| |
Zagrożenie!
W tym roku bociany odlatują o blisko 2 tygodnie wcześniej

W tym roku bociany odlatują o blisko 2 tygodnie wcześniej

Zwykle w sierpniu bociany zaczynają odlatywać na zimowisko z Polski, ale w tym roku ma to miejsce o blisko 2 tygodnie wcześniej - informują ornitolodzy z Grupy Ekologicznej na Podlasiu.

Pierwsze odloty rozpoczęły się już pod koniec lipca, a teraz trwa masowy odlot stadami. To wyjątkowo sytuacja, nie notowana od lat - mówił na antenie Radia Podlasie - Ireneusz Kaługa, ornitolog.

Szczególnie widowiskowe są tak zwane bocianie sejmiki, kiedy stada tych ptaków gromadzą się na odpoczynek i żerowanie. Siadają na łąkach i polach, a wieczorami na dachach wiejskich domów i latarniach.

Bociani sejmik

Bociani sejmik

-Trudno wytłumaczyć zjawisko wczesnych odlotów bocianów. Niewykluczone, że ma ono związek z przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji. Nie wszystkie bociany dolecą do afrykańskich żerowisk. Szczególnie młode ptaki są w tym okresie narażone na wiele niebezpieczeństw, chociażby słupy energetyczne, na których młode, niedoświadczone ptaki siadają, by odpocząć i przenocować. Często zostają porażone przez prąd i giną. Pierwszą zimę przeżywa zaledwie około 40% młodych bocianów - dodał ornitolog.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!