| |
Zagrożenie!
Piekielny upał w Europie. Temperatura przekroczyła 44 stopnie. W niedzielę Polska będzie w centrum upału

Piekielny upał w Europie. Temperatura przekroczyła 44 stopnie. W niedzielę Polska będzie w centrum upału

Po Europie znad Hiszpanii przez Francję i Niemcy aż po Polskę rozciągnie się piekielny upał. Temperatura w wielu regionach przekracza 30-36 stopni C., a w Hiszpanii i Francji jest i było ponad 40 st. C. W czasie apogeum upału w Hiszpanii zanotowano aż 44,2 st. C. w mieście Andujar. Jest to pomiar ze stacji pierwszego rzędu, więc niewykluczone, że lokalnie na mniej popularnej oficjalnej stacji mogło być nieznacznie więcej. Upał właśnie wkracza do zachodniej Polski. W niedzielę 19 czerwca rozprzestrzeni się na przeważającym obszarze kraju i ponownie będzie najcieplej na zachodzie Polski. Prognoza modelu ICON nadal wskazuje, że może być zagrożony absolutny rekord temperatury maksymalnej dla czerwca. W tym dniu Polska będzie w czołówce najcieplejszych krajów w Europie.

Piekielny upał w Europie, od północno wschodniej Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę. Prognozowana anomalia temperatury, 19 czerwca 2022

Piekielny upał w Europie, temperatura przekroczyła 44 stopnie, upał dotarł do Polski, prognoza i mapa temperatury 19 czerwca 2022

Wygląda na to, że apogeum upałów w Hiszpanii już za nami, choć również dziś 18.06 temperatura miejscami przekroczy 40 st. C. (fotorelacja) Temperatura w najbliższych dniach stopniowo zacznie tam spadać, a słabszy upał zostanie bardziej ograniczony do niektórych dzielnic tego kraju.

Piekielny upał w Europie. Najwyższe temperatury zanotowane 17 czerwca 2022. Dane: Ogimet

Piekielna fala upałów w Europie, zanotowane temperatury 17 czerwca 2022

Z kolei do Polski właśnie zaczyna wkraczać upał z zachodu. Wystąpi on w sobotę 18.06 w zachodnich dzielnicach, od Pomorza Zachodniego i Kujaw przez Ziemie Lubuską i Wielkopolskę po Dolny Śląsk. 

Prognozowany upał w Polsce, niedziela 19 czerwca 2022 o godzinie 15:00

Piekielny upał w Polsce, prognoza temperatury 19 czerwca 2022

Apogeum upału czeka nas w niedzielę 19 czerwca, ale jak widać na powyższej mapie, miłośnicy letnich temperatur w Polsce będą zawiedzeni wzdłuż północnych dzielnic kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Wszystko przez bliskość czyhającego chłodnego frontu, który nie pozwoli na dodarcie upału na północ, mało tego w niedzielę nad morzem oraz w głębi wybrzeża miejscami pojawią się przelotne opady i burze. Zupełnie inaczej będzie w głębi Polski, generalnie im bardziej na południe i zachód kraju. Jest to bardzo widoczne, jeśli porównany prognozę temperatury dla Półwyspu Helskiego, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Na tym obszarze, będziemy mieć spory kontrast temperatury. 

Prognozowana adwekcja zwrotnikowego powietrza do Polski (dane dla Warszawy), 19 czerwca 2022

Upał wkracza do Polski, prognoza adwekcji powietrza zwrotnikowego do Warszawy, 19 czerwca 2022

Prognoza trajektorii wstecznej powietrza wskazuje jednoznacznie, że gorące powietrze do Polski napłynie znad Hiszpanii, gdzie wcześniej dotarło znad północno zachodniej Afryki. Bardzo ciekawie wyglądają prognozy na niedzielę, bo jeśli sprawdzi się prognoza modelu ICON, to polski rekord temperatury maksymalnej dla czerwca wynoszący 38,3 st. C. może być zagrożony. Prognoza ta daje lokalnie szanse na wzrost temperatury do 38-39 st. C. Pozostałe modele nie przewidują aż tak wysokich temperatur i wskazują lokalnie maksymalnie do 37 st. C. Będziemy to oczywiście weryfikować w bieżących obserwacjach.

Prognozowany ekstremalny upał na zachodzie Polski. Model ICON, 19 czerwca 2022. Wizualizacja: Meteomodel

Czy padnie rekord temperatury maksymalnej w czerwcu w Polsce, prognoza temperatury na 19 czerwca 2022

Wszystko to oznacza, że Polska w niedzielę 19.06 na zachodzie kraju znajdzie się w centrum upału w Europie. Nasz kraj będzie wtedy w czołówce najcieplejszych na kontynencie. Upał w Polsce będzie możliwy jeszcze w poniedziałek 20.06, głównie na południowym wschodzie, ale musimy uważać na burze, gdyż chłodny front atmosferyczny, będzie wypierał ciepłe powietrze. Zachęcamy do śledzenia prognozy burzowej, którą wydajemy raz na dobę. O tym, jak zapowiada się pogoda w ostatniej dekadzie czerwca i czy wróci upał, dowiecie się już jutro w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Renia

Dzięki, jak zwykle trafiliście z prognozą długoterminową.

18 czerwiec 2022 - 14:35
Odpowiedz