| |
Zagrożenie!
To będzie noc z silnym wiatrem. Załamanie pogody w Polsce niesie niż wtórny. Wichury wystąpią w tych regionach

To będzie noc z silnym wiatrem. Załamanie pogody w Polsce niesie niż wtórny. Wichury wystąpią w tych regionach

Na bieżących danych radarowych i satelitarnych wspomaganych przez pomiary bezpośrednie na stacjach meteorologicznych obserwujemy, jak z południa na północ przez falujący front przesuwa się nad Polską niż wtórny. Rozwinął się on w ogromnym polu niżowym obejmującym znaczny obszar Europy. Jego centrum obecnie znajduje się nad Ziemią Łódzką z ciśnieniem 984 hPa. Wieczorem oraz w nocy na południe od jego centrum nasili się wiatr miejscami o sile wichury. Wydano stosowne alerty pogodowe.

Niż wtórny Gordian przynosi ulewy i silny wiatr w Polsce. Prognoza jego położenia o godzinie 01:00 w nocy na 4 listopada 2023

Noc na 4 listopada 2023 z silnym wiatrem w Polsce, przechodzi niż wtórny, są alerty pogodowe

Omawiany niż nocą z Ziemi Łódzkiej przesunie się nad rejon Warmii, a następnie w ciągu dnia zacznie wkraczać nad Bałtyk w kierunku południowej Szwecji. W tym czasie w rejonie jego oddziaływania przyniesie intensywne opady deszczu, jak również chwile z silnym wiatrem w porywach na nizinach do około 50-80 km/h. Początkowo wieczorem oraz w trakcie nocy silniej powieje w górach, miejscami powyżej 100 km/h. Najdłużej wichura utrzyma się w Bieszczadach, a w Tatrach wcześniej osłabnie.

Prognozowany silny wiatr w Polsce o godzinie 24:00, noc na 4 listopada 2023

Noc z silnym wiatrem w Polsce, niż wtórny niesie wichury, prognoza wiatru na 4 listopada 2023

Silnego wiatru spodziewamy się początkowo w rejonach podgórskich, a także w głębi Podkarpacia, ponadto w trakcie nocy na obszarze szczególnie, od Ziemi Łódzkiej po Warmię, Podlasie, Mazury i Pomorze Gdańskie. W tych regionach wiatr miejscami osiągnie pierwszy stopień alertu pogodowego przed wichurą, bo w porywach może osiągnąć do 70-80 km/h, lokalnie nad morzem lub w głębi morza około 85 km/h.

Prognoza zasięgu silnego wiatru w Polsce do godziny 05:00, 4 listopada 2023

Niż przyniesie wichury w nocy na 4 listopada 2023 w Polsce

Meteorolodzy IMGW zdecydowali się nawet na wydanie alertu pogodowego wysokiego drugiego stopnia, ale naszym zdaniem jest on przeszacowany, bo żaden ogólnodostępny liczący się model na nizinach nie przewiduje wiatru osiągającego 100 km/h, poza regionalnymi modelami używanymi przez ten instytut. Dla porównania przytoczonych prognoz i wydanych ostrzeżeń warto jednak wziąć wszystko pod uwagę ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną.

Alerty pogodowe przed wichurą w Polsce na noc 4 listopada 2023 według IMGW

Prognozy jednoznacznie wskazują, że wiatr poza górami najsilniej na nizinach powieje na północy kraju, głównie między Pomorzem Gdańskim i Warmią, ale również w tym przypadku prognozujemy, że może osiągnąć co najwyżej pierwszy stopień alertu pogodowego.

Prognoza zasięgu silnego wiatru w Polsce o godzinie 07:00, 4 listopada 2023

Gdzie będą wichury i silny wiatr w nocy na 4 listopada 2023 w Polsce

Wraz z odsuwaniem się niżu na północ, od południa jego rozległa strefa opadów deszczu będzie zanikać. Zasięg opadów sprawdzicie bezpośrednio na radarze opadów w naszej zakładce. Do tej pory miejscami suma opadów przekroczyła nawet 50 litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza w Głubczycach i Kamienicy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!