| |
Zagrożenie!
Początek wiosny w Polsce może być suchy. Prognozy opadów szokują. To przez antycyklon

Początek wiosny w Polsce może być suchy. Prognozy opadów szokują. To przez antycyklon

Wraz z początkiem marca rozpocznie się wiosna meteorologiczna. Po dość mokrej zimie wilgotność gleby w Polsce przed rozpoczęciem wegetacji jest duża, ale sytuacja w kolejnych tygodniach zacznie się pogarszać. Prognozy opadów jednoznacznie wskazują na suchy marzec 2022. Suma opadów ma być znacznie poniżej normy. Wszystko przez antycyklon, czyli układ wyżowy, który znacznie ograniczy przedzieranie się układów niżowych i frontów atmosferycznych w rejon centralnej Europy, w tym Polski, a przez to początek wiosny może być suchy. Zniknie za to zupełnie na dłuższy okres ryzyko wichury. Prognozy opadów nie napawają optymizmem, aczkolwiek aktualna wilgotność gleby jest zadowalająca.

Możliwy suchy początek wiosny w Polsce. Prognozowana anomalia opadów w marcu 2022 w Europie

Możliwy suchy początek wiosny 2022 w Polsce, prognoza opadów przeraża

Amerykański model sezonowy nadal potwierdza, że pierwszy miesiąc wiosny w Polsce ma być suchy. Suma opadów będzie znacznie niższa od normy wieloletniej dla tej pory roku. Przyczyną tej sytuacji ma być dość trwały wyż, który pojawi się w rejonie Polski na początku marca. Wtedy też spodziewane jest wystąpienie silniejszego mrozu. Położenie wyżu w ciągu całego miesiąca będzie się nieznacznie zmieniać, ale powstały waż wyżowy ciągnący się od wschodniej do zachodniej Europy ma być przeważnie trwały.

Stabilny antycyklon nad Europą. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie, marzec 2022

Silny antycyklon nad Polską, spowoduje mniej opadów, zapowiada się suchy marzec 2022

Nieco inne zdanie odnośnie prognozy opadów na marzec przedstawia model ECMWF, ale w tym przypadku jego prognozy sezonowe opadów są często najsłabszym elementem. W praktyce często model amerykański pod względem sezonowej prognozy opadów jest bliższy prawdy, a model europejski lepiej prognozuje anomalię temperatury.

Suma opadów w marcu 2022 ma być w normie według modelu ECMWF, ale przypuszczamy, że ta prognoza niebawem się zmieni i podąży w kierunku prognozy amerykańskiej

Mapy opadów szokują, możliwy suchy początek wiosny 2022 w Polsce

Aktualna sytuacja baryczna nad Europą oraz prognozy długoterminowe jednoznacznie wskazują, że w najbliższych tygodniach antycyklon, będzie często blokował układy niżowe z frontami atmosferycznymi kierującymi się do Polski. Oczywiście, co jakiś czas opady będą się pojawiać, ale na ogół będą to opady rozproszone i nie przynoszące znaczących sum opadów pomiędzy pogodnymi i trwalszymi okresami w pogodzie.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce i Europie na kwiecień 2022

Możliwa suma opadów poniżej normy w Polsce, zapowiada się suchy początek wiosny, prognoza opadów na marzec i kwiecień 2022

O ile prognoza anomalii opadów w nadchodzącym marcu wydaje się raczej pewna, o tyle prognozę na kwiecień traktujmy obecnie jako ciekawostkę. To aktualnie zbyt odległy termin, aby powyższą prognozę brać za pewnik. Sytuację będziemy monitorować. Nadchodzący okres słabych opadów w marcu na ogół byłby martwiący, jeśli porównalibyśmy dane do wielu poprzednich lat, ale w tym roku po dość wilgotnej zimie początek marca nie wygląda źle. 

Aktualna wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej na głębokości 0-7 cm. Wizualizacja danych IMGW

Czy będzie sucha wiosna 2022 w Polsce, pomiary wilgotności gleby, mapy

Aktualna wilgotność gleby w Polsce waha się przeważnie od 60, do 85%. Nasze pomiary bezpośrednie w Rzeszowie wskazują na 60%. Miejscami w Polsce jest na tyle wilgotno, że ciężko wjechać sprzętem rolniczym w pole. Jeśli początek wiosny będzie suchy, to ziemia w warstwie powierzchniowej wyschnie na tyle, aby można było rozpocząć prace polowe ciężkim sprzętem. Problem może się pojawić dopiero w dalszej części wiosny, gdy susza będzie kontynuowana. Nie jest to obecnie jednak pewne. Kolejne prognozy, będą rozwiewać wątpliwości.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!