| |
Zagrożenie!
Pierwszy upał w prognozach. Temperatura osiągnie 30 stopni. W tych dniach poczujemy letni żar

Pierwszy upał w prognozach. Temperatura osiągnie 30 stopni. W tych dniach poczujemy letni żar

Przed nami istotne zmiany w pogodzie, które czekają nas w trakcie drugiej połowy maja. Miejscami wrócą nie tylko przelotne ulewy i burze z gradem, ale także pojawią się gorące dni, a nawet zanotujemy pierwszy upał, który coraz częściej jest sygnalizowany w najnowszych prognozach. To oznacza, że temperatura w Polsce osiągnie lub przekroczy 30 st. C., a to jeszcze w tym roku nie miało miejsca.

Pierwszy upał w prognozach. Przewidywana temperatura, 21 maja 2024

Pierwszy upał sięgnie Polski w maju 2024, temperatura przekroczy 30 st. C.

Co roku zastanawiamy się, kiedy pierwszy upał pojawi się w Polsce. Jest to sytuacja, gdy temperatura powietrza w klatce meteorologicznej na oficjalnej stacji pomiarowej osiągnie lub przekroczy co najmniej 30 st. C. Na przestrzeni minionych lat, zdarzało się to najwcześniej w drugiej połowie kwietnia, a w poprzednim roku dość późno, bo dopiero 7 czerwca, gdy zanotowano 30,1 st. C. w miejscowości Kórnik w pobliżu Poznania. W tym roku było bardzo blisko już 7 kwietnia, gdy w miejscowości Dobrogoszcz na Dolnym Śląsku zanotowano aż 29,8 st. C. Do oficjalnego upału jednak nieznacznie brakło.

Podmuch letniego żaru w Polsce. Prognozowana temperatura, 22 maja 2024

Pierwszy upał w prognozach, poczujemy letni żar maj 2024

Obecnie z powodu przebudowy pola barycznego nad Europą, a w konsekwencji w wyniku zmiany kierunku adwekcji ciepłego powietrza do Polski, wróciliśmy do dni ciepłych i miejscami gorących z temperaturami osiągającymi lub miejscami przekraczającymi 20-26 st. C. W najnowszych prognozach zaczyna być jednak sygnalizowana możliwość pierwszego upału. Gorący dzień czeka nas szczególnie w nowym tygodniu we wtorek. Wyliczenia modelu ECMWF wskazują na temperatury w Polsce mogące osiągnąć w cieniu około 25-29 st. C., ale niewykluczone, że lokalnie będzie jeszcze cieplej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 21 maja 2024

Podmuch letniego żaru sięgnie Polski, pierwszy upał w prognozach maj 2024

Kolejna szansa na pierwszy upał w Polsce według najnowszych wyliczeń modelu GEM i ECMWF pojawi się w następnych dniach ostatniej dekady miesiąca, zwłaszcza między około 25-27 maja (+/-1 dzień). Wyliczenia mogą się jeszcze zmienić i nieco przesunąć w czasie pod względem możliwego wystąpienia upału, ale jeśli będzie możliwy, to różnica terminu będzie niewielka.

Letni żar sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 25 maja 2024

Pierwszy upał będzie w maju 2024 w Polsce, w tych dniach poleje się żar

Będzie to trudny okres w pogodzie, bo czeka nas nie tylko wzrost temperatury charakterystycznej już dla pory letniej, ale z powodu napływu wilgotnego i chwiejnego powietrza będzie nam duszno przy podwyższonej wilgotności powietrza. W takich warunkach będą się także tworzyć przelotne opady deszczu i burze, które miejscami staną się przerywnikiem dla letniej pogody. Zjawiska miejscami mogą być silne i gwałtowne.

Sprawdź też: Przejdzie front okluzji. Przyniesie burze z gradem i ulewami. Cyklon Katinka zmieni pogodę

Prognozowany upał w Polsce, 26 maja 2024

Podmuch lata z upałem sięgnie Polski, gorące dni maj 2024

Jeśli prognozy upału się sprawdzą, to pierwszy taki dzień w Polsce w tym sezonie zanotujemy znacznie wcześniej niż w minionych latach. W poprzednim 2023 roku taki dzień miał miejsce dopiero 7 czerwca, a rok wcześniej w 2022 aż 9 czerwca i był wtedy najpóźniejszym pierwszym upałem w naszym kraju od 12 lat.

Zobacz również: Cyklon przełamie wyż. Wrócą ulewy i burze do Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!