| |
Zagrożenie!
Stoki narciarskie zostaną zamknięte w Polsce. Tuż za południową granicą będzie można legalnie szusować na nartach w Czechach i na Słowacji

Stoki narciarskie zostaną zamknięte w Polsce. Tuż za południową granicą będzie można legalnie szusować na nartach w Czechach i na Słowacji

Od 28 grudnia, do 17 stycznia 2021 roku ma obowiązywać w Polsce narodowa kwarantanna. Z tego powodu zostaną m.in. zamknięte stoki narciarskie. Z infrastruktury sportowej będą mogli korzystać wyłącznie profesjonalni sportowcy. Przywrócona zostanie także kwarantanna graniczna - 10-dniowa dla osób powracających do kraju transportem zbiorowym. Granice pozostaną otwarte, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że Polacy zamiast zasilać budżet naszych przedsiębiorców, to wybiorą się w czasie przerwy świątecznej i ferii na słowackie i czeskie stoki, bo tam ośrodki narciarskie są dostępne dla cudzoziemców. Polacy wyjeżdżając na narty muszą jednak wykonać test na koronawirusa.

Gdzie na narty w czasie narodowej kwarantanny?

Narodowa kwarantanna, zamknięte ośrodki stoki narciarskie, gdzie na narty

Stoki narciarskie w Czechach

Mimo obowiązujących ograniczeń w ruchu granicznym z Czechami, możliwy jest jednodniowy wyjazd na narty do naszych południowych sąsiadów. Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od narciarzy przyjeżdżających z Polski wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirusa nie starszy niż 72 godziny. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronach czeskiego MSW. Czeska policja zapowiedziała kontrole w ośrodkach narciarskich i na trasach z Polski. Od północy w Czechach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia epidemicznego. Zamknięte są lokale gastronomiczne, siłownie, baseny, a także większość muzeów i galerii. Wprowadzono również godzinę policyjną od 23:00, do 5:00 rano. Wyjątkiem będzie wigilia, kiedy Czesi będą mogli wziąć udział w pasterkach. Do 23 grudnia w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd chce go przedłużyć o miesiąc, na co będzie jeszcze musiała wyrazić zgodę Izba Poselska.

Stoki narciarskie na Słowacji i w Czechach legalne w czasie narodowej kwarantanny

Stoki narciarskie na Słowacji

Tymczasem na Słowacji pomimo surowych obostrzeń, które zaczną obowiązywać od jutra 19.12, jazda na nartach będzie nadal możliwa. Stoki w Tatrach na Słowacji działają już od kilku tygodni. Mogą z nich korzystać także Polacy. Warunkiem jest okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który jest nie starszy niż trzy dni. Ośrodki narciarskie akceptują zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Wjeżdżając na terytorium Słowacji należy mieć negatywny wynik badania PCR. W przeciwieństwie do Czech, na Słowacji można nocować w hotelach i pensjonatach. Ośrodki działają w ścisłym reżimie sanitarnym.

Podobną sytuację mamy w rejonie granicy Francji, Włoch i Szwajcarii. W dwóch pierwszych krajach są ograniczenia, ale tuż za granicą w Szwajcarii można legalnie szusować na nartach.

DobraPogoda24, MSZ Czech i Słowacji


Komentarze
Maciejj

Super, bez komentarza, niezrozumiałe decyzje rządu gonią kolejne

18 grudzień 2020 - 12:31
Odpowiedz
Monia

Absurd goni absurd

18 grudzień 2020 - 15:08
Odpowiedz