
Osiądzie silny antycyklon. Ściągnie fale mrozu ze wschodu. Wiemy, co dalej z zimą w lutym
Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej zimy, dlatego pytacie, czy luty w Polsce przyniesie przełom w kierunku mroźnej i śnieżnej aury, a może już łagodna pogoda utrzyma się do początku wiosny? Najnowsze prognozy przewidują powstanie silnego antycyklonu z centrum nad wschodnią i północno wschodnią Europą. Z tego powodu mróz jeszcze nie raz będzie powracał, zwłaszcza przy nocnych rozpogodzeniach.
Silny antycyklon ściągnie chłodne powietrze do Europy. Prognozowany zasięg mrozu na wysokości 1,5 km, 5 lutego 2025
Ostatnie dni w środkowej Europie w tym w Polsce przynoszą nietypowe bardzo wysokie temperatury, ale okres nadejścia ochłodzenia w trakcie pierwszej dekady lutego jest już przesądzony. Przyczyną tej sytuacji będą zmiany w układzie barycznym nad Europą spowodowane przede wszystkim zmianą położenia prądu strumieniowego, ale także przewidywanym powstaniem silnego antycyklonu z ciśnieniem przekraczającym aż 1050 hPa nad północno wschodnimi regionami kontynentu.
Prognozowany zasięg silnego antycyklonu w Europie, 6 lutego 2025
Na początku lutego rejon środkowej i wschodniej Europy w pobliżu Polski znajdzie się w obszarze pomiędzy cyklonem ze śnieżycą nad Rosją, a rozbudowującym się antycyklonem znad Skandynawii. Oba układy współdziałając ze sobą będą ściągać początkowo z północy, a następnie po przesunięciu centrum wyżu, także ze wschodu chłodne masy powietrza. Wrócą dni z powszechnym mrozem w nocy szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatury w ich rejonie będą dość często spadać do około -5/-15 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Najczęściej najzimniej będzie w regionach wschodnich i południowych naszego kraju.
Prognozowany zasięg antycyklonu w Europie, 7 lutego 2025
Wpływ silnego antycyklonu znad północno wschodniej Europy będzie znaczący bo obejmie nie tylko północne i wschodnie regiony kontynentu, ale także dzielnice środkowe i przejściowo także południowe i zachodnie. Z tego powodu w okresie co najmniej pierwszej dekady lutego, a może i dłużej opadów w rejonie Polski będzie niewiele, a miejscami w tych dniach w ogóle nie popada. Mimo, że średnia temperatura będzie sprzyjać wystąpieniu opadów śniegu, to będzie spory problem z ich pojawieniem ze względu na wpływ układu wyżowego. Tam gdzie wystąpią, to będą słabe i przelotne. Głównym aspektem zimowej aury ma być częsty mróz w nocy w wielu regionach.
Sprawdź: Uderzy potężna wichura. Wiatr przekroczy 170 km/h. Ogromny prąd strumieniowy ściągnie cyklon
Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie związana z silnym antycyklonem w okresie tygodnia między 3-10 lutego 2025
Jeżeli więc liczycie na nastanie śnieżnej zimy w pierwszej dekadzie lutego to możecie być zawiedzeni bo opadów będzie niewiele. Warunki atmosferyczne zdominuje wpływ rozrastającego się wyżu z cyrkulacją antycyklonalną. Z tego powodu faktycznie zrobi się chłodniej bo mróz będzie częstym zjawiskiem w nocy, ale nie oznacza to, że zawsze będzie pogodnie. Zachmurzenie związane z takimi wyżami o tej porze roku bywa różne, gdyż mają tendencję do gnicia. Będziemy mieć zatem zarówno regiony w poszczególnych dniach bardziej pogodne, jak również pochmurne z niskim zachmurzeniem warstwowym, mimo wysokiego ciśnienia. Przy słabym wietrze i nocnym mrozie pogorszy się również jakość powietrza.
Źródło: DobraPogoda24.pl