
Nadciągnie kilka wichur. Wiatr przekroczy 95 km/h. Żywioł odetnie prąd w tych regionach
Nadchodzący tydzień przyniesie w Polsce wiosenne ocieplenie z niemal zupełnym brakiem opadów przy wpływie wyżu, ale przez kilka dni nasili się gradient ciśnienia między północą i południem kraju. Wraz z nasunięciem się osi prądu strumieniowego, w kilku regionach wywoła wichury. Wiatr miejscami przekroczy 95 km/h. Żywioł uderzy w kilku falach.
Prognozowane wichury w rejonie Polski, 3 marca 2025
Na aktualnej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec rozbudowujący się wyż Ingeborg między centrum i zachodem kontynentu oraz obszar pola niżowego z przechodzącymi cyklonami nad Skandynawią. Polska w najbliższych dniach znajdzie się pomiędzy wpływem wyżu i skrajem oddziaływania cyklonów z północy przy jednoczesnym nasunięciu prądu strumieniowego. Dojdzie do zwiększenia gradientu poziomego ciśnienia i jednocześnie nasili się wiatr, który w co najmniej kilku regionach będzie mieć siłę wichury.
Prognozowane wichury w rejonie Polski, 4 marca 2025
Skutki silnego wiatru w kilku falach odczujemy okresami szczególnie na północy i północnym wschodzie Polski, zwłaszcza między 3-5 marca. Z najnowszych prognoz modelu GFS, ECMWF oraz ICON wynika, że wiatr między szczególnie województwem pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim osiągnie w wielu regionach w porywach około 60-90 km/h. Silniej powieje nad samym morzem na północy wschodniego Pomorza, gdzie osiągnie miejscami do około 95-100 km/h. To będą regiony najbardziej narażone na silny wiatr, który miejscami może połamać drzewa lub gałęzie, a w konsekwencji spowoduje przerwy w dostawie prądu.
Prognozowane wichury w rejonie Polski, 5 marca 2025
Niewykluczone, że lokalnie połamane drzewa lub oderwane konary i gałęzie zatarasują drogi. Podróżując w omawianych dniach po tych regionach, trzeba mieć na uwadze ryzyko nagłego uderzenia wiatru, zwłaszcza w rejonach otwartych. Dodatkowo na Bałtyku wystąpi sztorm, który szczególnie wysokie fale do około 4-6 m przyniesie w głębi południowej i południowo wschodniej części akwenu po wybrzeże Litwy, Łotwy i Estonii.
Prognozowane wichury w Europie oraz w rejonie Polski według modelu GFS do 6 marca 2025
W podanych dniach silniej powieje nie tylko w rejonie północnej i północno wschodniej Polski, ale także na znacznym obszarze Europy. Spodziewamy się wichury w osi prądu strumieniowego na gradiencie ciśnienia, szczególnie od częściowo Szkocji i Morza Północnego przez południową Skandynawię i znaczny obszar Bałtyku po regiony wschodnie kontynentu. Miejscami wiatr spowoduje szkody materialne, ponadto wpłynie na żeglugę i lotnictwo. Mogą wystąpić opóźnienia w realizacji połączeń.
Zobacz: Najnowsza pogoda na marzec. Wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem? Wszystko już jasne
Źródło: DobraPogoda24.pl