| |
Zagrożenie!
Pierwsza fala gorąca dotrze do Polski. Temperatura zbliży się do 30 stopni. Znamy dokładny termin

Pierwsza fala gorąca dotrze do Polski. Temperatura zbliży się do 30 stopni. Znamy dokładny termin

Szukamy w prognozach gorących dni, bo do tej pory temperatury w Polsce nie są bardzo wysokie. Coraz ciekawiej wyglądają prognozy dla Polski na drugą dekadę maja. Wygląda na to, że nastąpi przełom w pogodzie i pojawi się fala gorących dni, czyli okres gdy temperatura osiąga lub przekracza 25 stopni C. Lokalnie być może temperatura zbliży się również do upału, czyli temperatury 30 st. C. Jest zatem duża szansa, że sprawdzi się nasza prognoza długoterminowa, w której zapowiadamy ciepły maj w Polsce. Zobaczmy, kiedy pierwsza fala gorąca dotrze do naszego kraju.

Możliwa pierwsza fala gorąca w Polsce. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 13 maja 2022

Pierwsza fala gorąca dotrze do Polski, temperatura zbliży się do 30 stopni, maj 2022

Wstępne prognozy wskazują na falę ciepła rozprzestrzeniającą się znad Hiszpanii przez Francję, północne Włochy, Szwajcarię, Niemcy po Czechy, Słowację i Polskę. Ma to być możliwe dzięki odpowiedniemu układowi barycznemu nad Europą. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w tym czasie nad Europą ma się znajdować spore pole wyżowe, a na Atlantyku pojawi się silny cyklon islandzki współdziałający z wyżem azorskim. 

Wstępna prognoza układu barycznego nad Europą, 12 maja 2022

Pierwsza fala gorąca w Polsce, możliwa temperatura do 25-30 stopni, maj 2022

Na powyższej mapie widzimy silny cyklon islandzki nad północnym Atlantykiem, a także obszar wyżowy rozciągający się do Azorów po północną Skandynawię. Cyklon wspólnie z wyżem azorskim, skieruje z zachodu i południowego zachodu do Europy coraz łagodniejsze i cieplejsze powietrze. Będzie ono stopniowo osiadać i ogrzewać się w obszarze wyżowym, a przez to jest szansa na znaczny wzrost temperatury w Polsce.

Wstępnie prognozowany gorący dzień w Polsce, 12 maja 2022

Pierwsze gorące dni w Polsce, maj 2022, prognoza temperatury

Jeśli sprawdzi się obszar trajektorii napływu ciepłego powietrza, to między około 12-15 maja (+/- 2 dni) pojawi się pierwszy w tym sezonie gorący okres pogodowy w Polsce. Temperatura miejscami wzrośnie do około 25-29 st. C., a w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 30 st. C. To są aktualnie wstępne szacunki i mogą się jeszcze nieznacznie zmienić również pod względem terminu nadejścia.

Wstępnie prognozowany gorący okres w Polsce, 13 maja 2022

Uderzenie gorąca w Polsce, pierwsze gorące dni w maju 2022

Trend ocieplenia z upływem 2 dekady maja wydaje się jednak coraz pewniejszy, gdyż zaczyna być powtarzany przez wszystkie wiodące modele numeryczne, w tym GFS, ECMWF i GEM. Wygląda więc na to, że po chłodnym kwietniu, anomalia temperatury w maju w Polsce będzie przeważnie dodatnia, tak jak wskazujemy w pogodzie długoterminowej na cały miesiąc.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 15 maja 2022

Cyklon i antycyklon sprowadzą ciepłe powietrze, będą gorące dni w maju 2022 w Polsce

Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o pierwszej fali gorąca w Polsce. Wzrost temperatury ma pozastępować z zachodu w głąb kraju. Najszybciej gorąco zrobi się więc na zachodzie, zwłaszcza w województwie lubuskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!