| |
Zagrożenie!
Polska geologia: najnowsza mapa z ryzykiem podatności osuwiskowej

Polska geologia: najnowsza mapa z ryzykiem podatności osuwiskowej

O osuwiskach w Polsce zrobiło się głośno szczególnie w 2010 roku, gdy po obfitych opadach deszczu uaktywniło się 1300 osuwisk na południu kraju, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Na Forum Państwowej Służby Geologicznej w Gdańsku, dr Tomasz Wojciechowski z Centrum Geozagrożeń PIG-PIB zaprezentował mapę z ryzykiem podatności osuwiskowej. Powstała mapa jest wynikiem najnowszych danych.

Polska mapa ryzyko osuwisk

Osuwiska są niezwykle groźne, bo powodują zniszczenia w infrastrukturze, uprawach, drzewostanie oraz ogólną degradację terenów objętych ruchami masowymi ziemi. Co roku przynoszą ogromne straty, w tym zagrażają bytowi, a nawet życiu mieszkańców.

Najbardziej zagrożony jest rejon karpacki. Na tym terenie zlokalizowanych jest ponad 90% wszystkich osuwisk w Polsce. Geolodzy z Centrum Geozagrożeń PIG-PIB oraz kilkunastu firm geologicznych w trzech południowych województwach (śląskim, małopolskim, podkarpackim) zlokalizowali i zinwentaryzowali już ponad 65 tys. osuwisk i ponad 5 tys. terenów zagrożonych. Na kilkudziesięciu szczególnie niebezpiecznych i aktywnych osuwiskach prowadzony jest monitoring.

W ten sposób każdy z mieszkańców Polski może się zapoznać z danymi na temat ryzyka osuwisk, bowiem informacje zbierane przez pracowników Centrum Geozagrożeń i współpracujących firm trafiają do bazy danych SOPO, a te z kolei są udostępniane w internetowej aplikacji. Po wybraniu konkretnej lokalizacji możecie sprawdzić, czy mieszkacie w bezpiecznym lub zagrożonym miejscu.

Opracowanie DobraPogoda24 na podstawie SOPO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!