| |
Zagrożenie!
 Żar w Hiszpanii osiąga 43 stopnie. Nadal wiele osób w maseczkach. Upał zbliża się do Polski (fotorelacja)

Żar w Hiszpanii osiąga 43 stopnie. Nadal wiele osób w maseczkach. Upał zbliża się do Polski (fotorelacja)

Nasz kolega redakcyjny Robert Zieliński znajduje się obecnie w Hiszpanii, gdzie może osobiście na własnej skórze poczuć potężną i wczesną falę upałów, jaka pojawiła się nad Półwyspem Iberyjskim. Temperatura w cieniu lokalnie wzrosła do 43 stopni C. Niewykluczone, że punktowo będzie jeszcze goręcej do 44 st. C. To gorące powietrze zwrotnikowe w najbliższy weekend 18-19 czerwca dotrze również do Polski, ale temperatury w naszym kraju będą niższe, bo spodziewamy się w wielu regionach maksymalnie do około 30-37, być może punktowo 38 stopni C. Mamy dla Was fotorelację. Zobaczcie, jak wygląda życie w czasie fali upałów w Madrycie i Sewilli.

Prognozowany upał w Hiszpanii, Portugalii i na południu Francji, 17 czerwca 2022

Upał w Hiszpanii osiąga 43 stopnie. Jak Hiszpanie radzą sobie z upałem i kiedy żar dotrze do Polski. Mamy fotorelację 16 czerwca 2022

Hiszpańskie władze apelują do mieszkańców, aby unikać wychodzenia z domów w czasie największego nasłonecznienia i najwyższych temperatur, ale życie toczy się nadal i na ulicach miast widuje się wielu przechodniów. Mieszkańcy Hiszpanii radzą sobie z upałami na swój sposób. Bardzo wielu z nich nosi czapeczki chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Przed słońcem chronią ich również liczne parasole.

Upał w Madrycie. Mieszkańcy często widywani z parasolami chroniącymi przed słońcem, 15 czerwca 2022

Upał w Hiszpanii, jak przetrwać upał. Temperatura w Madrycie dochodzi do 40 stopni. Później upał dotrze do Polski, zdjęcia z Madrytu

Z kolei w niektórych restauracjach przy wejściu są rozłożone kurtyny wodne. Mgiełka łagodzi trochę zniesienie piekielnego upału. Na uliczkach deptaków w Madrycie między budynkami rozwieszono materiał, który ma trochę ograniczać promieniowanie słoneczne i nagrzewanie zabetonowanych uliczek.

Jedna z uliczek w Madrycie w czasie upałów, 15 czerwca 2022

Fala upałów z Hiszpanii dotrze do Polski. Jak wygląda życie w czasie upału w Madrycie, czerwiec 2022

Ciekawa sytuacja dotyczy również hiszpańskich pociągów dalekobieżnych. Aby dostać się do pociągu musimy przejść odprawę przez bramki skanujące, jak na lotnisku. Ma to związek z głośnymi zamachami sprzed lat na pociągi w Hiszpanii. Od tamtej pory wprowadzono rygorystyczne zasady bezpieczeństwa.

Kolejka do odprawy na pociąg w Hiszpanii. Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie, 16 czerwca 2022

Upały w Hiszpanii, kolejka do odprawy pociągu w Madrycie, czerwiec 2022

Generalnie, nie ma szans, aby dostać się do pociągu bez biletu - relacjonuje Robert. Mimo ponad 40 stopniowych upałów, nadal wiele osób w Hiszpanii chodzi w maseczkach ochronnych, z uwagi na niedawną pandemię.

Jedna z pasażerek z maseczką na dworcu kolejowym w Madrycie, 16 czerwca 2022

Upał w Hiszpanii w Madrycie i Sewilli, sporo osób z maseczkami, czerwiec 2022

Po odprawie tak wygląda zejście do czekającego pociągu, z Madrytu do Sewilli. Czas dojazdu to około 2,5 godziny. W linii prostej jest około 390 km, a rzeczywisty szlak kolejowy dzielący miasta liczy 472 km.

Upały w Hiszpanii i odprawa na pociągu, czerwiec 2022

W Sewilli Roberta powitał upał. W centrum miasta, tak jak w Madrycie na deptakach są rozwinięte materiały mające chronić przechodniów przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Deptak w Sewilli w upalny dzień, 16 czerwca 2022

Olbrzymi upał w Hiszpanii, zdjęcia z Sewilli i Madrytu, 16 czerwca 2022

Hiszpanie tłumnie obchodzą uroczystość Bożego Ciała. W czerwcu największe procesje odbywają się w Toledo, Granadzie, Sitges i na Wyspach Kanaryjskich.

Uroczystość Bożego Ciała w Sewilli, 16 czerwca 2022

Upał w Hiszpanii, piekielny żar w Sewilli, 16 czerwca 2022

Mimo temperatur przekraczających 40 stopni, nadal zdarzają się osoby z maseczkami na twarzy, najczęściej w starszym i średnim wieku. Potworny upał wtedy jeszcze ciężej znieść. Wytchnienie przynosiła w minionych dniach jedynie dość niska wilgotność powietrza, która w Sewilli w zależności od pory dnia wahała się, od 14, do 40%. Dziś sytuacja o poranku była znacznie gorsza, bo czuć było duszność, gdyż wilgotność powietrza sięgała 80%. Ten wzrost jest zwiastunem nadchodzącej zmiany w pogodzie. Upał z Hiszpanii przesuwa się nad Francję, Niemcy i na chwilę dotrze także do Polski.

Opustoszały park w Sewilli w południe w czasie dużego nasłonecznienia, 16 czerwca 2022

Piekielny upał w Hiszpanii, opustoszały part w Sewilli, 16 czerwca 2022

W Sewilli fala upałów rozpoczęła się 5 czerwca. Wówczas temperatura osiągnęła 33,1 st. C., a w kolejnych dniach nie spadała poniżej 30 st. C. i systematycznie rosła. Od 10 czerwca praktycznie codziennie przekracza 40 st. C. Wcześniej również zdarzał się upał, ale nie były to dni pod rząd zawsze z temperaturą powyżej 30 st. C. Pierwsze przekroczenie 40 st. C. w tym roku w Sewilli zanotowano 20 maja, gdy oficjalny pomiar temperatury wyniósł 41 st. C.

Upał w Sewilli. W południe mniej osób na deptakach, 16 czerwca 2022

Upał w Sewilli, 16 czerwca 2022, zdjęcia, Upał zbliża się do Polski

Upał z Hiszpanii dotrze do Polski. Już w sobotę 18 czerwca na zachodzie kraju temperatura wzrośnie miejscami do około 30-34 st. C., być może na krańcach zachodnich do 35 st. C., a w niedzielę 19 czerwca upał obejmie znaczną część kraju. Temperatura w wielu regionach wzrośnie do 30-37 st. C., a być może lokalnie nawet do 38 st. C. Wskazuje na to najnowsze wyliczenie modelu ICON. Sytuację monitorujemy non stop, będziemy informować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!