| |
Zagrożenie!
Fala upałów nieprędko. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni. Silne ochłodzenie rozczaruje

Fala upałów nieprędko. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni. Silne ochłodzenie rozczaruje

Jeżeli czekacie na szybkie nastanie fali upałów w Polsce, to musicie uzbroić się w cierpliwość, bo najnowsze prognozy temperatur zupełnie rozczarują. W najbliższych dniach zaznaczy się duży kontrast termiczny między regionami północno zachodnimi i południowo wschodnimi, a następnie ochłodzenie odczujemy w całym kraju. Temperatury miejscami spadną o ponad 10 st. C. Zrobi się wręcz zimno jak na czerwiec.

Fala upałów nieprędko. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 11 czerwca 2024

Fala upałów nieprędko w Polsce, ochłodzenie obniży temperatury o 10 st. C. czerwiec 2024

W kolejnych dniach tego tygodnia czekają nas temperatury na poziomie 22-27 st. C. głównie w regionach południowych i południowo wschodnich, a zupełnie inaczej w tym okresie będzie na północy i północnym zachodzie, gdzie temperatury na ogół będą nieco poniżej 20 st. C. Z tego powodu widzimy sporą różnicę w prognozach anomalii średniej temperatury.

Fala upałów dotrze do Polski później. Prognozowana anomalia temperatury na początku drugiej dekady czerwca 2024

Upał w Polsce nieprędko czerwiec 2024, temperatura spadnie o ponad 10 st. C.

Wygląda więc na to, że ostatecznie nie zdoła do Polski dotrzeć upał, jaki był prognozowany pod koniec tygodnia na południowym wschodzie kraju przez model GEM i ECMWF. Bardzo ciepłe powietrze znajdzie się na południowy wschód od naszych granic, a to oznacza, że adwekcja chłodniejszego powietrza polarnomorskiego okaże się silniejsza tak jak wskazywał model GFS. Miłośnicy podmuchu gorącego i upalnego lata mogą być zatem rozczarowani.

Zamiast upału, ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 11 czerwca 2024

Ochłodzenie zamiast upału w Polsce, temperatura spadnie o ponad 10 st. C. czerwiec 2024

Trzeba przyznać, że tegoroczny rok w Polsce jest bardzo specyficzny, bo praktycznie w każdym miesiącu mamy wyraźną dodatnią anomalię średniej temperatury, a termiczne lato okresami było już notowane bardzo wcześnie w pierwszej połowie kwietnia. Na pierwszy i to lokalny upał musieliśmy jednak czekać do ostatniej dekady maja. Później również pojawiły się dni z termicznym latem, ale o upale, czy też pierwszej fali upałów na znacznym obszarze kraju nadal nie możemy mówić, mimo, że w ostatnich latach letni żar pojawiał się często w pierwszej dekadzie czerwca.

Ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowana ujemna anomalia temperatury za okres 12-19 czerwca 2024

Silne ochłodzenie zamiast upału w Polsce czerwiec 2024

Wygląda na to, że początek drugiej dekady czerwca przyniesie w Polsce większe ochłodzenie, co będzie mieć związek z dominacją obszaru obniżonego ciśnienia z przechodzącym frontem i niżami. Biorąc pod uwagę, że temperatury miejscami w kraju przed ochłodzeniem sięgną nawet 24-27 st. C., a później w strefach opadów będziemy notować nawet 15-22 st. C., to temperatury maksymalne w kraju mogą z dnia na dzień spaść w niektórych regionach nawet o ponad 10 st. C.

Sprawdź także: Wrócą gwałtowne ulewy do Polski i Europy. W oberwaniu chmury spadnie 200 litrów wody

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 20 czerwca 2024

Ochłodzenie sięgnie Polski, temperatura spadnie o 10 st. C. czerwiec 2024

Ochłodzenie wyraźnie widać na początku drugiej dekady czerwca, gdy będziemy mieć dni i regiony, gdzie temperatura na znacznym obszarze kraju będzie mieć problem z osiągnięciem i przekroczeniem progu 20 st. C. Średnia dobowa temperatura będzie wtedy poniżej normy i zredukuje nawiązkę ciepłego początku czerwca w jego połowie do normy termicznej. Kluczowa będzie zatem druga połowa miesiąca, która obecnie widnieje w prognozach z dodatnią anomalią, co oznacza, że wrócą wtedy dni gorące i miejscami z szansą na upał.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!