Pierwszy ciepły dzień w Polsce. Temperatura przekroczyła 21 stopni. W tym regionach jest najcieplej
I stało się mamy pierwsze w tym roku przekroczenie 20 st. C. w Polsce. Jest to również pierwszy ciepły dzień na obszarze kraju. O takich dniach mówimy, gdy temperatura maksymalna waha się w przedziale ponad 20-24 st. C. Od 25 st. C. mówimy o dniach gorących, a od 30 st. C. o upalnych. Na fale upału przyjdzie jeszcze pora w stosownym czasie, ale pierwszy oficjalny ciepły dzień warto odnotować. Tak jak zapowiadaliśmy, najwyższe temperatury są notowane w Małopolsce, ale i lokalnie na południu Mazowsza został osiągnięty próg ciepła.
Anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 23 marca 2023
Do Polski z południowego zachodu Europy przez Hiszpanię napływa bardzo ciepła masa powietrza, dzięki temu możemy zanotować pierwsze w tym roku przekroczenie symbolicznego progu temperatury określanej termicznie, jako ciepło. Ponownie miano najcieplejszego miasta od początku tego roku będzie należeć do Tarnowa, gdyż poprzednia maksymalna temperatura 19,1 st. C. również była notowana w tym mieście.
Trajektoria wsteczna masy powietrza napływającego do Polski na przykładzie Warszawy w dniach 23-24 marca 2023
Temperatura przekraczająca 20 st. C. została dziś zanotowano na wielu stacjach. O godzinie 13:00 w Tarnowie na stacji IMGW notowano 21,2 st. C. Ponadto 20,3 st. C. rejestrowano w Makowie Podhalańskim i Nowym Sączu, 20,2 st. C. w Dobczycach oraz 20 st. C. w Kozienicach na południu Mazowsza. Ostateczne maksymalne wartości temperatur mogą być nieco większe, gdyż podane pomiary pochodzą z pełnej godziny. Dane oficjalne poznamy wieczorem w przesłanej depeszy synoptycznej.
Kolejny ciepły dzień w Polsce. Prognozowana temperatura maksymalna, 24 marca 2023
Na tym jednak nie koniec, bo także w piątek 24.03 jest szansa na osiągniecie lub przekroczenie progu 20 st. C. na południu Polski, szczególnie w Małopolsce i lokalnie w regionach ościennych.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy i Polski na wysokości 1,5 km, 24 marca 2023
Nasza prognoza zapowiadająca pierwszą falę wiosennego ciepła w Polsce sprawdziła się więc co do joty. Tuż na początku wiosny kalendarzowej mamy wysokie temperatury maksymalne, które miejscami przekraczają normę o ponad 6-12 st. C.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 marca 2023
Korzystajmy z uroków ciepłej wiosny, bo w prognozach za kilka dni widoczne jest silniejsze, ale krótkie ochłodzenie. Wcześniej wystąpią miejscami liczne przelotne opady, w tym także burze z gradem i silniejszym wiatrem.
Aktualizacja: godzina 09:30, 24 marca 2023 - Ostatecznie w czwartek 23.03 Tarnowie zanotowano 22,1 st. C., w Kozienicach 20,6 st. C., w Nowym Sączu 20,5 st. C.
DobraPogoda24.pl
Nie zazdroszczę Krakowiakom czy innym Ślązakom. Pozdr z Pomorza.