcza. - Kiedy przebudziłem się przed piątą, spojrzałem przez okno, wszystko spowite było mgłą. Niewiele się zastanawiając zerwałem się z łóżka i pojechałem w miejsce, gdzie była szansa że mgła nie będzie taka gęsta i nie myliłem się - napisał Tomasz Nasiadek - autor zdjęć. „Biała tęcza”, to w zasadzie podobne zjawisko do klasycznej tęczy wielokolorowej, ale w tym przypadku powstaje nieco inaczej.
Biała tęcza w Polsce. Rejon miejscowości Kunów, godzina 06:30, 17 maja 2021
Jak powstaje biała tęcza?
Główna różnica, to powstawanie białej tęczy na niewielkich kroplach mgły. Z tego powodu dominuje kolor biały, bo tęcza powstaje, gdy światło w wyniku dyfrakcji ugina się przez krople mgły, znacznie mniejsze od kropel deszczu, gdy powstaje klasyczna tęcza. Aby powstała biała tęcza, promienie słoneczne muszą pod kątem 30-40 stopni podświetlić mgłę, występującą naprzeciw słońca. Z tego powodu na powierzchni ziemi, białą tęczę można zaobserwować zazwyczaj o poranku lub wieczorem.
Biała tęcza w Polsce, 17 maja 2021
W ciągu dnia takie zjawisko możemy również dostrzec, ale będąc nad mgłą np. na wieży lub w samolocie. Dość często, tęcza powstająca na mgle nie jest idealnie biała, gdyż widoczne są również inne odcienie. Wszystko zależy od wielkości kropel, z której jest zbudowana mgła. Im krople mniejsze, tym przeważa kolor biały. W typowej wielobarwnej tęczy, promienie słoneczne są załamywane i rozproszone na dużych kroplach wody w atmosferze. Przeważa wtedy kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.
Biała tęcza w Polsce została uchwycona na zdjęciach, 17 maja 2021
Gdy promień światła wpadnie do obszaru spadających kropel wody, zostaje załamany i rozszczepiony na siedem składowych kolorów. To rozszczepienie promieniowania słonecznego, następuje z powodu różnych kątów zginania się promieniowania. W związku z tym, każdy kolor przechodzący przez pryzmat wygina się pod różnymi kątami, w stosunku do padającej wiązki, co powoduje powstanie spektrum kolorów.
Zachęcamy do obserwacji nieba, nie tylko w czasie wakacyjnego urlopu. Jest spora szansa, że dostrzeżecie nietuzinkowe zjawiska meteorologiczne i optyczne, takie jak np. ostatnio chmurę w kształcie "tulipana". Najciekawsze prosimy o nadsyłanie na nasz redakcyjny adres. Z pewnością znajdą miejsce w kolejnych artykułach.
DobraPogoda24.pl, Tomasz Nasiadek - Fotografia