| |
Zagrożenie!
Atak zimy zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy przejdzie śnieżyca i będzie paraliż na drogach

Atak zimy zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy przejdzie śnieżyca i będzie paraliż na drogach

To już pewne, tak jak zapowiadaliśmy wiele dni temu, pierwszy atak zimy ze śniegiem i śnieżycą stanie się faktem w listopadzie. Warunki atmosferyczne zmieniły się w kierunku stopniowego wystąpienia pierwszego w tym sezonie powiewu zimy. Krajobrazy mogą zabielić się miejscami na kilka godzin już jutro 23.11 szczególnie na Podlasiu i Mazurach, ale to dopiero wstęp do kolejnych akcentów zimowych. Z wielką uwagą przyglądamy się prognozom na drugą połowę tygodnia. Jeśli prognoza w ostatniej chwili się nie zmieni, to czeka nas pierwsza śnieżyca w tym sezonie. Powstanie miejscami pokrywa śnieżna, a warunki drogowe będą trudne. Czy zima znowu zaskoczy drogowców? Mamy nadzieję, że nie, bo o wtargnięciu zimy do Polski informujemy już od blisko 3 tygodni.

Pierwszy atak zimy zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy będzie śnieżyca i paraliż na drogach. Prognoza opadów śniegu w Polsce, od 23, do 26-27 listopada 2021

Pierwsza śnieżyca pojawi się w Polsce

Listopad do tej pory w Polsce był bardzo łagodny. Temperatura utrzymywała się powyżej normy, a oprócz kilku dni bardziej wietrznych i z opadami, warunki atmosferyczne były stabilne. Wraz z 3 dekadą listopada rozpoczęły się zmiany w kierunku wystąpienia pierwszego powiewu zimy. Zmiana pola barycznego spowodowała zmianę kierunku adwekcji powietrza. Do naszego kraju zaczyna napływać powietrze arktyczne, dlatego z tego powodu już najbliższej nocy pojawi się mróz na znacznym obszarze kraju, ponadto zaczną się pojawiać przelotne opady śniegu. Na uwagę szczególnie w tym tygodniu zasługuje okres między 26-27 listopada. To właśnie w tym terminie może przejść pierwsza śnieżyca w tym sezonie.

Wstępnie prognozowane położenie niżu wraz z zasięgiem i rodzajem opadów śniegu w Polsce i Europie, 26 listopada 2021

Pierwsza śnieżyca w Polsce. Wiemy kiedy uderzy zima. Prognoza opadów śniegu 23-26-27 listopada 2021

Powietrze arktyczne zacznie się rozprzestrzeniać z północy w głąb Europy, aż na południe po basem Morza Śródziemnego, Hiszpanię i północno zachodnie krańce Afryki. Zimne powietrze da impuls do głębszej cyklogenezy nad ciepłymi wodami. W ten sposób pogłębi się niż nabierający coraz więcej wilgoci. W drugiej połowie tygodnia ruszy w kierunku Polski niosąc silną śnieżycę m.in. w Alpach. Około 26 listopada dotrze nad południową Polskę. 

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 26 listopada 2021 wieczorem. Model GFS

Pierwsza śnieżyca w Polsce. Kiedy atak zimy i opady śniegu, prognoza 26 listopada 2021

Mokry śnieg będzie powodował paraliż na drogach

Co ciekawe, prognozy głównych modeli numerycznych są ze sobą zbieżne. Potwierdzają one zgodnie, że niż z południa wkroczy do Polski w piątek 26 listopada 2021. Trajektoria niżu z południa często jednak jest niepewna i może ulec większym przesunięciom na zachód lub wschód względem wstępnych prognoz. Z tego powodu prognozowany zasięg opadów śniegu i termin ich wystąpienia w wybranych regionach może jeszcze ulec korekcie.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 26 listopada 2021. Model ECMWF

Prognoza opadów śniegu w Polsce. Uderzy pierwsza śnieżyca, gdzie spadnie śnieg, listopad 2021

Przykładowo model ECMWF wskazuje obecnie kilkugodzinne wcześniejsze wtargnięcie śnieżycy, która ma być nieco bardziej przesunięta na wschód. Do końca dnia ma się rozciągać, od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez centrum po Mazury i północne Podlasie.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna, 26 listopada 2021 do końca dnia

Śnieżyca w prognozach. Kiedy spadnie śnieg w Polsce, listopad 2021

Z kolei model GFS opóźnia wtargnięcie śnieżycy. Obecnie jest ona bardziej przesunięta na północ i zachód. Główne opady śniegu mają się pojawić wieczorem i będą kontynuowane w nocy 26/27 listopada. Śnieżyca ma przejść od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Kujawy po Warmię.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do sobotniego poranka 27 listopada 2021

Śnieżyca w Polsce. Kiedy spadnie śnieg, gdzie warunki na drogach będą trudne. Prognoza listopad 2021

Podsumowując, wszystko na to wskazuje, że w drugiej połowie obecnego tygodnia około 26/27 listopada przejdzie przez Polskę pierwsza śnieżyca w tym sezonie. Zasięg pojawienia się opadów śniegu w tym obszar możliwego powstania pokrywy śnieżnej jeszcze ulegnie korektom o czym będziemy informować na bieżąco po uwzględnieniu najnowszych bardziej precyzyjnych wyliczeń. Miejscami jeszcze nietrwała pokrywa śnieżna może mieć miejscami grubość 2-10 cm. Więcej śniegu spadnie w Sudetach. Pamiętajmy jednak, że niż z południa może zmienić trajektorię w ostatniej chwili. Niewykluczone, że opady śniegu przesuną się bardziej na wschód lub zachód kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzichu

Opony zmienione, pięknie czekam :)

22 listopad 2021 - 18:25
Odpowiedz