| |
Zagrożenie!
Osuwisko uaktywniło się blisko Polski. Dzielnica odcięta po ulewie. Budynki wiszą nad przepaścią

Osuwisko uaktywniło się blisko Polski. Dzielnica odcięta po ulewie. Budynki wiszą nad przepaścią

Mieszkańcy południowej Litwy w rejonie miasta Alytus (Olita) są w szoku po ulewnych opadach deszczu, jakie wystąpiły minionej doby 21/22 czerwca 2022. Intensywne opady spowodowały nagłe uaktywnienie się osuwiska we wspólnocie ogrodów Dobilas. W pewnym momencie grunt przestał być stabilny i runął. Powstało ogromne zapadlisko. Rejon ten został całkowicie odcięty od miasta, bo osuwisko uszkodziło również jedyną drogę. To litewskie miasto znajduje się 44 km od polskiej granicy.

Osuwisko w rejonie miasta Alytus na południu Litwy, 22 czerwca 2022. Foto: FB Video

Osuwisko uaktywniło się po ulewie na Litwie w rejonie miasta Olita (Alytus), nagrania i zdjęcia 21-22 czerwca 2022

Pomiary ze stacji meteorologicznej w mieście Alytus wskazują na sumę opadów 45 mm. Oczywiście punktowo suma opadów mogła być większa, bo stacja niekoniecznie znalazła się w centrum głównego rdzenia opadów. - Trudno uwierzyć, ale to jest prawdziwy widok z południowej Litwy - informują lokalne media. 

Osuwisko uaktywnione po ulewie na południu Litwy w rejonie miasta Alytus (Olita), 22 czerwca 2022

Opady deszczu były związane z płytkim niżem i strefą frontową spychającą zwrotnikowe powietrze ze środkowej Europy na wschód i południowy wschód kontynentu. Nad południową Litwą pojawiły się nawalne opady, którym towarzyszyły burze. Opady były długotrwałe i ziemia nie przyjmowała już wody. Powstały coraz liczniejsze pęknięcia, a woda w gruncie zaczęła wypłukiwać związki scalające grunt, aż w pewnym momencie uaktywniło się osuwisko i runęło. Na pewno to osuwisko stopniowo w gruncie musiało być podmywane we wcześniejszych ulewach, a ta ostatnia po prostu spowodowała przekroczenie punktu krytycznego.

Skutki ulewy na południu Litwy, 22 czerwca 2022

Wiele lokalnych dróg na południu Litwy stało się nieprzejezdnych, gdyż woda w mniejszych rzekach i strumieniach uszkodziła niewielkie mostki. Osuwiska po długotrwałych opadach deszczu możliwe są również w Polsce. Zachęcamy, aby zapoznać się z najnowszą mapą ryzyka podatności osuwiskowej. Dzięki temu, będziecie wiedzieć, czy można, czy lepiej zrezygnować z budowy domu na wzniesieniu i w innych miejscach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!