| |
Zagrożenie!
Płytki niż przyniesie fale deszczu. Załamanie pogody wkroczy z południa. Cyrkulacja strefowa nie ustaje

Płytki niż przyniesie fale deszczu. Załamanie pogody wkroczy z południa. Cyrkulacja strefowa nie ustaje

Warunki pogodowe w Polsce nadal są kształtowane przez silną cyrkulację strefową związaną z wyjątkową aktywnością Atlantyku utrzymującą się już od kilku tygodni. W głąb Europy przedostają się kolejne układy niżowe ze strefami frontowymi na których tworzą się niże wtórne lub przechodzą fale na froncie. Kolejny płytki niż załamie pogodę w niedzielę, gdy przejdzie w rejonie południowo wschodniej Polski niosąc opady deszczu i wiatr z wichurami w rejonach podgórskich.

Płytki niż przyniesie opady deszczu i załamanie pogody w Polsce. Prognoza zasięgu opadów do godziny 11:00, 5 listopada 2023

Płytki niż przyniesie fale deszczu i załamanie pogody w Polsce

Po odsunięciu się poprzedniego niżu, do Polski z południa zbliża się kolejna zmiana pogody, która zaznaczy się w niedzielę w ciągu dnia, gdy z południa nasunie się fala frontowa na której według modelu ICON rozwinie się płytki niż przechodzący przez południowo wschodnie dzielnice kraju. W pierwszej części dnia deszcz pojawi się szczególnie na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu oraz lokalnie w głębi kraju, zwłaszcza na Ziemi Świętokrzyskiej. Miejscami w rejonie Tatr popada również deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 15:00, 5 listopada 2023

Płytki niż zmieni pogodę w Polsce, fala na froncie, prognoza godzinowa opadów

Z upływem godzin opady będą wędrować w głąb kraju na północ i północny wschód sięgając miejscami także Mazowsza, Lubelszczyzny oraz Podlasia po lokalnie Mazury. Opady będą mieć na ogół umiarkowane i lokalnie przejściowo nieco większe natężenie. Suma opadów nie będzie wyjątkowo duża. To jednak nie zmienia faktu, że aura w tych regionach kraju akurat popsuje się w ostatnim dniu weekendu.

Prognoza położenie niżu i zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 5 listopada 2023

Załamanie pogody przyniesie płytki niż w Polsce, gdzie spadnie deszcz 5 listopada 2023

Przygotowałem specjalną prognozę zasięgu i natężenia opadów niemal godzina po godzinie dla Polski do najbliższego poniedziałku. Możecie prześledzić, kiedy i gdzie będzie padać deszcz związany z przechodzącym niżem wtórnym, jak również na pozostałym obszarze kraju w utrzymującym się polu niżowym, ale w tym przypadku będą to już opady przelotne i występujące tylko miejscami.

Godzinowa prognoza opadów w Polsce do 6 listopada 2023

W omawianym okresie będą to kolejne umiarkowane i miejscami słabe opady deszczu. Sumy opadów w zależności od regionu sięgną do około 1-15 mm. Będzie to jednak kontynuacja mokrej pogody przedłużającej się z października, gdy sumy opadów w wielu regionach zapisały się ponad normę. Wiele wskazuje, że w listopadzie za sprawą nie ustającej cyrkulacji strefowej będzie podobnie w co najmniej kilku regionach.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 6 listopada 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 6 listopada 2023

Ponownie w czasie przejścia kolejnego niżu wtórnego spodziewam się nasilenia wiatru szczególnie w rejonach podgórskich i górskich między Sudetami i Karpatami w ciągu najbliższej doby, w tym już najbliższej nocy. Wiatr na szczytach górskich przekroczy 100 km/h. Wiatr fenowy schodzący z gór w doliny może mieć siłę wichury do około 70-80 km/h. W niedzielę w ciągu dnia silniej powieje również w głębi Podkarpacia po centrum.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 5 listopada 2023

Silny wiatr i wichury w Polsce, prognoza prędkości wiatru 5 listopada 2023

W kolejnych dniach nadal co pewien okres będą przechodzić nad Polską nowe strefy frontowe z przelotnymi opadami deszczu. W rejonach podgórskich częściej zaczną się pojawiać także opady śniegu. Ustania cyrkulacji strefowej nadal nie widać.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!