| |
Zagrożenie!
Nadciąga front okluzji. Przyniesie burze z gradem i ulewami. Cyklon Katinka zmieni pogodę

Nadciąga front okluzji. Przyniesie burze z gradem i ulewami. Cyklon Katinka zmieni pogodę

Długotrwały okres dominacji wyżu ze stabilną pogodą w Polsce dobiega końca. W ciągu najbliższej doby na warunki atmosferyczne wpłynie front okluzji związany z płytkim cyklonem Katinka. Na froncie oraz na lokalnych liniach zbieżności wiatru pojawią się miejscami wyczekiwane przelotne opady deszczu, a lokalnie także burze z gradem i silnym wiatrem. Wyż, który do tej pory zapewniał nam stabilną aurę cofa się na północ Europy.

Prognozowane położenie frontu okluzji i płytkiego cyklonu Katinka w rejonie Polski o godzinie 14:00, 18 maja 2024

Front okluzji i cyklon Katinka zmieni pogodę w Polsce, przejdą burze z gradem i ulewami maj 2024

Na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec zmiany w polu barycznym, które będą odpowiedzialne za kształtowanie warunków pogodowych w najbliższych dniach. Obszar wyżowy słabnie i rozwarstwia się na dwa centra. Pierwsze znajdzie się nad północną i północno wschodnią Europą, a drugie nad wschodnią w rejonie Morza Czarnego. Zmiana położenia wyżu umożliwi przebicie się do Polski frontu i podejście od zachodu płytkiego cyklonu. Dzięki temu po długotrwałym okresie stabilnej aury, wreszcie miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Opady są bardzo potrzebne, bo mówimy w Polsce już nie tylko o suszy meteorologicznej, ale także rolniczej.

Prognoza zasięgu rozwijających się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 18 maja 2024

Cyklon Katinka i front okluzji zmienią pogodę w Polsce, przyniosą burze z gradem i ulewami, gdzie spadnie deszcz maj 2024

Najbliższe opady deszczu na froncie niebawem pojawią się w piątkowe popołudnie i wieczór na południu Polski między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Małopolską i Podkarpaciem. Popada szczególnie w rejonach podgórskich, a lokalnie niewykluczona jest burza. Na uwadze powinni się mieć turyści na szlakach między Sudetami, Tatrami i Bieszczadami. Wieczorem i nocą front straci na aktywności, a ponownie zacznie się rozwijać w sobotę w ciągu dnia wraz ze wzrostem niestabilności powietrza.

Prognoza zasięgu rozproszonych przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz w Polsce o godzinie 17:00, 18 maja 2024

Front okluzji i cyklon Katinka przyniosą burze z gradem i ulewami do Polski maj 2024, gdzie i kiedy spadnie deszcz

W pierwszym dniu weekendu, miejscami przelotnie popada deszcz i lokalnie przejdą burze, punktowo z gradem i silnym wiatrem, głównie w południowo zachodniej połowie kraju, zwłaszcza na linii Pomorze Zachodnie, Kujawy po Podkarpacie oraz na zachód i południowy zachód od tego obszaru. Opady będą jednak rozproszone i nie wszędzie popada z podobnym natężeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że każda suma opadów liczy się w obecnej sytuacji, bo niebawem jeśli nic się nie zmieni, to poszczególne nadleśnictwa mogą wprowadzić zakaz wstępu do lasów z powodu bardzo niskiej wilgotności ściółki, a tym samym dużego ryzyka pożarów.

Prognoza zasięgu niestabilnego powietrza w Polsce na którym miejscami rozwiną się burze o godzinie 20:00, 18 maja 2024

Front okluzji z cyklonem przyniesie deszcz i burze w Polsce, kiedy opady maj 2024

W drugim dniu weekendu, a więc w niedzielę, również na warunki pogodowe w Polsce wpłynie niewielki cyklon Katinka ze strefą frontu. W ich rejonie miejscami ponownie rozwiną się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W tym przypadku zasięg tych opadów także będzie ograniczony i rozproszony, ale miejscami przy oberwaniu chmury może mocniej popadać.

Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Druga połowa maja przyniesie zmianę warunków

Prognoza zasięgu rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 19 maja 2024

Cyklon Katinka z frontem załamie pogodę w Polsce, gdzie spadnie deszcz maj 2024

W kolejnych dniach ponownie miejscami spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz. Ich zasięg oraz rejon wystąpienia będzie uzależniony od kilku czynników, dlatego zalecamy sprawdzanie najnowszych prognoz burzowych, w których synoptycy wydają stosowne opracowania z prawdopodobieństwem zjawisk konwekcyjnych i siły burz na konkretny dzień. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie pojawi się deszcz, który miejscami nieco złagodzi objawy suszy. Sytuacja nie będzie się jednak szybko poprawiać, bo wraz z nadejściem przelotnych opadów, napłynie także ciepła masa powietrza. Temperatury w najbliższych dniach będą sięgać maksymalnie do około 20-29 st. C., a to oznacza, że po opadach będzie parno i duszno. Z powodu parowania ponownie gleba zacznie szybko wysychać.

Zobacz także: Antycyklon gwałtownie ustąpi. Nawałnice pojawią się w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!