| |
Zagrożenie!
Będzie silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15 stopni. Mamy najnowsze mapy temperatury

Będzie silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15 stopni. Mamy najnowsze mapy temperatury

Do Polski na przełomie lutego i marca 2022 dotrze centrum wyżu. Przy rozpogodzeniach i osiadaniu powietrza w nocy czekają nas większe spadki temperatur. Miejscami temperatura spadnie poniżej -15 stopni C. To będzie dość silny mróz, jak na temperatury, które notowaliśmy przez ciepły niemal cały luty. Temperatury już zaczęły spadać do -6/-3 st. C., a przy gruncie do -8/-5 st. C., ale to dopiero początek okresu z odczuwalnym ochłodzeniem. Generalnie chłodniej zapowiada się większość dni nowego tygodnia, co potwierdza najnowsza prognoza sezonowa modelu ECMWF. Pocieszeniem może być fakt, że czeka nas więcej chwil ze słońcem i znacznie mniej opadów. Sprawdźmy, najnowsze mapy temperatury.

Większy mróz na przełomie lutego i marca w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, między 28 lutego i 6 marca 2022

Silny mróz na przełomie lutego i marca 2022 w Polsce. Najnowsza prognoza temperatury

Pojawienie się silniejszego mrozu w Polsce, będzie możliwe dzięki dostaniu się naszego kraju pod wpływ wyżu. Nocne rozpogodzenia, będą sprzyjać radiacji i osiadaniu zimnego powietrza szczególnie w dolinach. Słaby wiatr, będzie umożliwiał kumulowanie chłodniejszej masy powietrza w zagłębieniach. Możliwa jest więc również inwersja nad krajem.

Prognoza ciśnienia w Europie, 1 marca 2022. Centrum wyżu, czyli antycyklonu ma być nad Polską

Mróz i wyż w Polsce, prognoza do 2 marca 2022, najnowsze mapy pogodowe

Największe spadki temperatury w Polsce są oczekiwane na początku marca. To właśnie w tym okresie będzie możliwy dwucyfrowy mróz w Polsce, zwłaszcza nad ranem w rejonach z rozpogodzeniami.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2022

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 1 marca 2022

Spadek temperatury i chłodniejszy okres doskonale widać na wiązkach wielu modeli dla wybranych miast w Polsce. Poniżej mamy prognozę temperatury dla Krakowa. Jednoznacznie widać, że będzie chłodniej w nocy szczególnie na początku marca. Zwróćmy uwagę, że największy mróz prognozuje tylko model GEM. Jeśli w tym okresie wystąpią faktycznie rozpogodzenia, to ta prognoza temperatury faktycznie się sprawdzi. Możliwe jest wtedy ostateczne odchylenie prognozy o +/- 2 st. C. Pozostałe modele z doświadczenia wiemy, że przy wyżu i rozpogodzeniach zawsze zawyżają temperatury minimalne.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Krakowie, od 26 lutego, do 7 marca 2022. Wykres: meteologix

Mróz w Polsce nasili się na początku marca 2022, prognoza temperatury, wykresy modeli

Silny mróz potwierdza aktualna prognoza temperatury na noc z 1/2 marca. Czynnikiem decydującym w tym okresie, będzie zasięg przejaśnień i rozpogodzeń. Jeśli zachmurzenie będzie niewielkie lub wystąpią rozpogodzenia do niemal bezchmurnego nieba, to prognozowany silny mróz w nocy jest pewny.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 2 marca 2022

Silny mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -15 stopni, mapa temperatury, 2 marca 2022

Ostateczne temperatury minimalne, będziemy weryfikować w kolejnych prognozach. W najnowszej prognozie długoterminowej sprawdzimy jutro, kiedy do Polski dotrze ocieplenie i wystąpi znaczący powiew wiosny. Bądźcie czujni i śledźcie nasze prognozy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!