| |
Zagrożenie!
Orkan Domingos nadciąga do Europy. Potężne wichury uderzą w ląd. Wiatr osiągnie 150 km/h

Orkan Domingos nadciąga do Europy. Potężne wichury uderzą w ląd. Wiatr osiągnie 150 km/h

Zachodnia Europa jeszcze nie otrząsnęła się po orkanie Ciaran, a już znad Atlantyku nadciąga orkan Domingos. Przyniesie ulewny deszcz, lokalne burze, a także potężne wichury z wiatrem mogącym osiągnąć do około 100-150 km/h. Żywioł najbardziej odczuwalny będzie w rejonie Francji oraz północno zachodniej Portugalii i Hiszpanii, gdzie dodatkowo zaznaczy się również ogromnymi falami uderzającymi w ląd. Wiatr może powodować szkody, od uszkadzania dachów przez łamanie drzew po odcinanie prądu.

Orkan Domingos uderzy w zachodnią Europę. Jego pozycja o godzinie 08:30, 4 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Orkan Domingos uderzy w Europę, wichury zagrożą Francji, Hiszpanii i Portugalii listopad 2023

Niezwykle aktywny Atlantyk produkuje kolejne silne cyklony, które wraz z prądem strumieniowym wędrują na wschód i ponownie zagrożą bezpośrednio mieszkańcom zachodniej Europy. W porównaniu jednak do niedawnego orkanu Ciaran, który na wybrzeżu Francji wygenerował wiatr o prędkości 207 km/h, pozbawiając dostaw prądu ponad 1 mln ludzi oraz niszcząc wiele domów, aktualny żywioł ma być nieco słabszy. Mimo to, również stanowi potencjalne zagrożenie dla mienia i życia ludzkiego. Na zdjęciu satelitarnym widzimy, jak aktualnie rozwija się w pobliżu południowo zachodniego wybrzeża Irlandii.

Prognozowany zasięg wichury w zachodniej Europie między Francją i północną Hiszpanią o godzinie 14:00, 4 listopada 2023

Orkan Domingos zagraża Europie, wichury uderzą we Francji i Hiszpanii, listopad 2023

Spadek ciśnienia tym razem w centrum nowego cyklonu będzie mniejszy, bo do około 958 hPa. Z tego powodu również prędkość huraganowego wiatru powinna być mniejsza w porównaniu do żywiołu sprzed kilku dni. Wichura mocno powieje wzdłuż francuskiego wybrzeża oraz w głębi tego kraju, w porywach do około 90-120 km/h. Najsilniejsze uderzenie orkanu jest jednak prognozowane w północno zachodniej Hiszpanii oraz w północnej Portugalii szczególnie w rejonie wybrzeża. Wiatr na tym obszarze miejscami może osiągnąć nawet 120-150 km/h. Zagrożeniem będzie nie tylko wiatr, ale także wysokie na kilkanaście metrów fale sztormowe uderzające w ląd.

Prognoza zasięgu wichury związanej z orkanem Domingos w rejonie Hiszpanii o godzinie 15:00, 4 listopada 2023

Orkan Domingos, prognoza wiatru w Hiszpanii i Portugalii, listopad 2023

Z przechodzącym układem niżowym jest związany również aktywny front atmosferyczny niosący miejscami intensywne opady deszczu, lokalnie z burzami. Zasięg tych opadów jest ogromny, bo rozciąga się od Atlantyku przez rejon Wysp Brytyjskich, Półwysep Iberyjski po Niemcy i Alpy, gdzie dodatkowo wystąpią śnieżyce.

Prognoza zasięgu opadów w Europie związanych z orkanem Domingos o godzinie 16:00, 4 listopada 2023

Orkan Domingos, prognoza opadów w Europie listopad 2023

W ciągu najbliższej doby omawiany ośrodek przemieści się nad Morze Północne, gdzie nad chłodniejszymi wodami zacznie się wypełniać. Zasięg jego opadów będzie jednak nadal szeroki, ponadto na obrzeżach powstaną kolejne wtórne ośrodki niżowe. Z tego powodu poczujemy również jego wpływ na warunki pogodowe w Polsce, bo miejscami przelotnie popada deszcz, ponadto znowu nasili się wiatr.

Prognoza położenia wypełniającego się cyklonu Domingos w rejonie Anglii w nocy na 5 listopada 2023

Orkan Domingos prognoza ciśnienia i położenia żywiołu w Europie listopad 2023

Jego niż wtórny przejdzie przez południowo wschodnią Polskę w niedzielę w ciągu dnia. Przyniesie opady deszczu, a wysokich Tatrach także śniegu. Spodziewamy się także wichury, głównie w rejonach podgórskich i górskich z wiatrem powyżej 100 km/h. Prognozę przejścia niżu w naszym kraju z zasięgiem opadów przedstawimy w kolejnym wpisie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!