| |
Zagrożenie!
Amplituda temperatury na Ziemi wynosi 109 stopni. Wiemy, gdzie jest aktualnie największy upał i siarczysty mróz

Amplituda temperatury na Ziemi wynosi 109 stopni. Wiemy, gdzie jest aktualnie największy upał i siarczysty mróz

Pogoda. Codziennie śledzimy sytuację pogodową na całym świecie. Jednym z ciekawych aspektów jest temperatura. Aktualnie jej amplituda, czyli różnica temperatury między najcieplejszym, a najchłodniejszym miejscem na Ziemi według oficjalnych danych wynosi około 109 stopni C. W rzeczywistości zakres różnicy między temperaturą minimalną i maksymalną może być nieznacznie większy, bo nie wszystkie stacje są ujęte w depeszach synoptycznych przesyłanych w czasie rzeczywistym. Obecnie największy mróz na Ziemi panuje na Antarktydzie. Temperatura tutaj spada poniżej -65 st. C. Z kolei największy upał przeniósł się do Afryki. Wśród najcieplejszych krajów znajduje się aktualnie Senegal, gdzie wczoraj 15.10 zanotowano 43,5 st. C.

Pogoda. Największa amplituda temperatury na Ziemi. Różnica temperatury sięga 109 stopni, październik 2021

Różnica temperatury wynosząca blisko 109 st. C. na Ziemi, dotyczy przykładowych danych z 15 października 2021. W tym dniu na japońskiej stacji badawczej Dome Fuji na Antarktydzie temperatura spadła do -65,2 st. C. Z kolei w Senegalu na lotniskowej stacji Podor temperatura wzrosła do 43,5 st. C. Dane pochodzą z depesz synoptycznych odczytywanych przez Ogimet.

Położenie stacji Dome Fuji na Antarktydzie

Na Antarktydzie aktualnie największy mróz

Prognozy nadal wskazują, że na Antarktydzie w przeciągu najbliższych 10 dni będą możliwe spadki temperatury poniżej -60 st. C.

Prognozowana minimalna temperatura na Antarktydzie, jaka może wystąpić między 16-26 października 2021

Pogoda. Największa różnica temperatury na Ziemi, październik 2021

Obecna sytuacja pogodowa na Antarktydzie nadal potwierdza wyjątkowo chłodny rok 2021 na tym kontynencie. 

Nadal duży upał w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie

Zupełnie inna sytuacja panuje nadal na Bliskim Wschodzie oraz miejscami w północnej Afryce. W tej części naszej planety od wielu tygodni utrzymuje się duży upał. Mimo już rozpoczętej drugiej połowy października, temperatura maksymalna może osiągać nadal nawet 45 st. C. taka temperatura jest prognozowana w niedzielę 17.10, ale tym razem w Sudanie.

Prognozowany upał, 17 października 2021

Pogoda. Gdzie jest największy mróz i najsilniejszy upał, październik 2021

Fala upałów przez kolejne dni nadal będzie możliwa na Bliskim Wschodzie oraz m.in. w północnej Afryce, aczkolwiek ciepłe powietrze zostanie przejściowo zepchnięte w głąb lądu, a na północy Afryki w rejonie Morza Śródziemnego temperatura nieco spadnie.

Prognozowana anomalia temperatury 17 października 2021

Fala upałów i mrozu na Ziemi. Październik 2021, przegląd temperatury

Całkiem prawdodpobnie, że oficjalna amplituda temperatury na Ziemi w najbliższych dniach przekroczy nawet 110 st. C. Przypomnijmy, największa amplituda temperatury w ujęciu wieloletnim na tej samej stacji, była notowana w miejscowości Ojmiakon w Rosji. Tutaj różnica między najcieplejszym i najchłodniejszym dniem wyniosła 104 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!