| |
Zagrożenie!
Będzie atak zimy w październiku na północy. Spadnie nawet 50-100 cm śniegu

Będzie atak zimy w październiku na północy. Spadnie nawet 50-100 cm śniegu

Wszystko wskazuje na to, że w październiku 2021 pojawi się poważny atak zimy. Najnowsze wyliczenia numeryczne przewidują, że miejscami spadnie nawet 30-100 cm śniegu. Zimne powietrze napływające z Arktyki zderzy się z bardziej wilgotnym i cieplejszym znad Atlantyku nad Skandynawią. W Norwegii, Szwecji i miejscami na obszarze Finlandii pojawią się bardzo intensywne opady śniegu. Największe opady są prognozowane w norweskich górach, a także na północy Szwecji i Finlandii. Przemieszczenie ośrodka niżowego z opadami śniegu sięgnie w 2 dekadzie października również północno zachodniej Rosji.

Atak zimy w październiku 2021 na północy. Spadnie 50-100 cm śniegu, prognoza opadów w Europie

Atak zimy w październiku 2021 na północy Europy intensywne 

Bardzo intensywne opady śniegu nad Skandynawią, będą możliwe dzięki nałożeniu się kilku czynników. Nad północną Europę nad obszar Skandynawii, zwłaszcza między 13-16 października 2021, nasunie się wilgotny ośrodek niżowy znad Atlantyku. Jednocześnie w tym czasie z północy będzie napływać zimna masa powietrza z Arktyki. Zderzenie wilgotnego i chłodnego powietrza umożliwi wystąpienie śnieżycy.

Prognozowane położenie i zasięg opadów śniegu i deszczu w Europie, 15 października 2021

Atak zimy w październiku 2021 w Europie. Prognoza opadów śniegu do 17 października 2021

To będzie pierwszy poważny atak zimy na znacznym obszarze Skandynawii. Wcześniejszy wrześniowy powiew zimy dotknął tylko nieliczne regiony. Obszar zasięgu opadów śniegu i termin ich wystąpienia może się jeszcze nieznacznie zmienić, ale atak zimy w październiku na obszarze Skandynawii na pewno nastąpi. Warunki na drogach będą bardzo trudne. 

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 17 października 2021

Czy będzie śnieg i zima w październiku 2021, prognoza opadów do 17 października 2021

Czy spadnie śnieg w październiku w Polsce

Adwekcja zimnego powietrza będzie skierowana również do środkowej Europy w tym do Polski. Ochłodzenie utrzyma się co najmniej do 18 października. Później na przełomie 1 i 2 dekady października, temperatura prawdopodobnie wzrośnie. Do tego terminu, co jakiś czas w Polsce pojawią się przelotne opady deszczu oraz chwile ze słońcem, bo będą również możliwe większe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Nadal będą możliwe przymrozki, ale ich zasięg będzie mniejszy. Miejscami spadnie również śnieg, ale opady ograniczą się do terenów górskich.

Kolejne opady śniegu w Alpach

Opady śniegu w październiku w Europie, będą możliwe nie tylko w Skandynawii, ale także w innych regionach. W najbliższych dniach, śnieg ponownie miejscami spadnie w rejonach alpejskich, a także lokalnie w Karpatach. Nie będą to jednak tak obfite opady, jak w górach Skandynawii.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Alpach, 14 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie, gdzie spadnie śnieg w październiku 2021

Zima w październiku pojawi się więc miejscami w Europie, aczkolwiek będzie ona ograniczona głównie do Skandynawii, północno zachodniej Rosji, a na niższych szerokościach geograficznych do terenów górskich. Aktualnie nadal nie spodziewamy się śniegu na nizinach w Polsce. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco w przypadku zajścia większych zmian w prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!